Flaga Wysp Owczych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierwotna flaga Merkið w kościele w Fámjin

Merkið (farer. Znak) – flaga państwowa Wysp Owczych oparta jest jak wszystkie flagi Skandynawii, na krzyżu skandynawskim.

Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.Kampania duńska (niem. Weserübung-Süd) – agresja hitlerowskich Niemiec na Królestwo Duńskie w dniu 9 kwietnia 1940. Atak był wstępem do kampanii norweskiej i pierwszą fazą "Operacji Weserübung". Uderzenie nastąpiło lądem, przez morze i z powietrza.

Historia[ | edytuj kod]

Pierwsze informacje na temat flag mających służyć za nieoficjalny symbol Wysp Owczych pochodzą z ostatnich lat XIX wieku. Wówczas to na niebieskim płacie o czerwonym obramowaniu umieszczano wizerunki barana lub ostrygojada.

Język farerski – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 48 tys. mieszkańców Wysp Owczych (Farerów) i 25 tys. mieszkańców Danii; łącznie ok. 80 tys. osób. Język farerski najbliższy jest językom norweskim (odmianie norw. - nynorsk) i islandzkiemu.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Obecna flaga powstała w 1919 w środowisku farerskich studentów kształcących się na kopenhaskich uczelniach. Jej autorzy, student prawa Jens Oliver Lisberg oraz student teologii Emil Joensen zaprojektowali flagę w oparciu o wzory flag Norwegii, Finlandii czy przede wszystkim Islandii, która w grudniu 1918 roku uzyskała niepodległość. Weksylium zostało zaprezentowane po raz pierwszy na spotkaniu kopenhaskiego Føringafelagið (Towarzystwa Farerskiego), a następnie, w 1919 roku zaaprobowane przez Farerski Związek Studentów. Po powrocie Lisberga na Wyspy, 22 czerwca 1919 flaga po raz pierwszy została wywieszona w jego rodzinnej miejscowości Fámjin na wyspie Suðuroy w trakcie wesela (dziś oryginał wystawiony jest w miejscowym kościele). Rok później zawiązano młodzieżowe towarzystwo Merkið („Znak”), którego symbolem została nowa flaga.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Nowa Niepodległość (far. Nýtt Sjálvstýri, dawniej Sjálvstýrisflokkurin) - partia polityczna działająca na Wyspach Owczych. Reprezentuje poglądy socjalliberalne i regionalistyczne. Przed 1994 rokiem reprezentowała poglądy autonomistyczne, lecz obecnie jest partią separatystyczną. Partia posługuje się obecnie logiem przypominającym żagiel, a jej barwy to fioletowa i niebieska.

Flaga nie od razu uzyskała oficjalne uznanie, choć jej popularność wśród mieszkańców stopniowo rosła. W 1920 roku w porcie w Thorshavn odnotowano pierwszą łódź z farerską banderą, zaś w roku 1922 do portu w Tvøroyri zawinął pierwszy statek z flagą Merkið wciągniętą na maszt. Rok później dołączyły do nich większe jednostki, co spotkało się z nieprzychylną reakcją duńskich władz. W 1930 roku flaga została wywieszona na równinie Þingvellir podczas obchodów 1000-lecia islandzkiej państwowości, jednak po protestach strony duńskiej została zdjęta. Decyzja ta wywołała protesty ludności Wysp, która swoje niezadowolenie wyrażała m.in. podczas tradycyjnego święta św. Olafa. Doszło m.in. do zerwania flagi Danii wywieszonej na budynku miejscowego parlamentu. Lokalna Partia Samostanowienia podejmowała próby usankcjonowania statusu prawnego flagi, jednak były one torpedowane były przez władze duńskie oraz Partię Unii. W 1931 roku postanowiono o wzniesieniu przed parlamentem masztu, na którym wywieszana miałaby być flaga Wysp, podczas gdy nad budynkiem Løgtingu powiewałaby flaga Danii. Przetasowanie polityczne sprawiło, że pomysł ten nie doczekał się realizacji. Niemniej flaga na maszcie przed parlamentem pojawiła się jeszcze w latach 30.

Farerska Partia Unii (far. Sambandsflokkurin) - farerska partia polityczna reprezentująca poglądy liberalne. Prócz klasycznego podziału na lewicę i prawicę na Wyspach Owczych różnicują się także dwie inne grupy - będąca za zależnością od Danii oraz przeciwni temu poglądowi. Nazwa Sambandsflokkurin wskazuje jasno, jest to partia produńska. Jej przewodniczącym jest były piłkarz, zawodnik klubu HB Tórshavn, reprezentant swego kraju - Kaj Leo Johannesen.Wyspy Owcze (far. Føroyar, wym. [ˈfœɹjaɹ]; duń. Færøerne, wym. [ˈfæɐ̯øːˀɐnə]) – wulkaniczny archipelag (o powierzchni 1399 km²) na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii.

Po rozpoczęciu 9 kwietnia 1940 niemieckiej okupacji Danii, Wyspy Owcze zostały zajęte przez wojska brytyjskie w ramach pokojowej okupacji. Z tego też powodu używanie duńskiej bandery przez zawijające do alianckich portów farerskie jednostki nie było rozwiązaniem możliwym do utrzymania. W wyniku rozmów trójstronnych prowadzonych pomiędzy dowództwem brytyjskim, duńskim prefektem oraz farerskim parlamentem, a także przy udziale Foreign Office i duńskiej ambasady w Londynie, 25 kwietnia 1940 rząd brytyjski uznał Merkið za oficjalną banderę cywilną Wysp Owczych. W czasie wojny zdecydowano się na usunięcie masztu przed parlamentem i zastąpienie duńskiej flagi na samym budynku Løgtingu flagą Wysp.

Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (ang. The Foreign and Commonwealth Office), bardziej znane jako Biuro Spraw Zagranicznych (Foreign Office) lub FCO, jest departamentem rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialnym za promocję interesów państwa zagranicą, odpowiednikiem ministerstw spraw zagranicznych w innych krajach. Szef biura nosi tytuł Sekretarza Stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty (Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs) zaś popularnie nazywany jest Sekretarzem ds. Zagranicznych (Foreign Secretary). Jego pozycja jest jedną z najbardziej prestiżowych w rządzie brytyjskim (cabinet) po premierze; pozostałe to Kanclerz Skarbu (Chancellor of the Exchequer) oraz Sekretarz ds. Wewnętrznych (Home Secretary).[[Plik:|300 px|thumb|Fámjin]] Fámjin - miejscowość położona na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy. Około 115 mieszkańców. Kod pocztowy FO 870. W miejscowym kościele znajduje się oryginał Merkið - flagi Wysp Owczych.

Oficjalny charakter w ramach królestwa Danii flaga otrzymała 25 sierpnia 1948 r. na mocy królewskiego aktu autonomii. W 1949 na pamiątkę wydarzeń z 1940 roku Løgting ustanowił 25 kwietnia świętem państwowym pod nazwą Flaggdagur („dzień flagi”) . Ustawa o fladze precyzująca jej konstrukcję, kolorystykę i zasady prawidłowego użycia została przyjęta 17 lipca 1959 r.

Oficjalne flagi terytoriów zależnych, uszeregowane w porządku alfabetycznym. Lista terytoriów według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.Ostrygojad zwyczajny, ostrygojad (Haematopus ostralegus) – gatunek średniego ptaka brodzącego z rodziny ostrygojadów (Haematopodidae), zamieszkujący w zależności od podgatunku:


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Flaga państwowa, inaczej flaga narodowa – jeden z symboli państwowych, oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa. Flaga jest płatem tkaniny, najczęściej prostokątnym (inne kształty spotyka się tylko wyjątkowo: kwadratowy – Watykan, Szwajcaria czy trójspiczasty – Nepal). Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz w trakcie świąt i uroczystości państwowych, bądź spotkań międzynarodowych. Flaga państwowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie traktowane jest jako obraza narodu. W niektórych państwach obchodzone jest święto flagi państwowej, np. w Szwecji czy USA lub w Polsce (2 maja). Wygląd flagi państwowej jest w ogromnej większości państw określony przez ustawę zasadniczą i ustawy szczegółowe.
Królewski administrator (farer., duń. Rigsombudsmand), zwany w niektórych źródłach gubernatorem, na Wyspach Owczych jest reprezentantem monarchy duńskiego. Nie może on ingerować w politykę wewnętrzną archipelagu, gdyż ta jest zupełnie niezależna. Do 1948 roku na Wyspach ciążył duński monopol handlowy, miały też ograniczone prawa co do administracji wewnętrznej. Pierwsze referendum w tej sprawie zainicjowane przez Løgting miało miejsce w 1946, ale wzięło w nim udział zbyt mało osób, dopiero dwa lata później archipelag dostał pełnie władzy wewnętrznej, co odbiło się na Królewskich administratorach, którzy od tamtej pory stali się rzecznikami woli króla na Wyspach Owczych tracąc większość przywilejów. Odbyła się też wtedy zmiana nazwy z Amtmand (duń. Prefekt) na współczesną Rigsombudsmand.
Herb Wysp Owczych, duńskiego terytorium zależnego, posiadającego szeroką autonomię, które leży na Morzu Norweskim, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Wielką Brytanią.
Zasada Samostanowienia – dokument wydany 31 marca 1948 roku przez duński parlament, ustanawiający status Wysp Owczych jako terytorium zależnego w obrębie Królestwa Danii.
Þingvellir (Thingvellir, isl. þing - "parlament, thing", vellir - "równina") - obszar w południowo-zachodniej Islandii, położony kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy kraju Reykjaviku, na północnym brzegu największego islandzkiego jeziora Þingvallavatn.
Tú alfagra land mítt (pierwotnie Mítt alfagra land, pol. Mój kraju najpiękniejszy) – hymn państwowy Wysp Owczych, terytorium zależnego, wchodzącego w skład Królestwa Danii. Archipelag ten cieszy się sporą autonomią i posiada własne symbole narodowe, które mogą być używane oficjalnie. Poza hymnem są nimi: flaga oraz herb.
Krzyż skandynawski (Krzyż nordycki) – krzyż którego ramiona pionowe oraz lewe są równe, a prawe jest dwa razy dłuższe od pozostałych. Symbol używany w weksylologii, reprezentujący chrześcijaństwo. Bardzo częsty motyw flag państw skandynawskich (nordyckich) oraz zależnych od nich terytoriów. Po raz pierwszy użyty na fladze Danii.

Reklama