• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Wysp Owczych

  Przeczytaj także...
  Suðuroy (duń. Suderø) – jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Owczych. Zajmuje ona 163,7 km² i mieszka na niej ok. 5 tysięcy ludzi, co daje jej również czwartą pozycję. Na Wyspie jest kilkanaście gór, z których najwyższą jest Gluggarnir (610 m n.p.m.), jednak najpopularniejszym wzniesieniem jest nadmorski Beinisvørð.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Merkið (farer. Znak) - flaga państwowa Wysp Owczych oparta jest jak wszystkie flagi Skandynawii, na krzyżu skandynawskim.

  Flaga została wprowadzona w 1919, a uznana przez parlament lokalny w 1931. Oficjalnie została zatwierdzona przez króla Danii 25 sierpnia 1948. Flagę tę zaprojektowali w Kopenhadze dwaj studenci z Wysp Owczych, wzorując się flagach Norwegii i Islandii. Czerwona i niebieska to tradycyjne barwy Wysp Owczych. Biel symbolizuje pianę morską i czyste niebo nad wyspami. 25 kwietnia obchodzony jest na wyspach jako Dzień Flagi Wysp Owczych (dzień wybrano, kiedy to w 25 kwietnia 1940 Winston Churchill uznał tę flagę). Oryginał flagi jest wystawiony w kościele w Fámjin na wyspie Suðuroy.

  Język farerski – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 48 tys. mieszkańców Wysp Owczych (Farerów) i 25 tys. mieszkańców Danii; łącznie ok. 80 tys. osób. Język farerski najbliższy jest językom norweskim (odmianie norw. - nynorsk) i islandzkiemu.Winston Leonard Spencer Churchill KG, OM (ur. 30 listopada 1874 w Blenheim Palace, zm. 24 stycznia 1965 w Londynie) – brytyjski polityk, mówca, strateg, pisarz i historyk, dwukrotny premier Zjednoczonego Królestwa, laureat literackiej Nagrody Nobla, honorowy obywatel Stanów Zjednoczonych. W 2002 w plebiscycie organizowanym przez BBC został uznany najwybitniejszym Brytyjczykiem wszech czasów.

  Zobacz też[]

 • herb Wysp Owczych
 • hymn Wysp Owczych
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  [[Plik:|300 px|thumb|Fámjin]] Fámjin - miejscowość położona na Wyspach Owczych, na wyspie Suðuroy. Około 115 mieszkańców. Kod pocztowy FO 870. W miejscowym kościele znajduje się oryginał Merkið - flagi Wysp Owczych.
  Flaga państwowa, inaczej flaga narodowa – jeden z symboli państwowych, oficjalny znak symbolizujący suwerenność państwa. Flaga jest płatem tkaniny, najczęściej prostokątnym (inne kształty spotyka się tylko wyjątkowo: kwadratowy – Watykan, Szwajcaria czy trójspiczasty – Nepal). Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz w trakcie świąt i uroczystości państwowych, bądź spotkań międzynarodowych. Flaga państwowa podlega ochronie prawnej i jej zniszczenie lub obelżywe traktowanie traktowane jest jako obraza narodu. W niektórych państwach obchodzone jest święto flagi państwowej, np. w Szwecji czy USA lub w Polsce (2 maja). Wygląd flagi państwowej jest w ogromnej większości państw określony przez ustawę zasadniczą i ustawy szczegółowe.
  Herb Wysp Owczych, duńskiego terytorium zależnego, posiadającego szeroką autonomię, które leży na Morzu Norweskim, mniej więcej w połowie drogi między Islandią a Wielką Brytanią.
  Tú alfagra land mítt (pierwotnie Mítt alfagra land, pol. Mój kraju najpiękniejszy) – hymn państwowy Wysp Owczych, terytorium zależnego, wchodzącego w skład Królestwa Danii. Archipelag ten cieszy się sporą autonomią i posiada własne symbole narodowe, które mogą być używane oficjalnie. Poza hymnem są nimi: flaga oraz herb.
  Krzyż skandynawski (Krzyż nordycki) – krzyż którego ramiona pionowe oraz lewe są równe, a prawe jest dwa razy dłuższe od pozostałych. Symbol używany w weksylologii, reprezentujący chrześcijaństwo. Bardzo częsty motyw flag państw skandynawskich (nordyckich) oraz zależnych od nich terytoriów. Po raz pierwszy użyty na fladze Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.