• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Wysp Alandzkich

  Przeczytaj także...
  Wyspy Alandzkie, szw. Åland, fiń. Ahvenanmaa – szwedzkojęzyczny archipelag wysp politycznie należący do Finlandii, stanowiący jednak osobny podmiot z dużą autonomią, położony na Morzu Bałtyckim u wejścia do Zatoki Botnickiej. Status wysp jest gwarantowany międzynarodowo, ostatnio przez traktat akcesyjny do Unii Europejskiej.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Herb Wysp Alandzkich został nadany temu terytorium w 1560, kiedy kraj należał jeszcze do Szwecji, przez króla Gustawa I Wazę. Wedle oryginalnej koncepcji w herbie miały być dwie sarny na czerwonym tle, z dziewięcioma czerwonymi różami, jakie do dziś posiada Finlandia, jednak ten pomysł nigdy nie przyjął się na Wyspach. Dziś na niebieskim tle przedstawiony jest złoty jeleń. Całość okrywa korona baronowska.
  flaga Wysp Alandzkich
  nieoficjalna flaga z lat 1921-1954

  Flaga Wysp Alandzkich - Wyspy Alandzkie ustanowiły własną flagę 7 kwietnia 1954 roku.

  Przyjęcie flagi szwedzkiej z dodatkiem czerwonego krzyża odzwierciedla fakt, że większość mieszkańców wysp jest pochodzenia szwedzkiego. Barwa czerwona, przyjęta z herbu Finlandii, symbolizuje zarówno mieszkańców pochodzenia fińskiego, jak i przynależność wysp do Finlandii. Również barwy żółta i niebieska na fladze mają podwójną symbolikę, gdyż są jednocześnie barwami szwedzkimi i barwami herbu Wysp Alandzkich. Proporcje flagi to 26:17, w szerokości 16:3:4:3:26, w wysokości 12:3:4:3:12.

  Ålänningens sång (fiń. Ahvenanmaalaisten laulu, pl. Pieśń o Alandczykach) jest hymnem Wysp Alandzkich od 1922 roku. Słowa napisał John Grandell, a muzykę skomponował Johan Fridolf Hagfors.Herb Finlandii został zatwierdzony w 1978 roku. Herb przedstawia w polu czerwonym złotego lwa wspiętego, trzymającego srebrny miecz, stojącego na takiej samej barwy szabli, pomiędzy dziewięcioma srebrnymi różami.

  Flaga wywieszana jest oficjalnie kilkanaście razy w roku, w tych samych dniach co w Finlandii. Ponadto 30 marca (Dzień Demilitaryzacji Wysp Alandzkich), w ostatnią niedzielę kwietnia (Dzień Flagi Alandzkiej) oraz 9 czerwca (Dzień Autonomii), na pamiątkę pierwszego posiedzenia rządu 9 czerwca 1922.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Hymn Wysp Alandzkich
 • Godło Wysp Alandzkich
 • Wyspy Alandzkie
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.