• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Vendsyssel

  Przeczytaj także...
  Brønderslev to miasto i siedziba gmina w północnej Jutlandii (→ Vendsyssel) w Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).Hjørring (uproszcz. wym. /joriń/) – największe i najważniejsze miasto szczytu północnej Jutlandii (zwanego także Vendsyssel) w Danii.
  Królewskie Duńskie Siły Powietrzne (Flyvevåbnet) (RDAF) – wojska lotnicze Królestwa Danii, od 2003 jedyna latająca formacja tamtejszych Sił Zbrojnych i jedne z mniejszych sił lotniczych w NATO, liczące 3 700 ludzi i 94 statki powietrzne.
  Vendelbrog
  Vendelbrog na głównej ulicy turystycznej miejscowości Lønstrup, 2015
  Vendelbrog przy obwodnicy największego miasta Vendsyssel – Hjørring, 2009

  Flaga Vendsyssel (duń. Vendelbrog) – nieoficjalna flaga regionu Vendsyssel w północnej Danii.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Flaga wzorowana jest na fladze Danii – projekt oparty jest na krzyżu skandynawskim. W pierwszej wersji w projekt Vendelbrog wpleciona była miniatura flagi duńskiej. Także nazwa „Vendelbrog” (flaga Vendsyssel) nawiązuje do „Dannebrog” (flaga Danii).

  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.Lønstrup (d. Løthenstorp) to niewielka duńska miejscowość położona w Vendsyssel (szczyt Półwyspu Jutlandzkiego) nad Morzem Północnym (gmina Hjørring, region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).

  Flaga przedstawia obwiedziony żółtym lub pomarańczowym kolorem zielony krzyż na niebieskim tle. Kolory mają symbolizować piękno natury Vendsyssel: kolor niebieski symbolizuje niebo i morze, zielony wzgórza, a żółty słońce i piasek plaż.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwotnie flaga miała być częścią żartu magazynu Bjæsken na temat (niezbyt poważnego) ruchu separatystycznego i pomysłu oderwania wyspy Vendsyssel od Danii, tj. stowarzyszenia „Frit Vendsyssel” (Wolny Vendsyssel). Flagę zaprojektował lokalny artysta Mogens Bohøj. Ideę podjął w roku 1976 Poul S. Poulsen, ówczesny burmistrz Hjørring, największego miasta Vendsyssel, i rozpoczął promocję Vendelbrog jako flagi reprezentującej region.

  Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  Użycie[ | edytuj kod]

  Flaga w zamierzeniu ma służyć promocji regionu. Nie ma oficjalnego statusu, co oznacza, że używać jej można bez specjalnego zezwolenia i ograniczeń (dlatego usunięto z pierwotnego projektu miniaturę flagi Danii, której użycie reguluje prawo).

  Według lokalnego zwyczaju flagi używać mogą jedynie rodowici „vendelboer”, czyli osoby urodzone w Vendsyssel. Po ponad 35 latach od wprowadzenia flaga nie traci popularności – jest obecna w krajobrazie regionu, szczególnie w miejscowościach Brønderslev i Hjørring. Widać ją też w postaci nalepki z tyłu samochodów. Jedna z fabryk produkujących Vendelbrog raportuje sprzedaż ok. 50 sztuk rocznie.

  Krzyż skandynawski (Krzyż nordycki) – krzyż którego ramiona pionowe oraz lewe są równe, a prawe jest dwa razy dłuższe od pozostałych. Symbol używany w weksylologii, reprezentujący chrześcijaństwo. Bardzo częsty motyw flag państw skandynawskich (nordyckich) oraz zależnych od nich terytoriów. Po raz pierwszy użyty na fladze Danii.Frederikshavn to miasto i siedziba gminy o tej samej nazwie w północnej Jutlandii ( → Vendsyssel) w Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).

  W 1980 roku flaga Vendelbrog weszła do projektu logo lokalnego aalborgskiego dywizjonu lotniczego Królewskich Duńskich Sił Powietrznych Eskadrille 723. Flagą inspirowane są także stroje zawodników klubu piłki ręcznej w Aalbæk. W 2009 roku lokalny biznesmen zapłacił za wystrzelenie Vendelbrog w kosmos.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kai Gustav Hansen. Historien om Vendelbrog. „Vendsyssel nu og da”. 22, s. 48-51, 2003. Hjørring: Vendsyssel Historiske Museum. ISSN 0105-2608 (duń.). 
  2. Ravnild, Leni i Nørbygaard Derry, Lisbeth: Lokale hemmeligheder. Frederikshavn: Nordtryk, 2008, s. 138. (duń.)
  3. Jensen, Tage Bøgh: Frit Vendsyssel (duń.). [dostęp 2015-04-25].
  4. Ottesen, Charlotte B.: Det faldt ikke nedfra himlen... (duń.). NORDJYSKE, 2011. [dostęp 2015-04-25].
  5. F-16.net: Eskadrille 723 (RDAF) (duń.). [dostęp 2015-04-25].
  6. Ålbæk HK: Ålbæk HK (duń.). 2012. [dostęp 2015-04-25].
  7. Møller, Mogens: Vendelbrog på himmelfart (duń.). NORDJYSKE, 2009. [dostęp 2015-04-25].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • krzyż skandynawski
 • flaga Danii, flaga Bornholmu
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.