• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Tajlandii

  Przeczytaj także...
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Phleng Chat (เพลงชาติ) - hymn państwowy Tajlandii, skomponowany w 1932 roku przez Petera Feita (taj. Phra Jenduriyang). Słowa napisał Luang Saranupraphan w 1939 r.
  Vajiravudh (Rama VI), o imieniu królewskim Phra Mongkut Klao Chao Yu Hua (ur. 1 stycznia 1881 w Bangkoku, zm. 25 listopada 1925 tamże) - król Syjamu z dynastii Chakri, pisarz.
  Trairanga – Obecna flaga Tajlandii
  Flaga Tajlandii 1916-1917
  Flaga Tajlandii sprzed 1916

  Flaga Tajlandii składa się z pięciu poziomo ułożonych pasów w trzech kolorach: czerwonym, białym i niebieskim, które symbolizują kolejno naród tajski, religię (buddyzm) oraz monarchię. Ten trójbarwny wzór flagi, nazywanej przez Tajów ธงไตรรงค์ (Thong Trairong), co znaczy trójbarwna flaga, został oficjalnie ustanowiony 28 września 1917 roku przez Króla Vajiravudh (Rama VI). Proporcja flagi wynosi 2:3.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Godło Tajlandii reprezentowane jest przez mitycznego ptaka Garudę - jedno z bóstw w hinduizmie i buddyzmie, wierzchowca (vahanam) boga Wisznu.

  Historia flagi[]

  Pierwsza flaga Tajlandii była najprawdopodobniej jednobarwna (czerwona). W późniejszym czasie na środku został dodany wizerunek białego słonia, reprezentującego monarchię absolutną. Taki wzór był używany do 1915 r. Zgodnie z podaniami w tym roku Król Vajiravudh podczas podróży zauważył, że nad jednym z domów powiewała flaga zawieszona do góry nogami, więc aby zapobiec niewłaściwemu jej wieszaniu w przyszłości zaprojektował on nowy wzór flagi. Wzorem flag wielu krajów europejskich, stworzył wzór przedstawiający poziome pasy w dwóch kolorach: czerwonym i białym. W czasie I wojny światowej dodano niebieski pas z wdzięczności Francji za pomoc w wojnie.

  Znaczenie[]

  Zarówno flaga, jak i hymn i godło, ma bardzo duże znaczenie dla Tajów. Codziennie o godzinie 8:00 flaga jest wznoszona w każdej tajskiej wiosce i miasteczku, a o godzinie 18:00 jest ona opuszczana, czemu towarzyszy odegranie hymnu państwowego.

  Zobacz też[]

 • godło Tajlandii
 • hymn Tajlandii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.