• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Nowej Zelandii

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Referenda w Nowej Zelandii w 2015 i 2016 roku – dwa referenda zorganizowane przez gabinet Nowej Zelandii w celu rozstrzygnięcia kwestii ewentualnej zmiany flagi państwowej. W pierwszym referendum, w którym głosowanie odbyło się w dniach 20 listopada – 11 grudnia 2015 r. zadano pytanie „Gdyby flaga Nowej Zelandii miała ulec zmianie, który wzór by Państwo wybrali?”. W drugim głosowaniu, które przeprowadzono w dniach 3–26 marca 2016 r., Nowozelandczycy wybierali pomiędzy dotychczasową flagą a projektem, który zwyciężył w pierwszym referendum.
  Dominium brytyjskie – forma ustrojowa istniejąca w ramach imperium brytyjskiego, stanowiąca formę pośrednią między samorządną kolonią a suwerennym państwem, jednak z czasem ewoluująca zdecydowanie w stronę tego ostatniego. Pierwszym dominium brytyjskim była Kanada, która otrzymała taki status w 1867 roku. Kolejnymi były Australia (1901), Nowa Zelandia (1907), Nowa Fundlandia (1907), Związek Południowej Afryki (1910) i Wolne Państwo Irlandzkie (1922).
  Flaga Nowej Zelandii

  Flaga Nowej Zelandii – jeden z symboli państwowych Nowej Zelandii.

  W kantonie znajduje się Union Jack wskazujący na kolonialną przeszłość tego kraju, który był dawniej brytyjskim dominium. Cztery gwiazdy tworzące gwiazdozbiór Krzyża Południa, symbolizują położenie kraju na półkuli południowej. Proporcje flagi wynoszą 1:2.

  Flaga została przyjęta 24 marca 1902 roku.

  Półkula południowa – część kuli ziemskiej, półkula położona na południe od równika. Obejmuje szerokości geograficzne od 0° do 90°S.God Defend New Zealand (Boże broń Nowej Zelandii) to hymn państwowy Nowej Zelandii na równi z hymnem królewskim God Save the Queen. Został on przyjęty w roku 1940. Słowa angielskie napisał Thomas Bracken, słowa maoryskie Thomas Henry Smith, a muzykę skomponował John Joseph Woods.

  Ogólny wygląd flagi nawiązuje do flagi australijskiej.

  Tocząca się przez wiele lat debata nad ewentualną zmianą wzoru flagi zaowocowała przeprowadzeniem dwóch referendów na przełomie 2015 i 2016 roku. W wyniku głosowania dotychczasowy wygląd flagi państwowej został utrzymany.

  Konstrukcja flagi[]

  Konstrukcja flagi

  Zobacz też[]

 • herb Nowej Zelandii, hymn Nowej Zelandii
 • Flaga Koru
 • Przypisy

  1. Flags (ang.). Ministry for Culture and Heritage, 2014-03-10.
  2. Second Referendum on the New Zealand Flag Final Result. Electoral Commission New Zealand, 2015-03-24. [dostęp 2016-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-27)].

  Linki zewnętrzne[]

 • Konstrukcja i wymiary flagi
 • Flaga Australii – granatowy prostokąt, w którego lewym górnym rogu znajduje się Union Jack, symbol Wielkiej Brytanii, przypominający o związkach Australii z Koroną Brytyjską. Siedmioramienna gwiazda poniżej nosi nazwę Federation Star. Jej sześć ramion oznacza sześć stanów, siódme jest wspólne dla dwóch niezależnych terytoriów federalnych. Konstelacja gwiazd po prawej stronie sztandaru to Krzyż Południa, kojarzony często z Australią.Zmiana flagi państwowej Nowej Zelandii jest przedmiotem debaty, której początki sięgają lat 60. XX wieku. Debata ta toczy się niezależnie od prowadzonej w tym kraju debaty nad zmianą ustroju na republikański.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż Południa (łac. Crux, dop. Crucis, skrót Cru) – najmniejszy gwiazdozbiór nieba, charakterystyczny dla nieba południowego. W szerokościach geograficznych Europy nie jest współcześnie widoczny. Znikł z oczu Europejczykom, kiedy w wyniku precesji oś Ziemi nachyliła się w inną stronę. Z Wysp Brytyjskich przestał być widoczny około 3000 r. p.n.e. Jeśli chodzi o północne wybrzeża Morza Śródziemnego, znikł z nieba około 500 r. n.e. W rzeczywistości cztery gwiazdy tworzące Krzyż Południa były znane już Ptolemeuszowi, jako część gwiazdozbioru Centaura. Dłuższe ramię krzyża wskazuje w przybliżeniu południowy biegun niebieski, stanowiąc ważny element orientacyjny dla dawnych żeglarzy.
  Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej. Przynajmniej przez część swojego istnienia gwiazda w sposób stabilny emituje powstającą w jej jądrze w wyniku procesów syntezy jądrowej atomów wodoru energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego, w szczególności światło widzialne. Gwiazdy zbudowane są głównie z wodoru i helu, prawie wszystkie atomy innych cięższych pierwiastków znajdujące się we Wszechświecie powstały w efekcie zachodzących w nich przemian jądrowych lub podczas wieńczących ich istnienie wybuchów.
  Flaga Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack) – niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji). Formalnie nazwa flagi jako flagi narodowej brzmi Union Flag czyli "Flaga Unii", zaś nazwa Union Jack ("Proporzec Unii") formalnie odnosi się do tej flagi tylko w sytuacji, gdy jest wywieszona jako proporzec na okręcie wojennym. Jednak w praktyce znacznie częściej używa się terminu Union Jack znanego także szeroko poza granicami Wielkiej Brytanii.
  Herb Nowej Zelandii został nadany 26 sierpnia 1911 roku przez króla Jerzego V, a obecna wersja pochodzi z nadania w 1956 przez królową Elżbietę II.
  Flaga Koru – propozycja nowej flagi Nowej Zelandii. Została ona zaprojektowana przez Friedensreicha Hundertwassera w 1983. Niektórzy Nowozelandczycy twierdzą, że obecna flaga Nowej Zelandii jest pozostałością brytyjskiego kolonializmu i nie reprezentuje ich kultury. Zwolennicy obecnej flagi są zdania, że obecna flaga jest związana z historią ich kraju, który należał do Imperium Brytyjskiego, oraz przedstawia jego położenie na południowej półkuli.
  Kanton – w heraldyce figura zaszczytna w górnym lewym lub prawym rogu tarczy herbowej. W polskim blazonowaniu zwany też narożnikiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.