• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Irlandii Północnej

  Przeczytaj także...
  Irlandia – trzecia pod względem wielkości wyspa w Europie. Pod względem politycznym wyspa podzielona jest na dwie części: Irlandię i Irlandię Północną, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Flaga Anglii jest krzyżem świętego Jerzego. Legenda o św. Jerzym, który zabił smoka pochodzi z XII wieku. Według niej, zamoczył swój miecz w krwi bestii i narysował krzyż. Św. Jerzy został świętym patronem Anglii w XIII wieku. Czerwony krzyż pojawił się już podczas krucjat i jest znanym od dawna znakiem reprezentującym Anglię.
  Flaga Irlandii Północnej 1953-1972, obecnie nieoficjalna
  Flaga prowincji Ulster
  Ulster Nation Flag

  Flaga Irlandii Północnej – obecnie Irlandia Północna nie posiada oficjalnie odrębnej flagi. Jako flaga państwowa używana jest flaga Wielkiej Brytanii, tzw. Union Jack.

  Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii (lub wielu) przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†).Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  W okresie 1953-1972 flagą gubernatora Irlandii Północnej była tzw. Red Hand Flag, która była także używana de facto jako flaga cywilna przez jej mieszkańców, a przynajmniej przez protestantów lojalnych wobec Korony Brytyjskiej. Była ona podobna do flagi Anglii, jednak wbrew potocznym mniemaniom czerwony krzyż nie był angielskim krzyżem Św. Jerzego, lecz został zaczerpnięty z herbu Ulsteru – historycznej prowincji Irlandii, której 6 hrabstw wchodzi obecnie w skład Irlandii Północnej, a 3 w skład Republiki Irlandii. Sześcioramienna gwiazda oznaczała 6 hrabstw, zaś czerwona ręka była zaczerpnięta także z herbu Ulsteru i była dawnym godłem rodu możnowładczego O’Neill. Korona wskazywała na przynależność do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

  Pojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).

  W 1972 w związku z wzrostem napięcia w kraju, władze brytyjskie zniosły autonomię Irlandii Północnej i wprowadziły rządy bezpośrednie z Londynu. Jednocześnie zniesiono oficjalny status Red Hand Flag.

  Obecnie Red Hand flag jest używana nieoficjalnie przez część mieszkańców Irlandii Północnej. Z braku innej flagi jest także używana jako symbol reprezentacji sportowych Irlandii Północnej. Nie ma jednak statusu oficjalnego. Katolicy północnoirlandzcy za swoją flagę narodową uważają flagę Irlandii.

  Krzyż świętego Jerzego - rodzaj krzyża. Przedstawia on duży krzyż grecki z wydłużonymi ramionami bocznymi. Ten krzyż został użyty na obowiązującej od 2004 roku fladze Gruzji.Flaga Wielkiej Brytanii (zwana Union Jack) – niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka (patrona Irlandii) i biały św. Andrzeja (patrona Szkocji). Formalnie nazwa flagi jako flagi narodowej brzmi Union Flag czyli "Flaga Unii", zaś nazwa Union Jack ("Proporzec Unii") formalnie odnosi się do tej flagi tylko w sytuacji, gdy jest wywieszona jako proporzec na okręcie wojennym. Jednak w praktyce znacznie częściej używa się terminu Union Jack znanego także szeroko poza granicami Wielkiej Brytanii.

  Flaga prowincji Ulster to czerwony krzyż na złotym (żółtym) tle. Na środku mieści się tarcza oraz czerwona ręka.

  Zwolennicy niepodległości Irlandii Północnej (jako państwa niezależnego zarówno od Londynu, jak i od Dublina) używają własnej flagi (Ulster Nation Flag) – krzyż św. Andrzeja umieszczony jest na granatowym tle, a sześcioramienna gwiazda nie jest ukoronowana.

  Zobacz też[]

 • Flaga Irlandii
 • Linki zewnętrzne[]

 • flaga Irlandii Północnej na FOTW
 • Flaga Irlandii (irl. Bratach na hÉireann, pot. Irish Tricolour) – jest jednym z symboli państwowych Republiki Irlandii.Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.