• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Grenlandii

  Przeczytaj także...
  Język grenlandzki (kalaallisut) to polisyntetyczny język aglutynacyjny należący do rodziny języków eskimo-aleuckich, używany na Grenlandii. Jest czasem uznawany za jeden z wariantów języka inuktitut. Ma trzy główne dialekty: Avanersuaq (północna Grenlandia), Tunu (wschodnia Grenlandia) i Kitaa (zachodnia Grenlandia).Nunarput utoqqarsuanngoravit (w inuktitut "Nasz stary kraju") – narodowy hymn Grenlandii, terytorium zależnego Danii. Słowa napisał Henrik Lund, muzykę skomponował Jonathan Petersen. Pieśń została oficjalnie uznana za hymn w 1916 r. Od 1979 r. funkcję hymnu Grenlandii pełni także pieśń Inuitów (Eskimosów) Nuna asiilasooq ("Kraj wielkich przestrzeni").
  Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.

  Flaga Grenlandii została zaprojektowana przez Thue Christiansena. Flaga składa się z dwóch pasów: białego na górze i czerwonego na dole, oraz dużej tarczy. Górna część tarczy jest czerwona, dolna biała. Jej lokalna nazwa w języku grenlandzkim to Erfalasorput, co oznacza „nasza flaga”, ale Aappalaartoq (czerwony) jest także używany jako nazwa flagi grenlandzkiej i duńskiej (Dannebrog). Dziś mieszkańcy Grenlandii uznają zarówno Erfalasorput, jak i Dannebrog.

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.Herb Grenlandii przedstawia niedźwiedzia polarnego w pozycji wyprostowanej na niebieskiej tarczy. W grenlandzkiej wersji niedźwiedź podnosi lewą łapę (niedźwiedzie polarne są w rzeczywistości leworęczne). W wersji duńskiej niedźwiedź podnosi prawą łapę.

  Historia[ | edytuj kod]

  Idea posiadania własnej flagi po raz pierwszy powstała w 1973 roku, kiedy pięciu mieszkańców Grenlandii zaproponowało flagę z trzema pasami w kolorach: zielonym, białym oraz niebieskim. Z biegiem czasu gazeta zabiegała o jedenaście propozycji i badała opinię publiczną, aby wybrać pomysł najbardziej popularny wśród mieszkańców. Dannebrog był lepszy niż każdy inny.

  Thue Christiansen – grenlandzki nauczyciel, artysta i polityk. Najbardziej znany jest z tego że stworzył projekt flagi Grenlandii, która została przyjęta 21 czerwca 1985 r. Christiansen był również Ministrem Kultury i Edukacji w Grenlandii od 1979 roku, kiedy Grenlandia uzyskała autonomię, do 1983.DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

  W 1978 roku, Dania uczyniła Grenlandię równoprawnym członkiem Królestwa Danii. Grenlandzki rząd otrzymał 555 propozycji nazwy i wyglądu flagi, w tym 293 zostało zaproponowane przez mieszkańców Wyspy. Obecna, czerwono-biała flaga została zaprojektowana przez Christiansena, pomysł ten wygrał z pomysłem zielono-białego nordyckiego krzyża przez głosy 14 do 11. Obecna flaga została uznana oficjalnie w 1985 roku.

  Królestwo Danii (dun. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie i Ameryce Północnej, tworzone przez Danię, Grenlandię i Wyspy Owcze. Królestwo Danii jest monarchią konstytucyjną.

  Ku czci dziesiątej rocznicy zatwierdzenia Erfalasorput, Grenlandzka Poczta wydała specjalne znaczki i ulotki.

  Symbolika[ | edytuj kod]

  Biały pasek reprezentuje lodowce i pokrywy śnieżne, natomiast czerwony – ocean; czerwone półkole – fiordy, a białe – górę lodową i zbity lód. Projekt jest także przypomnieniem wschodu słońca, częściowo zanurzonego i odbijającego się w morzu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • herb Grenlandii
 • hymn Grenlandii
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.