• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Grecji

  Przeczytaj także...
  Konstandinos Kukidis (ur. ? - zm. 27 kwietnia 1941) - grecki żołnierz, członek honorowej gwardii ewzonów. Stał na straży greckiej flagi na Akropolu w Atenach 27 kwietnia 1941, w momencie wkroczenia armii hitlerowskich Niemiec. Zasłynął dzięki bohaterskiej obronie powierzonej mu flagi - gdy żołnierze niemieccy nakazali zdjąć mu flagę i zawiesić na jej miejsce niemiecką flagę ze swastyką, on zdjął ją, owinął się nią i skoczył ze skały, ginąc na miejscu.Imnos is tin Eleftherian (gre. Ύμνος είς την Ελευθερίαν, tłum. Hymn do wolności) – hymn Grecji, a także od roku 1966 hymn Cypru (tylko muzyka).
  Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.
  Flaga Grecji

  Wygląd i symbolika[]

  Flaga Grecji jest prostokątem podzielonym na dziewięć ułożonych na przemian poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest kanton z białym krzyżem na niebieskim tle.

  Krzyż w kantonie wskazuje na przywiązanie Greków do cerkwi prawosławnej. Kolor niebieski symbolizuje niebo i otaczające Grecję morze, a biały - pianę morskich fal, z której, zgodnie z mitologią grecką, powstała bogini piękności Afrodyta. Według innej wersji, biel oznacza słuszność walki o wolność w 1821 roku.

  Republika Pontyjska − prowizoryczne, demokratyczne państwo stworzone przez prawosławnych Greków pontyjskich (Pontów), istniejące w północnej Azji Mniejszej (na terenach historycznego Pontu) w latach 1917–1921.Afrodyta (gr. Ἀφροδίτη Aphrodítē, łac. Aphrodite, Venus) – w mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

  Dziewięć biało-niebieskich pasów odnosi się do dziewięciu sylab z powstańczego motta Eleuthería é Thánatos (wolność albo śmierć).

  Historia[]

  Pierwsza oficjalna flaga ustanowiona została 15 marca 1822. W 1828 wprowadzono flagę przedstawiającą biały krzyż na niebieskim tle, nawiązującą do chorągwi bizantyjskich. Obowiązywała ona do 1969 roku, kiedy przywrócono flagę z 1822. W 1975 ponownie przywrócono niebieską flagę z białym krzyżem. Ostatnia wersja flagi obowiązuje od 21 grudnia 1978 roku.

  Herbem Grecji jest biały krzyż na niebieskim tle opleciony gałązkami oliwnymi. Krzyż oznacza przywiązanie do Kościoła prawosławnego, gałązki oliwne symbolizują pokój. Godło to zostało przyjęte w 1975. Na poprzednim, z okresu monarchii, tarcza z krzyżem była zwieńczona koroną królewską.Junta czarnych pułkowników – dyktatura wojskowa w Grecji, w latach 1967-1974. Została zapoczątkowana 21 kwietnia 1967 przez wojskowy zamach stanu. W 1973 krwawo stłumiono strajk studentów. W 1974 nieudana próba przyłączenia Cypru do Grecji skompromitowała juntę - rządy objął wezwany z emigracji Konstandinos Karamanlis.
 • Jedna z wersji flagi używanych w czasie rewolucji 1821-1822

 • Flaga Grecji 1828-1973, 1975-1978

 • Flaga używana przez Juntę pułkowników w latach 1967-1974 oraz oficjalna flaga Trzeciej Republiki

 • Konstrukcja i wymiary[]

  Prostokąt o proporcjach 2:3 podzielony na dziewięć równych, ułożonych na przemian, poziomych pasów: pięć niebieskich i cztery białe. W lewym górnym rogu umieszczony jest biały krzyż na niebieskim tle.

  Zwymiarowana flaga Grecji

  Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).Cerkiew prawosławna, Kościół prawosławny – trzecia co do wielkości chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, zrzeszająca blisko 300 milionów chrześcijan, głosząca zasady wiary i życia określane mianem prawosławia. Według doktryny prawosławnej, najważniejszym i ostatecznym celem chrześcijaństwa jest osiągnięcie przez wierzących współudziału w naturze boskiej. Proces ten zwany jest przebóstwieniem.

  Zobacz też[]

 • herb Grecji
 • hymn Grecji
 • Konstandinos Kukidis
 • Republika Pontyjska • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kanton – w heraldyce figura zaszczytna w górnym lewym lub prawym rogu tarczy herbowej. W polskim blazonowaniu zwany też narożnikiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.