• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Finlandii

  Przeczytaj także...
  Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.
  Oparta na herbie Finlandii flaga używana w latach 1917–1918
  Flaga Finlandii

  Flaga Finlandii – jeden z symboli państwowych Republiki Finlandii.

  Wygląd i symbolika[ | edytuj kod]

  Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolor niebieski symbolizuje liczne jeziora, a biały – śniegi. Poprzez umieszczenie tych dwóch barw w formie tzw. krzyża skandynawskiego, fiński sztandar wzorem nawiązuje do flagi Danii (Dannebrog) oraz flag innych krajów skandynawskich.

  Aleksander II Nikołajewicz, ros. Александр II Николаевич (ur. 29 kwietnia 1818 w Moskwie, zm. 13 marca 1881 w Petersburgu) – cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii oraz wielki książę Litwy w latach 1855-1881, syn Mikołaja I (1825-1855) z dynastii Romanowów i Charlotty Hohenzollern (1798-1860), księżniczki pruskiej, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Aleksandra Fiodorowna.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Historia[ | edytuj kod]

  Finlandia stanowiła od 1249 do 1809 roku część Szwecji, następnie Rosji. W 1861 roku car Aleksander II zaaprobował regulamin szwedzkojęzycznego Nyland Yacht Clubu z Finlandii, na mocy którego jednostki należące do klubu pływały pod białą flagą z niebieskim krzyżem i z godłem prowincji Nyland w górnym rogu. Oprócz pozycji krzyża flaga była bardzo podobna do flagi rosyjskiego yacht klubu z Petersburga. Inne fińskie yacht cluby przyjęły podobne flagi, na których zamieszczały własne godła. W 1862 poeta Zacharias Topelius pierwszy zaproponował uznanie flagi za narodową.

  Maamme (fiń. Nasz kraju) – nieoficjalny (usankcjonowany przez tradycję, ale nie przez prawo) hymn państwowy Finlandii.Zacharias Topelius (ur. 14 stycznia 1818, zm. 12 marca 1898) - fiński pisarz, którego językiem ojczystym był język szwedzki

  Po wojnie domowej w 1918 roku przyjęto jako symbol niepodległej Finlandii białą flagę z niebieskim krzyżem. Obecnie główną flagą państwa jest biała flaga z niebieskim krzyżem i godłem w centrum. Pozostałe formy, także flaga podstawowa – bez godła, to pochodne tego wzoru.

  Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.Herb Finlandii został zatwierdzony w 1978 roku. Herb przedstawia w polu czerwonym złotego lwa wspiętego, trzymającego srebrny miecz, stojącego na takiej samej barwy szabli, pomiędzy dziewięcioma srebrnymi różami.

  Konstrukcja i wymiary[ | edytuj kod]

  Biały prostokąt z naniesionym niebieskim krzyżem, o proporcjach boków 11:18 (4-3-4:5-3-10). Zwymiarowana flaga Finlandii

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • herb Finlandii
 • hymn Finlandii
 • krzyż skandynawski
 • Warto wiedzieć że... beta

  Krzyż skandynawski (Krzyż nordycki) – krzyż którego ramiona pionowe oraz lewe są równe, a prawe jest dwa razy dłuższe od pozostałych. Symbol używany w weksylologii, reprezentujący chrześcijaństwo. Bardzo częsty motyw flag państw skandynawskich (nordyckich) oraz zależnych od nich terytoriów. Po raz pierwszy użyty na fladze Danii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.