• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Devonu

  Przeczytaj także...
  La Manche (z fr. „rękaw”; ang. English Channel, „Kanał Angielski”) – kanał morski oddzielający Wielką Brytanię od Francji. Poprzez Cieśninę Kaletańską łączy Morze Północne z otwartymi wodami Oceanu Atlantyckiego.Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.
  Flag of Devon.svg
  Flaga hrabstwa Devon w użyciu

  Flaga Devonu – flaga stosowana w angielskim hrabstwie Devon, która została utworzona i uznana w wyniku dwóch ankiet internetowych. Dedykowana jest św. Petrocowi, lokalnemu świętemu czczonemu w Kornwalii, Devonie i południowo-zachodniej Anglii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Flaga utworzona została w 2003 r. i jest efektem dwóch ankiet przeprowadzonych w Internecie przez lokalny ośrodek BBC. Zwycięski projekt uzyskał 49 procent głosów, a jego autorem był student Ryan Sealey. Choć w użyciu była od 2004 r., oficjalnie uznana została w październiku 2006 r.

  Krzyż świętego Jerzego - rodzaj krzyża. Przedstawia on duży krzyż grecki z wydłużonymi ramionami bocznymi. Ten krzyż został użyty na obowiązującej od 2004 roku fladze Gruzji.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

  Symbolika i interpretacja[ | edytuj kod]

  Flagę Devonu stanowi biały krzyż świętego Jerzego w czarnej obwódce na zielonym tle (Pantone 348). Zieleń symbolizuje wyżyny hrabstwa, czerń – wrzosowiska Dartmoor i Exmoor, biel – dwa niezależne wybrzeża hrabstwa (atlantyckie i kanału La Manche), jak również kluczowy dla hrabstwa przemysł ceramiczny.

  Devon – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego, pomiędzy Kornwalią na zachodzie a hrabstwami Somerset i Dorset na wschodzie. Jest jedynym hrabstwem położonym nad dwoma akwenami morskimi – kanałem La Manche na południu i Kanałem Bristolskim na północy – z oddzielną linią brzegową.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Devon, England (ang.). [dostęp 28 września 2009].
  2. St. Petroc (ang.). [dostęp 28 września 2009].
  3. Flag celebrates Devon's heritage (ang.). [dostęp 28 września 2009].
  4. Devon Flag Group. [dostęp 29 września 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-12-06)].
  Dartmoor, a od 1951 roku Park Narodowy Dartmoor – granitowe kopulaste wzniesienia z okresu karbonu położone na Półwyspie Kornwalijskim w Anglii (Wielka Brytania), na północ od Plymouth w hrabstwie Devon. Największym wzniesieniem jest (High Willhays) o wysokości 621 m n.p.m. Ze względu na oryginalny krajobraz, faunę oraz liczne obiekty zabytkowe, od prehistorycznych aż po współczesne kamieniołomy granitu, utworzono tu park narodowy o powierzchni 953 km². W parku dominuje roślinność w formie wrzosowisk i torfowisk.Kornwalia (ang.: Cornwall [ˈkɔ:nwɔ:ɫ] / [ˈkɔrnwɔ:ɫ]; korn.: Kernow [ˈkɛ(r)nɔʊ] / [ˈkɛ(ɹ)nɔʊ]) – kraina geograficzno-historyczna i zarazem najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, położone na Półwyspie Kornwalijskim, na zachód od rzeki Tamar. Centrum administracyjnym, a także jedynym miastem o statusie city jest Truro. Kornwalia zajmuje powierzchnię 3563 km² łącznie z wyspami Scilly (administracyjnie stanowiącymi oddzielną jednostkę), położonymi 45 km od Land’s End – najbardziej na południowy zachód wysuniętego fragmentu hrabstwa. Średnia gęstość zaludnienia hrabstwa wynosi 144 osoby na kilometr kwadratowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Exmoor – kopulaste wzgórza w północnej części Półwyspu Kornwalijskiego, na pograniczu hrabstw Devon i Somerset w Anglii (Wielka Brytania). Wysokość maksymalna do 520 m (Dunkery Hill). Roślinność występuje głównie w formie wrzosowisk i torfowisk. Jest to rejon hodowli owiec i bydła, a także kuców (kuc Exmoor), również rejon turystyczny. W 1954 na obszarze Exmoor powstał Park Narodowy Exmoor.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.