• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Danii

  Przeczytaj także...
  Flaga Norwegii - jeden z symboli państwowych Norwegii w postaci niebiesko-białego krzyża skandynawskiego, umieszczonego na czerwonym tle.Krucjata liwońska – podbój średniowiecznej Liwonii w XIII wiek przez Niemców oraz Duńczyków. Terytorium obejmującego w czasach współczesnych Łotwę i Estonię, ostatnich nie schrystianizowanych terenów w Europie.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Obraz Christiana Augusta Lorentzena Bitwa pod Lyndanisse

  Flaga Danii lub Dannebrog – jeden z symboli państwowych Królestwa Danii.

  Wygląd[ | edytuj kod]

  Flaga Danii jest czerwonym prostokątem z białym krzyżem.

  Historia[ | edytuj kod]

  Według legendy flaga spadła z nieba 15 czerwca 1219 w czasie krucjaty liwońskiej duńskiego króla Waldemara II do Estonii. Z nią w ręku wygrał bitwę niedaleko dzisiejszego Tallinna (tarcza herbu mniejszego tego miasta zresztą przedstawia także biały krzyż na czerwonym tle). Przyjmuje się, że jest ona najstarszą spośród używanych obecnie w Europie flag suwerennych państw (pierwsza wzmianka w roku 1481). Flaga posiada różne wersje, a ich używanie jest ściśle regulowane prawem. Duńczycy w sposób szczególny przywiązani są do swego symbolu, który towarzyszy im w czasie różnych świąt i uroczystości prywatnych (np. Boże Narodzenie, urodziny).

  Język fryzyjski (Frysk) to język, którym posługują się Fryzowie. Fryzyjski składa się z wielu dialektów, często bardzo się od siebie różniących.Flaga (od nid. vlag) – płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, czasem również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.

  Duński sztandar, nazywany Dannebrog (z fryzyjskiego dan = "czerwony" + z dolnoniemieckiego brog = "tkanina, płótno") był wzorem dla flag: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, a także Wysp Owczych, Wysp Alandzkich i Szetlandów.

  Konstrukcja i wymiary[ | edytuj kod]

  1 maja 1893 zostały ustalone maksymalne proporcje flagi jako 28:37, ale nie odwołano ani nie zastąpiono proporcji 28:34 ustalonych 11 lipca 1748.

  Proporcje flagi Danii wynoszą więc 12:4:18-21 w poziomie i 12:4:12 w pionie.

  Herb narodowy Danii sięga czasów króla Waldemara I Wielkiego. W polu złotym, trzy lwy błękitne kroczące w słup, koronowane i uzbojone czerwono, pomiędzy dziewięcioma czerwonymi sercami.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.
  Zwymiarowana flaga Danii

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Herb Danii
 • Hymn Danii
 • Krzyż skandynawski
 • Flaga Grenlandii
 • Flaga Bornholmu
 • Flaga Vendsyssel
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Flaga Danii na Flags of the World (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  W Danii oficjalnie przyjęte są dwa hymny państwowe: hymn królewski Kong Kristian (Król Chrystian) i hymn narodowy Der er et yndigt land (Jest taki piękny kraj).
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Duńczycy (duń. danskere) – naród germański zamieszkujący głównie w Danii (około 5 mln) oraz w Niemczech (około 50 tys., większość w Szlezwiku), USA (według różnych danych od 320 tysięcy do 1,5 mln osób pochodzenia duńskiego), Kanadzie i Szwecji. Około 90% Duńczyków należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego, ale niewielu z nich praktykuje. Posługują się językiem duńskim, jednym z języków skandynawskich.
  Flaga Vendsyssel, północnej części Jutlandii, wzorowana jest na fladze Danii (projekt oparty jest na krzyżu skandynawskim).
  Flaga Szetlandów została zaprojektowana przez Roya Grönneberga i Billa Adamsa w 1969 roku. Barwy niebieska i biała pochodzą z flagi Szkocji. Krzyż skandynawski podkreśla związki ze Skandynawią.
  Merkið (farer. Znak) - flaga państwowa Wysp Owczych oparta jest jak wszystkie flagi Skandynawii, na krzyżu skandynawskim.
  Język dolnoniemiecki, dialekty dolnoniemieckie (w języku dolnoniemieckim Nedderdüütsch lub Plattdüütsch, w języku niemieckim Niederdeutsch lub Plattdeutsch) – język germański blisko spokrewniony z językami niderlandzkim, afrykanerskim i niemieckim, często uznawany również za dialekt tego ostatniego. Wywodzi się z języka starosaksońskiego i jego późniejszych stadiów. Oznaczany jest kodem ISO 639-2 nds.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.