• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Flaga Czarnogóry

  Przeczytaj także...
  Flaga Serbii jest prostokątem o proporcjach 2:3 podzielonym na trzy poziome pasy: czerwony, niebieski i biały. Jej barwy nawiązują do wywodzącej się z panslawizmu idei flagi wszechsłowiańskiej. Flaga państwowa zawiera herb Serbii umieszczone centralnie w stosunku pionowym. W stosunku poziomym jest ono przesunięte w stronę masztu o 1/7 łącznej długości flagi [1]. Dopuszczone jest stosowanie wersji flagi pozbawionej godła. Aktualny wzór flagi został oficjalnie wprowadzony w listopadzie 2010 roku.Oj, svijetla majska zoro O, jasna majowa jutrzenko - hymn narodowy Czarnogóry. Zanim został oficjalnie uznany za hymn narodowy w 2004 r., była to popularna pieśń ludowa Czarnogórców, z wieloma istniejącymi wariantami. Obecny tekst został opracowany w 1937 r. przez Sekulę Drljevicia.
  Barwy pansłowiańskie. Kolorami panslawizmu są czerwień, błękit i biel. Barwy te widnieją na flagach większości krajów słowiańskich oraz tych krajów, w których narody słowiańskie lub słowiańskojęzyczne stanowią większość. Mają one symbolizować postulowaną przez panslawizm koncepcję wspólnych korzeni Słowian. Barwy te zostały przyjęte podczas I zjazdu wszechsłowiańskiego w Pradze w 1848.

  Flaga Czarnogóry – jeden z symboli państwowych Czarnogóry.

  Historia i symbolika[]

  Aktualny wzór flagi przyjęty został 12 lipca 2004. Obecny symbol powstał w oparciu o wygląd sztandaru wojennego z czasów Księstwa Czarnogóry, będącego zarazem osobistym sztandarem jedynego czarnogórskiego króla – panującego w latach 1860-1918 Mikołaja I. Flaga ta używana była przez wojsko oraz w trakcie niektórych elementów ceremoniału dworskiego czasów Księstwa. Sztandar ten (tak zwany alaj-barjak) był czerwony, z obramowaniem oraz inicjałami „HI” napisanymi cyrylicą (odpowiadającymi „NI” w alfabecie łacińskim) i odnoszącymi się do imienia króla, które w języku serbskim i czarnogórskim brzmi Nikola I. Inicjały te zostały pominięte na współczesnej fladze.

  Cyrylica – pismo alfabetyczne służące do zapisu języków wschodniosłowiańskich, większości południowosłowiańskich i innych. Nazwa nawiązuje do apostoła Słowian – św. Cyryla, który wspólnie ze św. Metodym, prowadząc misję wielkomorawską wśród Słowian zapisał i wprowadził do liturgii język słowiański. Do zapisu tego języka zostały stworzone dwa alfabety – głagolica i później cyrylica (pismo uproszczone na bazie dużego alfabetu greckiego – majuskuły oraz głagolicy, z której zostały przeniesione niektóre litery).Mikołaj I Mirković Petrović-Niegosz; czar. Никола I Мирков Петровић-Његош, Nikola I Mirković Petrović-Njegoš, (ur. 19 października 1841 w okolicach Niegosz w Czarnogórze, zm. 1 marca 1921 w Antibes) – jedyny król Czarnogóry, panujący jako książę od 1860 do 1910, zaś jako król od 1910 do 1918. Był także poetą.

  W latach 1945-1993 flaga Czarnogóry nie różniła się wyglądem od flagi Serbii i stanowiła prostokąt podzielony na trzy poziome pasy (czerwony, niebieski i biały) z umieszczoną centralnie czerwoną gwiazdą o złotych konturach.

  Po 1993 na fladze Czarnogóry zachowano barwy pansłowiańskie w identycznym układzie jak na ówczesnej fladze Serbii. W porównaniu do tej ostatniej zmodyfikowano jedynie proporcje (na 1:3) i zastosowano inny odcień środkowego pasa.

  Historyczne flagi Czarnogóry[]

 • Wersja historyczna, obecnie niestosowana Flaga z lat 1993-2004, gdy Czarnogóra była częścią państwa federacyjnego Serbia i Czarnogóra

  Serbia i Czarnogóra (serb. Srbija i Crna Gora/Србија и Црна Гора) – dawne państwo w Europie Południowej powstałe 4 lutego 2003 roku w miejsce dotychczasowej Federacyjnej Republiki Jugosławii i istniejące do 5 czerwca 2006 roku, kiedy to po proklamowaniu niepodległości przez Czarnogórę (3 czerwca 2006) parlament Serbii uznał Serbię za prawnego kontynuatora państwowości Serbii i Czarnogóry.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
 • Wersja historyczna, obecnie niestosowana1905-1918, 1941-1944

 • Wersja historyczna, obecnie niestosowanaRekonstrukcja flagi, oparta o przeszłe obserwacjeFlaga Królestwa Czarnogóry (1910-1918)

 • Wersja historyczna, obecnie niestosowana Flaga w latach 1876-1905 (uniwersalna)

 • Wersja historyczna, obecnie niestosowanaFlaga w latach 1852-1876 (wyłącznie w użyciu wojskowym i ceremoniale dworskim)

 • Wersja historyczna, obecnie niestosowanaBiskupstwo Czarnogóry (do 1852)

  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.Królestwo Czarnogóry (serbski: Краљевина Црнe Горe/Kraljevina Crne Gore) - to kraj istniejący na Bałkanach w latach 1910-1918. Na mocy deklaracji niepodległości, którą przedstawił książę Nikola I Petrović-Njegoš 28 sierpnia 1910 roku Księstwo Czarnogóry przekształciło się w Królestwo Czarnogóry z Nikolą I jako królem.
 • Zobacz też[]

 • Godło Czarnogóry
 • Hymn Czarnogóry • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Socjalistyczna Republika Czarnogóry - jedna z sześciu republik wchodzących w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Stolica mieściła się w Titogradzie, obecnej Podgoricy. SR Czarnogóry graniczyła z SR Bośni i Hercegowiny, oraz SR Serbii.
  Księstwo Czarnogóry (ser. Књажевина Црнa Горa – Księstwo Czarnogóry) – księstwo w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, istniejące od 13 marca 1852 do 28 sierpnia 1910, kiedy to zostało przekształcone w Królestwo Czarnogóry, a dotychczasowy władca, książę Mikołaj I Petrowić-Niegosz, ogłosił się królem.
  Język czarnogórski (crnogorski jezik, црногорски jeзик) – jeden z czterech standardowych wariantów serbochorwackiego języka policentrycznego, oparty na dialekcie sztokawskim. Jest używany w Czarnogórze. W przyjętej 19 października 2007 przez parlament tego kraju nowej konstytucji czarnogórski został uznany za język urzędowy, odrębny od serbskiego, chorwackiego i bośniackiego. Jednak prawne i konstytucyjne zapisy sankcjonujące istnienie określonego języka nie mogą zostać uznane za naukowe kryteria służące klasyfikacji kodów językowych.
  Godłem Czarnogóry jest dwugłowy orzeł dynastii Petrović-Niegosz, symbol o bizantyjskim i rzymskim pochodzeniu. Motyw ten był używany już przez średniowiecznych władców księstwa Zety - dynastię Crnojević, a także przez różne inne europejskie rody panujące. Kształt godła Czarnogóry jest podobny do godła Cesarstwa Rosyjskiego, z którym czarnogórscy władcy mieli bliskie związki dynastyczne i polityczne w XIX wieku, gdy zostało ono przyjęte. Na piersi orła umieszczona jest tarcza z lwem, który reprezentuje władzę biskupią i jest biblijnym symbolem zmartwychwstania lub Chrystusa Zwycięzcy - po uzyskaniu niezależności od Serbii w średniowieczu, Czarnogóra była państwem teokratycznym rządzonym przez biskupa Cetynii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.