• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej

  Przeczytaj także...
  Funt szterling (ang. pound sterling, £), nieoficjalna nazwa funt brytyjski, symbol międzynarodowy GBP – oficjalna jednostka monetarna w Wielkiej Brytanii.Cielę, cielak – młode bydła domowego (choć nazwą tą określa się też młode niektórych innych ssaków, m.in. jeleni, bizonów, wielbłądów, słoni, żyraf, hipopotamów, nosorożców, fok, łosi, wielorybów i niektórych płetwonogich). Narodziny cielaka nazywane są cieleniem.
  Formalina – wodny nasycony (ok. 35–40%) roztwór aldehydu mrówkowego (inaczej formaldehydu lub metanalu). Ciecz bezbarwna o drażniącym ostrym zapachu i takim smaku. Jako środek wygodniejszy w użyciu zastępuje sam formaldehyd, który w warunkach normalnych jest gazem. Dobrze miesza się z etanolem, który nieraz służy do jej stabilizowania, gdyż z formaliny może wytrącać się polimer (trioksan lub polioksymetylen).
  Wystawa w Kijowie w 2009 roku
  Fragment instalacji

  Fizyczna niemożliwość śmierci w umyśle istoty żyjącej (ang. The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living) – instalacja brytyjskiego artysty współczesnego Damiena Hirsta, która składa się z martwego rekina zatopionego w dużym akwarium, wypełnionym formaliną.

  Nagroda Turnera – nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych przyznawana przez Tate Britain (dawna Tate Gallery) od 1984 roku. Laureatami mogą zostać artyści, którzy nie przekroczyli 50 roku życia i na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Damien Hirst zakupił w 1991 roku zwłoki złowionego u wybrzeży Australii żarłacza tygrysiego za sześć tysięcy funtów, a następnie umieścił go w akwarium wypełnionym formaliną. Zwierzę ma 13 stóp długości (około 4 metry), a wraz z akwarium waży 22 tony. Instalacja kosztowała artystę w sumie 50 tys. funtów. Mecenasem Hirsta był w tamtym czasie Charles Saatchi (ich współpraca trwała do 2003 roku). Instalacja zapoczątkowała cykl prac artysty pt. Natural History.

  Centrum Sztuki w Bregencji (niem. Kunsthaus Bregenz (KUB)) – centrum sztuki współczesnej w Bregencji. Centrum zostało zaprojektowane przez sławnego szwajcarskiego architekta Petera Zumthora na zlecenie miasta, budowane w latach 1990-1997.Akwarium (łac. aquarium – naczynie na wodę) – sztuczny zbiornik wodny o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, z co najmniej jedną ścianą z materiału przezroczystego, zwykle ze szkła, służący do hodowli oraz prezentacji organizmów żyjących w środowisku słodko- lub słonowodnym.

  W latach 1997–2000 praca była częścią należącej do Saatchiego wystawy Sensation: Young British Artists from the Saatchi Collection, będącej jednocześnie manifestem grupy Young British Artists. Po tym okresie Hirst zastąpił rekina świeżym okazem i w odnowionej wersji wystawił instalację po raz pierwszy w austriackim Kunsthaus Bregenz. Następnie praca została sprzedana amerykańskiemu kolekcjonerowi Stevenowi A. Cohenowi za 8 mln. dolarów. Ten w 2007 wypożyczył instalację na trzy lata nowojorskiemu Metropolitan Museum of Art.

  Rekin z Headington (ang. The Headington Shark) – rzeźba przedstawiająca olbrzymiego rekina umieszczonego głową w dół w dachu domu. Instalacja znajduje się przy 2 New High Street, na terenie Headington - jednej z dzielnic angielskiego miasta Oksford.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

  Według zamysłu Hirsta praca miała podważać tradycyjny sposób postrzegania życia. Instalacja wywołała duże kontrowersje; na łamach prasy toczyła się ożywiona dyskusja na temat klasyfikowania jej jako dzieła sztuki. Zarzucano Brytyjczykowi, że jego jedynym celem jest zaszokowanie widza brutalną formą. W 1995 roku Hirst otrzymał nagrodę Turnera za podobną instalację (krowa i cielak, przecięte na pół i zatopione w formalinie).

  Tona – jednostka masy stosowana w technice i handlu. Przeważnie, szczególnie w Polsce, utożsamiana z toną metryczną.Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier) – gatunek rekina, największy przedstawiciel rodziny żarłaczowatych i jedyny przedstawiciel rodzaju Galeocerdo. Jest stosunkowo dużym rekinem, którego długość może dochodzić do 5 m. Występuje w wodach tropikalnych i umiarkowanych, a szczególnie często spotykany wokół wysp centralnego Pacyfiku. Jego nazwa gatunkowa pochodzi od ciemnych plam lub pasów ułożonych w poprzek ciała, które kształtem przypominają wzór na sierści tygrysa. Wzór ten u starszych osobników staje się mniej wyraźny.

  Zobacz też[]

 • Shark (rzeźba Davida Černego) – pastisz
 • Rekin z Headington
 • Przypisy

  1. Piotr Sarzyński: Najdroższy artysta świata: Damien Hirst. Polityka, nr 1 (2686) z 2009-01-03. [dostęp 2012-11-12]. s. 78–79.
  2. Damien Hirst's Shark on Display at New York's Metropolitan Museum for Three Years. The Metropolitan Museum of Art, 2007-10-16. [dostęp 2012-11-12].
  3. Rekin powraca. Damien Hirst w Tate Modern. Art&Business, 2012-04-02. [dostęp 2012-11-12].
  4. Carol Vogel: Swimming With Famous Dead Sharks. The New York Times, 2006-10-1. [dostęp 2012-11-12].
  5. Anita Włodarczyk-Kulak, Maurycy Kulak: O sztuce nowej i najnowszej. Główne kierunki artystyczne w sztuce XX i XXI wieku. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Szkolne PWN, 2010, s. 363. ISBN 978-83-262-0526-2.
  Instalacja — wieloelementowa realizacja artystyczna w konkretnej przestrzeni (miejscu, obiekcie itp.) zastanej, lub konstruująca taką przestrzeń.Dolar amerykański (oficjalna nazwa – United States dollar, międzynarodowy skrót – USD) – oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru (od 2000), Salwadoru (od 2001), Timoru Wschodniego, Zimbabwe (od 2009) oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius od 2011 roku. Jeden dolar amerykański dzieli się na sto centów amerykańskich. Często zapisuje się go za pomocą symbolu $.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rekiny (fr. requin) – ogólna nazwa grupy gatunków, rodzajów, a nawet rodzin drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych, charakteryzujących się opływowym, wrzecionowatym tułowiem, heterocerkalną płetwą ogonową, 5–7 otworami skrzelowymi umiejscowionymi tuż za głową oraz bardzo ostrymi zębami. W zapisie kopalnym szczątki rekinów znane są z warstw dewonu. Wiele gatunków jest poławianych dla mięsa, skór i tranu. Niektóre są niebezpieczne dla ludzi ze względu na możliwość pogryzienia – nawet śmiertelnego.
  The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum w Ameryce, usytuowane w nowojorskim Central Parku; założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej – siedziby. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.