• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Five Families  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Frank Costello (ur. 26 stycznia 1891 - zm. 18 lutego 1973) - nowojorski gangster, kontrolujący hazardowe imperium w Stanach Zjednoczonych, znany z dużych wpływów politycznych.Rodzina Genovese – jedna z Pięciu nowojorskich rodzin mafijnych należąca do Syndykatu; jej członkowie wchodzili i najpewniej wchodzą w skład Komisji Syndykatu.

  Pięć Rodzin to główne rodziny mafijne działające w Nowym Jorku, które tradycyjnie dominują nad przestępczością zorganizowaną w tym mieście. Pięć Rodzin, zgodnie z sugestią Salvatore Maranzano, były odpowiedzialne za ustanowienie Komisji, radę która rozdzieliła terytoria pomiędzy wcześniej walczące rodziny i zarządzała aktywami Cosa Nostry w USA. Pięć Rodzin zaczęło działać wspólnie we wczesnych latach 30.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Carlo Gambino znany również jako Don Carlo (ur. 24 sierpnia 1902 w Caccamo, zm. 15 października 1976 w Nowy Jork) – amerykański gangster pochodzenia sycylijskiego, jeden z najpotężniejszych przywódców w historii amerykańskiej mafii. Był założycielem rodziny Gambino i został "szefem szefów", przejmując przewodnictwo amerykańskiej Cosa Nostrze.

  „Pięć Rodzin” i ich przywódcy obecnie to:

 • Bonanno: Michael Mancuso (oficjalny boss), Thomas DiFiore (acting boss), Nicholas ‘Nicky Mouth’ Santora (underboss), Anthony ‘Tony Mix’ Graziano (consigliere)
 • Gambino: Domenico „Italian Dom” Cefalu,
 • Colombo: Carmine „Junior” Persico
 • Genovese: Brak danych na temat nowego zarządu rodziny. Według informacji FBI głównymi kandydatami do przejęcia najsilniejszej rodziny w Stanach Zjednoczonych są Liborio ‘Barney’ Bellomo oraz Tino ‘Greek’ Fiumara.
 • Lucchese: Vittorio „Vic” Amuso (oficjalny boss), Aniello 'Neil Migliore, Joseph ‘Joey Dee’ DiNapoli, Matthew Madonna – trzyosobowy panel składający się z najbardziej wpływowych caporegime rodziny, zarządzający codziennymi działaniami rodziny. Wraz z wyjściem Stevena Crea oraz Josepha ‘Joe C’ Caridi, z więzienia, dawniej wpływowych graczy w organizacji, jej hierarchia może się zmienić.
 • Rodzina Colombo znana była także jako rodzina Profaci, zanim zamach nie zmienił jej nazwy we wczesnych latach 60. Były ojciec chrzestny Joe Massino chciał zmienić nazwę rodziny Bonanno na rodzinę Massino, ale od czasu jego aresztowania i zdrady nazwa ta się nie przyjęła. Rodzina DeCavalcante, z siedzibą w pobliskim Elizabeth (stan Nowy Jork), także ma powiązania z pięcioma nowojorskimi rodzinami.

  Rodzina Gambino (ang. Gambino Crime Family) – jedna z włoskich rodzin mafijnych działająca w Nowym Jorku. Wchodzi w skład Pięciu Rodzin, jest częścią utworzonego w 1931 roku Syndykatu tzw. "Nowej Mafii amerykańskiej".Komisja Syndykatu – organ rządzący w nowej mafii amerykańskiej utworzony po zakończeniu wojny castellammaryjskiej w 1931 roku, w skład którego wchodzili główni bossowie świata przestępczego w Stanach Zjednoczonych (przedstawiciele nowojorskich Pięciu Rodzin, delegaci z Chicago, Detroit, Buffalo i Filadelfii). Głównym zadaniem Komisji było rozstrzyganie sporów między rodzinami mafijnymi.

  W popkulturze[ | edytuj kod]

  W 1969 wydana została powieść Ojciec chrzestny, a w 1972 na jej podstawie nakręcony został film o takim samym tytule.

  Telewizja HBO wyprodukowała serial Rodzina Soprano (premiera 1999).

  Joe Colombo vel Joseph Colombo senior (ur. 14 grudnia 1914 w Nowym Jorku, zm. 22 maja 1978) – jeden z czołowych bossów amerykańskiego świata przestępczego tzw. Syndykatu, który ukształtował się po zakończeniu w 1931 roku Wojnie Castellammarese. Po śmierci dotychczasowego szefa Joe Magliocco w 1963 roku stanął na czele ówczesnej rodzinie Profaci, która później przyjęła nazwę od jego nazwiska Rodzina Colombo.HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rodzina Soprano (ang. The Sopranos) – amerykański serial wyprodukowany przez HBO, opowiadający o fikcyjnej włosko-amerykańskiej rodzinie mafijnej z północnego New Jersey. Powstało sześć sezonów serialu, ostatni odcinek wyemitowano 10 czerwca 2007
  Rodzina Bonanno – jedna z "Pięciu Rodzin" przestępczych działająca w Nowym Jorku, będąca ogólnokrajowym amerykańskim fenomenem znanym jako Mafia lub La Cosa Nostra.
  Rodzina Colombo – jedna z „Pięciu Rodzin” przestępczych działająca w Nowym Jorku, należąca do ogólnokrajowego amerykańskiego Syndykatu znanego jako Mafia lub La Cosa Nostra. Poprzednio znana jako rodzina Profaci.
  CharlesLuckyLuciano, właściwie Salvatore Lucania (ur. 24 listopada 1897 w Lercara Friddi na Sycylii, zm. 26 stycznia 1962 w Neapolu) – amerykański gangster pochodzenia włoskiego, uważany za twórcę nowoczesnej przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, tzw. Narodowego Syndykatu.
  Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – powieść autorstwa Maria Puzo, po raz pierwszy wydana w roku 1969. Opowiada historię sycyliskiej rodziny mafijnej sprawującej rządy w Nowym Jorku. Akcja powieści rozgrywa się w przeciągu dziesięciu lat po II wojnie światowej. Centralną postacią jest Don Vito Corleone, założyciel rodziny i zarazem tytułowy Ojciec Chrzestny.
  Young Turks – określenie młodych amerykańskich gangsterów pochodzenia włoskiego skonfliktowanych z pokoleniem starszych mafijnych bossów określanych Wąsatymi Piotrkami.
  Przestępczość zorganizowana – zjawisko kryminalne występujące w skali międzynarodowej, którego nie można ściśle ograniczyć stanem faktycznym przestępstwa. Obejmuje ona zbiór poszczególnych przestępstw, złożoną postać (formę) aspołecznych zachowań, nie jest zjawiskiem wcześniej nieznanym, występowała w wielu krajach, w różnej formie, a przedmiotem jej zainteresowań były różne obszary życia społeczno-ekonomicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.