• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Firework - singel Katy Perry

  Przeczytaj także...
  Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.
  Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk) – wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny.

  „Firework”piosenka napisana przez amerykańską piosenkarkę Katy Perry, Mikkela S. Eriksena, Tora Erika Hermansena, Ester Dean oraz Sandy Wilhelm. Została wydany jako trzeci singiel z albumu Teenage Dream 26 października 2010 roku w formie dystrybucji cyfrowej. Perry uznała Firework za swoją ulubioną piosenkę z trzeciego albumu.

  Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:Refren - w pieśni lub piosence jest to powtarzająca się melodia i związany z nią tekst, występujący zwykle po zakończeniu zwrotki. W jazzie i w rocku często ma zadanie oddzielenia poszczególnych części solowych i grany jest przez cały zespół.

  Lista utworów i formaty[ | edytuj kod]

  Teledysk[ | edytuj kod]

  Wideoklip został nagrany 28 września 2010 roku w Budapeszcie, a jego reżyserem jest Dave Meyers. Wideo otwiera Perry spoglądająca na miasto z balkonu, gdy śpiewa refren piosenki z jej piersi wystrzeliwują fajerwerki. W teledysku jest kilka wątków m.in. nieśmiała dziewczyna z nadwagą, która znajduje w sobie odwagę, by wskoczyć do basenu z przyjaciółmi, chłopak decydujący się na okazanie swojego zauroczenia innemu chłopakowi, dziewczynka chora na białaczkę, która wychodzi na ulicę mimo utraty włosów, napadnięty w ciemnej uliczce mężczyzna, który prezentuje przed bandytami swoje magiczne zdolności i chłopaka, który uspokaja kłótnie rodziców. Finałowa scena przedstawia młodzież tańczącą razem z Perry na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Z ich ciał wystrzeliwują fajerwerki. Premiera teledysku odbyła się 15 października 2010 roku na kanale VEVO.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Katheryn Elizabeth Hudson, znana pod pseudonimem Katy Perry (ur. 25 października 1984 roku w Santa Barbara w stanie Kalifornia) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale również twórczyni muzyki oraz aktorka. Ojciec Perry jest pastorem, dlatego dorastała słuchając gospel i śpiewając w kościelnym chórze. Po zdobyciu GED w wieku piętnastu lat rozpoczęła karierę muzyczną jako Katy Hudson. Pod koniec 2001 roku wydała swój debiutancki album studyjny Katy Hudson, jednak nie osiągnął on komercyjnego sukcesu. Następnie nagrała dwie kolejne płyty: z producenckim zespołem Matrix oraz solową, która nie została opublikowana. W 2007 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Capitol Records. Wówczas przyjęła pseudonim Katy Perry.

  Do uczestnictwa na planie teledysku zostali zaproszeni europejscy fani Katy Perry (w tym 40 Polaków). Było to skutkiem kampanii reklamowej dla Deutsche Telekom (właściciela sieci Era, obecnie – T-Mobile), w której Katy Perry wzięła udział. Przez co jednocześnie piosenkarka została zobowiązana do dania koncertów we wszystkich 8 państwach objętych tym projektem. W Polsce mogliśmy ją zobaczyć 5 października 2010 roku w klubie „Stodoła” w Warszawie.

  Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  Żeby być wśród 40 szczęśliwców z Polski i znaleźć się na planie teledysku trzeba było wejść na stronę internetową oficjalnego patrona - Ery (obecnie: T-Mobile). Za pomocą konta na YouTube wrzucić filmik na tę stronę, w którym miało się przekonać piosenkarkę, o konieczności obecności w wideoklipie poprzez np. zaprezentowanie swojego talentu czy ciekawym monologu. Przez 35 dni codziennie ktoś wygrywał. Dodatkowo 5 miejsc na koniec rozdawali internauci. Jednym ze zwycięzców był Rafał, który dodatkowo wziął udział w nagraniach reklam na rzecz PTC sp. z o.o. Udział w kampanii reklamowej nie był równoznaczny z udziałem w teledysku, o czym nieprawidłowo informowały portale plotkarskie.

  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.

  Pozycje na listach[ | edytuj kod]

  Certyfikaty[ | edytuj kod]

  Historia wydania[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Ester Renay Dean (ur. 15 kwietnia 1986 r. w Muskogee w stanie Oklahoma) − amerykańska wokalistka, autorka tekstów piosenek.Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gruczoł mlekowy (łac. glandula lactifera) lub sutkowy (łac. glandula mammaria), pot. pierś – największy gruczoł skórny człowieka, jeden z parzystych narządów, rozwijający się u kobiet w okresie pokwitania. Gruczoł mlekowy jest nazywany sutkiem (łac. mamma), jednak określenie "sutek" bywa również traktowane jako synonim brodawki sutkowej, która jest częścią tego gruczołu, bezpośrednio wydzielającą mleko.
  Włos (l.mn. włosy, łac. pili) – nitkowaty, zrogowaciały, wyspecjalizowany twór naskórka, występujący wyłącznie u ssaków, na powierzchni ich skóry, zbudowany z twardej, spoistej keratyny. W entomologii termin włosy (łac. comae, pili, chaetae) lub włoski stosowany jest w odniesieniu do niektórych wytworów oskórka stawonogów, w tym do szczecinek (saetae, setae).
  YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
  Teenage Dream – trzeci studyjny album amerykańskiej piosenkarki Katy Perry wydany 24 sierpnia 2010, w Stanach Zjednoczonych, a 30 sierpnia w pozostałych krajach. Pierwszy singel z płyty California Gurls z gościnnym udziałem Snoop Dogga, został wydany 7 maja.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.18 sek.