• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Firefox OS

  Przeczytaj także...
  Alcatel-Lucent spółka globalna z siedzibą główną w Paryżu, dostawca sprzętu, oprogramowania i usług telekomunikacyjnych. Powstała 1 grudnia 2006 roku z połączenia się firm Alcatel oraz Lucent Technologies.Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.
  Interfejs programowania aplikacji (ang. Application Programming Interface, API) – sposób, rozumiany jako ściśle określony zestaw reguł i ich opisów, w jaki programy komunikują się między sobą. API definiuje się na poziomie kodu źródłowego dla takich składników oprogramowania jak np. aplikacje, biblioteki czy system operacyjny. Zadaniem API jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.

  Firefox OS (dawniej Boot to Gecko, B2G) – system operacyjny o otwartym kodzie źródłowym oparty na jądrze Linuksa, rozwijany przez Mozilla Foundation, którego celem jest wykorzystanie aplikacji napisanych przy użyciu otwartych technologii takich jak JavaScript czy HTML 5, w przeciwieństwie do platform z natywnym API.

  JavaScript, JS – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydała na podstawie JavaScriptu standard języka skryptowego o nazwie ECMAScript. Głównym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

  Z zasady dostępne dla użytkownika oprogramowanie działa w telefonie jak aplikacja internetowa, która wykorzystuje HTML5 i API urządzenia, aby uzyskać dostęp do sprzętu za pomocą JavaScriptu.

  System początkowo przeznaczony był dla smartfonów, ale dzięki współpracy Mozilli i Panasonica został preinstalowany na telewizorach Smart TV tego producenta.

  Firefox OS jest systemem już nierozwijanym. Jego sukcesor to KaiOS.

  T-Mobile (dawniej Era) – sieć telefonii komórkowej w Polsce. Operatorem sieci jest T-Mobile Polska należąca do Telekom Deutschland.Smart TV (inaczej Connected TV, Telewizja 3G lub Telewizja inteligentna) - telewizja łącząca w odbiornikach telewizyjnych tradycyjne usługi linearne, czyli treści dosyłane przez nadawcę telewizyjnego, z usługami nielinearnymi dostępnymi przy użyciu Internetu. Smart TV czy Connected TV, to nie konkretny system, a trend polegający na integracji usług dostępnych przez Internet z tradycyjną telewizją w jednym urządzeniu. Dostępność usługi, polega na tym, że program telewizyjny jest nadawany drogą satelitarną, naziemną lub kablową, a usługi dodatkowe dostepne są z Internetu poprzez specjalne portale internetowe. Jednak o tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca stacji telewizyjnej, który może oferować wyłącznie własne serwisy lub podpisać umowy z firmami zewnętrznymi (np. sklepami internetowymi). Natomiast dostępność serwisu uzależniona jest od dostawcy usług telewizyjnych, który to powinien taką funkcję włączyć.

  Pierwsze dystrybucje[ | edytuj kod]

  2 lipca 2013 roku Telefónica udostępniła w Hiszpanii pierwszy w historii telefon z systemem Firefox OS dla użytkownika końcowego – ZTE Open. 15 lipca 2013 roku T-Mobile udostępnił w Polsce telefon z Firefox OS – Alcatel One Touch Fire.

  Historia wersji[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Firefox OS Pomoc (pol.). Mozilla Support. [dostęp 2019-12-20].
  2. First Panasonic Smart TVs powered by Firefox OS Debut Worldwide (ang.). The Mozilla Blog, 2015-05-14. [dostęp 2019-12-20].
  3. Firefox OS will Power New Line-up of Panasonic Ultra HD TVs (ang.). The Mozilla Blog, 2016-02-29. [dostęp 2019-12-20].
  4. Jakub Szczęsny: To już koniec Firefox OS. Zwolnienia przypieczętowują śmierć platformy (pol.). Antyweb, 2017-02-03. [dostęp 2019-12-20].
  5. Jakub Szczęsny: Pewnie o nim nie słyszałeś, ale to „trzeci” system mobilny na świecie (pol.). Antyweb, 2019-09-14. [dostęp 2019-12-20].
  6. Aditya Dey: Telefonica launches First Ever Firefox OS-based Phone in Spain (ang.). TechStake. [dostęp 2019-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-10)].
  7. Release Management/B2G Landing (ang.). MozillaWiki. [dostęp 2019-12-20].
  8. Index of /pub/b2g/manifests/nightly/ (ang.). Mozilla FTP. [dostęp 2019-12-20].
  HTML 5 – język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.
  Telefonica S.A. (Telefónica) to główny operator usług telekomunikacyjnych w krajach hiszpańsko- i portugalskojęzycznych. Ma znaczące udziały w rynku w ponad 20 krajach. Jej siedziba znajduje się w Madrycie.
  Panasonic Corporation (jap. パナソニック株式会社, Panasonikku Kabushiki Gaisha, dawniej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd.) – japoński koncern elektroniczny. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej i nowojorskiej (NYSE). Z dniem 01.10.2008 koncern zrzeszający firmy Matsushita, Panasonic i National oficjalnie zmienił nazwę na Panasonic Corporation.
  Preinstalowane oprogramowanie (ang. Pre-installed software - oprogramowanie zainstalowane fabrycznie) - to oprogramowanie (system operacyjny, program komputerowy, lub jedno i drugie) zainstalowane na dysku twardym fabrycznie nowego komputera i zlicencjonowany na komputerze oferowanym przez Original Equipment Manufacturer (OEM).
  Fundacja Mozilla (ang. The Mozilla Foundation) – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.