• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fiodor Pahlen

  Przeczytaj także...
  Peter Ludwig von der Pahlen (lub Piotr Aleksiejewicz Pahlen) (ur. 1745, zm. 1826) , Niemiec kurlandzki, rosyjski wojskowy, polityk i dworzanin, konspirator i uczestnik zamachu na cara Pawła I. Jego synem był Fiodor Piotrowicz Pahlen, a zięciem Christoph Johann Friedrich von Medem.Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Fiodor Pietrowicz Pahlen (ros. Фёдор Петрович Пален) (ur. 2 września 1780 w Mitawie, zm. 8 stycznia 1863 w Petersburgu) – rosyjski dyplomata.

  Był najmłodszym synem Piotra Aleksiejewicza Pahlena, polityka i wojskowego.

  Fiodor Pietrowicz Pahlen pracował na misjach dyplomatycznych Rosji w Szwecji, Francji w Wielkiej Brytanii. W latach 1809–1811 był ambasadorem Rosji w USA, na którym to stanowisku zastąpił szwagra Christopha von Medem.

  W latach 1811-1815 był ambasadorem w Brazylii, a potem w latach 1815-1822 w Królestwie Bawarii. Odznaczony Orderem Świętego Aleksandra Newskiego, Orderem Świętego Włodzimierza I klasy, Orderem Świętej Anny I klasy i pruskim Orderem Świętego Jana Jerozolimskiego.

  Christoph Johann (Jeannot) Friedrich, hrabia von Medem , dla odróżnienia od ojca zwany Christoph Johann von Medem (ur. 13 VIII 1763 w Mesothen, Łotwa; zm. 24 II 1838 w Mittawa, Łotwa) był rosyjskim urzędnikiem i dyplomatą. Niemiec kurlandzki.Order Świętego Aleksandra Newskiego (ros. Орден Святого Александра Невского) – do 1917 wysokie odznaczenie Imperium Rosyjskiego. W hierarchii carskich orderów znajdował się wraz z Orderem Świętej Katarzyny Męczennicy na drugim miejscu po Orderze Świętego Andrzeja Powołańca. Obecnie jest jednym z orderów domowych b. panującej dynastii Romanow.

  Starszym bratem Fiodora był generał Piotr Pahlen (1778-1864).

  Warto wiedzieć że... beta

  Piotr Pietrowicz Pahlen (1778-1864) – rosyjski wojskowy. Był synem Piotra Aleksiejewicza Pahlena, polityka i wojskowego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Świętej Anny (ros. Орден Святой Анны) – od 1735 do 1797 order domowy oraz zasługi holsztyńskiej dynastii Schleswig-Holstein-Gottorp, panującej w księstwie Gottorf, w Szwecji oraz w 1762 i ponownie od 1796 w Imperium Rosyjskim. W 1797 car Paweł I wcielił go do systemu orderów carskich jako Opдeнъ cв. Aнны i przydzielił mu najniższe miejsce w ich hierarchii, w której pozostał do 1917. Obecnie jest jednym z orderów domowych b. panującej dynastii Romanowów.
  Jełgawa (łot. Jelgava; do 1918 Mitawa, niem. Mitau, ros. Елгава, jidysz מיטאַווע, Mitawe) – miasto na Łotwie, w środkowej części kraju, ok. 45 km na południowy zachód od Rygi, przy ujściu rzeki Drykszny do Lelupy (dawniej Aa), miasto wydzielone.
  Order Świętego Równego Apostołom Księcia Włodzimierza (ros. Орден Святого Равноапостольного великого князя Владимира) – do roku 1917 odznaczenie za zasługi cywilne i wojskowe Imperium Rosyjskiego, obecnie jednen z Orderów Domowych b. rosyjskiego domu panującego Romanowów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.