• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Finntroll  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Barathrum - fiński zespół wykonujący black metal, założony w 1990 roku w Kuopio. Pierwsze litery tytułów ich studyjnych albumów składają się na hasło "HEIL SOVA" (sławić Sova), co nawiązuje do lidera zespołu, Demonosa Sova.Tapio Wilska (ur. 19 września 1969 r. w Savonlinna, Finlandia) jest głównym wokalistą Heavy metalowego zespołu Sethian. Był także wokalistą zespołu Finntroll. Inspirują go takie grupy jak: Black Sabbath, Motörhead, Dead Kennedys, Venom, Thin Lizzy czy The Pixies.

  Finntrollfiński zespół folkmetalowy, założony w Helsinkach w 1997. Zespół wykonuje skoczną, dynamiczną muzykę, łączącą elementy black metalu i fińskiej polki zwanej humppa. Mimo iż jest to fiński zespół, to teksty utworów są w języku szwedzkim, ponieważ ten język brzmi "cholernie trollowato" według Jämsena, założyciela zespołu, którego ojczystym językiem jest właśnie szwedzki.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Mathias "Vreth" Lillmåns (ur. 30 sierpnia 1982) - wokalista fińskiego folk metalowego zespołu Finntroll. Dołączył do grupy w 2006 w miejsce Tapio Wilska. Śpiewa i gra na gitarze basowej w blackened death metalowym zespole Chthonian, melodic death metalowym Degenerate i black metalowym Twilight Moon. Jest również wokalistą i gitarzystą black metalowego zespołu Carnaticum.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Muzycy
 • 2.1 Obecny skład zespołu
 • 2.2 Byli członkowie
 • 3 Dyskografia
 • 4 Teledyski
 • 5 Przypisy
 • 6 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Humppa – rodzaj muzyki wywodzący się z Finlandii. Jest on spokrewniony z jazzem oraz bardzo szybkim fokstrotem, grany w takcie 2/4. Typowe tempo wynosi około 250 do 280 uderzeń na minutę. Humppa to także nazwa kilku tańców towarzyskich wykonywanych do muzyki tego typu polegających na podskakiwaniu w rytm muzyki.
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
  Więzadła głosowe (łac. ligamenta vocalia, l. poj. ligamentum vocale), znajdują się w krtani i przytwierdzone są z jednej strony do wyrostków głosowych znajdujących się na parzystych chrząstkach nalewkowych, natomiast z drugiej do chrząstki tarczowatej. Są częścią fałd głosowych.
  Sami "Tundra" Uusitalo (ur. 1977) – fiński basista, najbardziej znany z folk metalowego zespołu Finntroll i z funreal doom metalowego zespołu Shape of Despair. Gra także w folk/doom metalowej formacji The Mist and the Morning Dew. Gitarzysta zespołu Funebre nazywa się tak samo, nie jest to jednak ta sama osoba.
  Moonsorrow jest fińskim zespołem folk metalowym, pochodzącym z Helsinek, założonym w 1995 roku. Utwory zespołu charakteryzują się długim czasem trwania i podniosłymi tekstami. Ich twórczość często bywa określana jako viking metal, zespół unika jednak tego określenia, ponieważ teksty nie dotyczą bezpośrednio Wikingów, ale fińsko-skandynawskich tradycji, legend oraz poezji. Są pisane w języku fińskim. Przykładem jest album "Voimasta Ja Kunniasta", odnoszący się do Hávamál (pol. Pieśni Najwyższego) czyli sentencji wypowiadanych przez Odyna.
  Polka (cz. pulka - półkole, półkrok) - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w metrum 2/4, w szybkim tempie. Wielu etnografów i etnochoreologów wskazuje na czeskie pochodzenie tańca. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec polski już w XIX w., znany we wszystkich regionach etnograficznych, z Podhalem włącznie. (polka sądecka)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.