• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Finntroll  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Barathrum - fiński zespół wykonujący black metal, założony w 1990 roku w Kuopio. Pierwsze litery tytułów ich studyjnych albumów składają się na hasło "HEIL SOVA" (sławić Sova), co nawiązuje do lidera zespołu, Demonosa Sova.Tapio Wilska (ur. 19 września 1969 r. w Savonlinna, Finlandia) jest głównym wokalistą Heavy metalowego zespołu Sethian. Był także wokalistą zespołu Finntroll. Inspirują go takie grupy jak: Black Sabbath, Motörhead, Dead Kennedys, Venom, Thin Lizzy czy The Pixies.

  Finntrollfiński zespół folkmetalowy, założony w Helsinkach w 1997. Zespół wykonuje skoczną, dynamiczną muzykę, łączącą elementy black metalu i fińskiej polki zwanej humppa. Mimo iż jest to fiński zespół, to teksty utworów są w języku szwedzkim, ponieważ ten język brzmi "cholernie trollowato" według Jämsena, założyciela zespołu, którego ojczystym językiem jest właśnie szwedzki.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Mathias "Vreth" Lillmåns (ur. 30 sierpnia 1982) - wokalista fińskiego folk metalowego zespołu Finntroll. Dołączył do grupy w 2006 w miejsce Tapio Wilska. Śpiewa i gra na gitarze basowej w blackened death metalowym zespole Chthonian, melodic death metalowym Degenerate i black metalowym Twilight Moon. Jest również wokalistą i gitarzystą black metalowego zespołu Carnaticum.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Finntroll został założony w 1997 roku przez Teemu Raimoranta (Somnium), gitarzystę zespołu Impaled Nazarene oraz Jana Jämsena (Katla). Ich pierwsze demo, Rivfader, zostało nagrane rok później, w 1998 r. Po nagraniu dema do zespołu dołączyli Samu Ruotsalainen (z Barathrum i Rapture), Samuli Ponsimaa, Henri Sorvali (z Moonsorrow) i Sami Uusitalo. Podpisany kontrakt z wytwórnią Spikefarm zaowocowało pierwszą płytą Midnattens Widunder wydaną w 1999 roku.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Humppa – rodzaj muzyki wywodzący się z Finlandii. Jest on spokrewniony z jazzem oraz bardzo szybkim fokstrotem, grany w takcie 2/4. Typowe tempo wynosi około 250 do 280 uderzeń na minutę. Humppa to także nazwa kilku tańców towarzyskich wykonywanych do muzyki tego typu polegających na podskakiwaniu w rytm muzyki.

  W 2001 roku zespół nagrał kolejny album zatytułowany Jaktens Tid. Album awansował do pierwszej dwudziestki fińskiej listy przebojów, co przekroczyło oczekiwania zespołu, jak i wydawnictwa. Rosnąca fala popularności wzbudziła zainteresowanie wytwórni Century Media, która rozpoczęła promowanie zespołu na całym świecie. W tym samym roku, w lecie, zespół dał koncert na festiwalu w Finlandii i w innych krajach.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Spinefarm Records – fińska wytwórnia płytowa z siedzibą w Helsinkach, która skupia się głównie na zespołach heavymetalowych. W 1999 roku została utworzona, przez Sami Tenetz z Thy Serpent, podwytwórnia Spikefarm Records. Od 2002 roku Spinefarm jest częścią Universal Music Group, ale działa jako niezależny biznes.

  Rok później po wydaniu albumu Jaktens Tid na zespół spadła seria nieszczęść. Niektóre z tras koncertowych zostały anulowane. Wokalista Jämsen przestał śpiewać z powodu guza na strunach głosowych, który nie mógł zostać usunięty operacyjnie.

  Nowy album Finntroll Visor Om Slutet został nagrany w styczniu 2003 roku, w lesie niedaleko Helsinek. Płyta była eksperymentem akustycznym, gdzie Jan Jämsen i nowy wokalista Tapio Wilska (z Sethian) udzielali głosu. Po wydaniu tego albumu Jämsen, współzałożyciel Finntroll, opuścił zespół.

  Krótko po wydaniu Visor Om Slutet, Teemu Raimoranta, drugi z współzałożycieli zespołu, zginął w wypadku, spadając z mostu w Helsinkach, po spożyciu dużej ilości alkoholu (według oficjalnej wersji). Dwie osoby, które były z nim w tamtym czasie, powiedziały, że Raimoranta skoczył z mostu, ponieważ chciał popełnić samobójstwo. Zespół, po otrząśnięciu się po stracie głównego członka zespołu, zdecydował się wyruszyć w trasę koncertową po Europie razem z grupą Katatonia. Gitarzysta Mikael Karlbom zastąpił Raimorantę.

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".Sami "Tundra" Uusitalo (ur. 1977) – fiński basista, najbardziej znany z folk metalowego zespołu Finntroll i z funreal doom metalowego zespołu Shape of Despair. Gra także w folk/doom metalowej formacji The Mist and the Morning Dew. Gitarzysta zespołu Funebre nazywa się tak samo, nie jest to jednak ta sama osoba.

  W 2004 roku zespół wydał minialbum Trollhammaren i album Nattfödd.

  29 stycznia 2006, Tapio Wilska, wokalista zespołu od 2003 roku zostaje zwolniony z zespołu. W oświadczeniu wydanym na stronie zespołu Wilska za przyczyny odejścia wymienia różnice osobiste w zespole i zwątpienie w jego poświęcenie nad projektem. Reszta powodów jest prywatna. W kwietniu tego samego roku Mathias Lillmåns zostaje nowym wokalistą zespołu.

  Moonsorrow jest fińskim zespołem folk metalowym, pochodzącym z Helsinek, założonym w 1995 roku. Utwory zespołu charakteryzują się długim czasem trwania i podniosłymi tekstami. Ich twórczość często bywa określana jako viking metal, zespół unika jednak tego określenia, ponieważ teksty nie dotyczą bezpośrednio Wikingów, ale fińsko-skandynawskich tradycji, legend oraz poezji. Są pisane w języku fińskim. Przykładem jest album "Voimasta Ja Kunniasta", odnoszący się do Hávamál (pol. Pieśni Najwyższego) czyli sentencji wypowiadanych przez Odyna.Polka (cz. pulka - półkole, półkrok) - powszechny w wielu krajach taniec ludowy, w metrum 2/4, w szybkim tempie. Wielu etnografów i etnochoreologów wskazuje na czeskie pochodzenie tańca. Jest też uważany za tradycyjny ludowy taniec polski już w XIX w., znany we wszystkich regionach etnograficznych, z Podhalem włącznie. (polka sądecka)

  28 marca 2007 roku oficjalnie został wydany album Ur Jordens Djup (Z Głębi Ziemi).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Ur Jordens Djup (Z wnętrza ziemi) – piąty album grupy Finntroll, którego oficjalna premiera miała miejsce 28 marca 2007. Album ten jest pierwszym albumem zawierającym wokal Mathias Lillmåns, który zastąpił Tapio Wilska w 2006.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.