• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fine Guidance Sensor

  Przeczytaj także...
  Astrometria (astronomia pozycyjna) – najstarszy dział astronomii zajmujący się pomiarami pozornych położeń i ruchów ciał niebieskich. Dzieli się na astronomię sferyczną, zawierającą matematyczną teorię potrzebną do opisywania ruchów ciał na sferze niebieskiej oraz astronomię praktyczną, obejmującą teorię przyrządów astrometrycznych, metody obserwacji i ich opracowywania.Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (ang. James Webb Space Telescope, JWST) – budowany obecnie teleskop kosmiczny, który ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. W odróżnieniu od swojego poprzednika, ma on prowadzić obserwacje w podczerwieni. Projekt jest nadzorowany i w znacznej części finansowany przez NASA i powstaje we współpracy z ESA oraz CSA. Został nazwany na cześć Jamesa Webba, drugiego administratora NASA.
  Kosmiczny Teleskop Hubble’a (ang. Hubble Space Telescope, HST) – teleskop kosmiczny poruszający się po orbicie okołoziemskiej, nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. 24 kwietnia 1990 roku został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Discovery podczas misji STS-31.

  Fine Guidance Sensor (FGS) – interferometr na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a dostarczający pokładowym systemom kontroli wysokości precyzyjne dane o położeniu kosmicznego obserwatorium. Na Teleskopie Hubble’a zainstalowane są trzy takie urządzenia – dwa z nich nakierowują teleskop na cel z dokładnością 0,01 sekundy kątowej i utrzymują go w polu widzenia instrumentów naukowych, trzeci używany jest w celach naukowych do pomiarów astrometrycznych. FGS potrafi określić pozycje gwiazd z dokładnością dziesięciokrotnie większą niż obserwatoria naziemne.

  Sekunda – jednostka miary kąta płaskiego równa 1/60 minuty czyli 1/3600 stopnia oznaczana 1″. Nie należy do układu SI.Interferometr – przyrząd pomiarowy oparty na zjawisku interferencji fal. Zasada działania opiera się na nakładaniu na siebie dwóch fal spójnych, co prowadzi do powstania obszarów, wygaszania oraz wzmacniania drgań. Obserwacja powstających wzorów interferencyjnych umożliwia po odpowiednich obliczeniach uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów.

  W niedalekiej przyszłości instrument ma być również zainstalowany na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

  Bibliografia[]

 • Hubble's Instruments: FGS - Fine Guidance Sensors (ang.). W: Hubble [on-line]. ESA. [dostęp 2013-08-06]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.