• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Financial District - Toronto

  Przeczytaj także...
  Ontario (ang. Lake Ontario, fr. Lac Ontario) – jezioro słodkowodne, najmniejsze co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi. Dostęp ma tylko stan Nowy Jork i prowincja Ontario. Rzeka Niagara wpływa do jeziora blisko jego zachodniego końca i łączy je z jeziorem Erie. Z północno-wschodniego krańca jeziora wypływa Rzeka Świętego Wawrzyńca. Ontario stanowi część Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca.Bay Street - ulica w centrum Toronto (Kanada), w dzielnicy Financial District. Czasami używa się jej nazwy, jako synonim dzielnicy. Znajduje się tu ponad 25 wieżowców mieszczących siedziby wielkich korporacji i gigantyczne domy towarowe, a także kanadyjskie giełdy papierów wartościowych, w tym największą Toronto Stock Exchange.
  Royal York – historyczny budynek na Front Street w Toronto, zbudowany w 1929 r. W budynku mieści się luksusowy hotel o nazwie Fairmont Royal York (dawniej Royal York Hotel).
  Widok centralnej części miasta z CN Tower

  Financial District - jedna z dzielnic kanadyjskiego miasta Toronto, skupiająca większość najwyższych drapaczy chmur w mieście. Nazwa obejmuje całą dzielnicę, czasem jednak używa się także określenia Bay Street jako jej synonimu.

  Przy powstawaniu dzielnicy przepisy ograniczały wysokość budynków, dopuszczały jednak odsprzedaż wolnej przestrzeni powyżej dachu - jeśli ktoś chiał postawić wyższy drapacz chmur mógł odkupić prawa od sąsiadów. Sąsiedzi z kolei mieli prawo zakwestionować projekty ze względu na obawę, że cień rzucany przez budynek zasłoni im światło słoneczne przez dłuższą część dnia.

  PATH (ang. ścieżka) - system podziemnych ulic i przejść znajdujący się w Toronto (Ontario, Kanada), o łącznej długości ok. 27 km. System spełnia ważną rolę w komunikacji w mieście szczególnie podczas męczących upałów, burz czy zawieruch. System rocznie przemierza ok. 55 milionów osób. Korytarze są monitorowane przez kamery i ochronę poszczególnych biurowców.First Canadian Place - wieżowiec w Toronto, w Kanadzie o wysokości 355 m. Budynek stoi w dzielnicy Financial District i został otwarty w 1975.

  Większość biurowców jest ogrzewana parą dostarczaną rurociągami. W najbliższym czasie biurowce będą także chłodzone centralnie, wodą dostarczaną z dna jeziora Ontario, w którego głębinach panuje stała temperatura 4 °C. Ponadto, także w celach związanych z ochroną środowiska, w okresie przelotów ptaków wędrownych wygaszane są w nocy światła w budynkach, aby nie wprowadzać ptaków w błąd.

  Dzielnice Toronto (ang. neighbourhoods - sąsiedztwa) - określenie miejsc, które tworzą kanadyjskie miasto Toronto. Nie są jednoznaczne z dzielnicami w sensie podziału admnistracyjnego. Wiele nazw funkcjonuje tylko zwyczajowo, w odbiorze społecznym. Obszary miasta w potocznej mowie określa się najczęściej od najbardziej znaczącej ulicy lub skrzyżowania, lub w przypadku dzielnic imigrantów - od ich narodowości.Air Canada Centre – kompleks sportowo-widowiskowy w Toronto (Ontario, Kanada), powstały na terenie składu pocztowego (przy 40 Bay St.).

  Prawdziwy rozwój tej dzielnicy przypada na lata 60.-80., gdy wzniesiono większość obecnych budynków.

  Biurowce i obiekty[ | edytuj kod]

 • PATH
 • First Canadian Place
 • Toronto Dominion Centre
 • BCE Place
 • Royal Bank Plaza
 • Union Station
 • Royal York
 • Air Canada Centre
 • Metro Toronto Convention Centre
 • Design Exchange
 • Commerce Court
 • Scotia Plaza
 • Dominion Bank
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Emporis - dane o drapaczach chmur (ang.)
 • Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).Union Station – stacja kolejowa w kanadyjskim mieście Toronto, w Financial District, zbudowana w 1927 roku na Front St.
  Warto wiedzieć że... beta

  Metro Toronto Convention Centre - kompleks wystawowo-kongresowy w centrum kanadyjskiego miasta Toronto, jeden z największych tego typu obiektów w Ameryce. Zespół budynków obejmuje także hotel i kawiarnię sieci Planet Hollywood (z aleją sław - odciskami rąk w betonowej ścianie). Znajduje się na styku Financial District, Entertainment District i Harbourfront. Rokrocznie w marcu odbywa się w centrum największa wystawa ogrodnicza kontynentu Canada Blooms.
  The Design Exchange to galeria sztuki znajdująca się w kanadyjskim mieście Toronto, w rejonie Financial District. Promuje głównie kanadyjskie wzornictwo poprzez wystawy i wykłady.
  Wieżowiec (drapacz chmur) to bardzo wysoki, wielokondygnacyjny budynek zdolny (w przeciwieństwie do innych konstrukcji, takich jak wieże i maszty) tworzyć warunki do życia i zamieszkania. Wprawdzie nie istnieją żadne ogólne oficjalne regulacje, ale oprócz wysokości, również inne kryteria, takie jak kształt, wygląd, lokalizacja i obecność innych budynków, mogą wpłynąć na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca. W Stanach Zjednoczonych istnieje niepisana reguła, według której za wieżowiec uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 m. W innych rejonach świata niższy budynek również może zostać uznany za drapacz chmur, zwłaszcza jeśli dominuje nad otoczeniem. Wieżowce przekraczające 300 m (1000 stóp) są czasami określane mianem superwysokich. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec. Według definicji Emporis Data Committee, wysokościowiec to budynek mający przynajmniej 35 m (115 stóp) wysokości, podzielony regularnie na piętra. Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Za miejsce narodzin drapaczy chmur powszechnie uznaje się Chicago.
  Toronto Dominion Centre - kompleks handlowo-kulturalny w kanadyjskim mieście Toronto, w Financial District. Składa się z 3 czarnych budynków, zaprojektowanych przez architekta Ludwiga Mies van der Rohe.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Royal Bank Plaza - jeden z charakterystycznych biurowców w kanadyjskim mieście Toronto, położony naprzeciw BCE Place. Szyby biurowca pokryte są 2500 uncji złota
  Scotia Plaza – wieżowiec w Toronto, w Kanadzie o wysokości 275 m. Budynek został otwarty w 1988, ma 68 kondygnacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.