• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Final Fantasy  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.Cyberpunk – nurt w literaturze science-fiction oraz kinematografii, który skupia się na ludziach i otaczającej ich zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej, niekiedy połączony z różnego rodzaju zamieszaniem w społeczeństwie (np. stan wojenny). Pojęcie cyberpunku można rozważać również pod kątem postawy życiowej, filozofii lub ideologii, w tym wypadku pojęcie cyberpunku jest rozważane bardziej pod kątem porównywania człowieka z maszyną (cybernetyka) i wynikających z tego pytań na temat duszy, Boga oraz świadomości.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Final Fantasy (jap. ファイナルファンタジー Fainaru Fantajī)japońska seria gier, filmów i mangi z gatunku fantasy, stworzona przez Hironobu Sakaguchiego i produkowana przez firmę Square Enix (przed 2003 przez Square). Seria skupia się głównie na grach, które łączą w sobie gatunki fantasy i fantastykę naukową, a w kwestii rozgrywki cechują je rozbudowane elementy charakterystyczne dla japońskich gier fabularnych. Pierwsza gra, wydana w 1987 roku na platformę NES, została pomyślana jako ostatni tytuł niemającego wcześniej sukcesów Square. Tytuł ten jednak okazał się na tyle udany, że uratował firmę od bankructwa i dał jej możliwość stworzenia kolejnych sequeli i różnych spin-offów nieklasyfikujących się już do gatunku jRPG, a np. do taktycznych gier fabularnych, fabularnych gier akcji, MMORPG, wyścigowych, bijatyk czy rytmicznych.

  Taktyczna gra fabularna (TRPG, z ang. tactical role-play game, także strategiczna gra fabularna od strategy role-play game) – gatunek gier komputerowych łączący elementy klasycznej komputerowej gry fabularnej z elementami gry strategicznej. W Japonii gry z tego gatunku znane są jako „symulacyjne gry fabularne” (jap. シミュレーションRPG, shimyureshon RPG).Komputerowe wyścigi (potocznie: ścigałki, wyścigówki) – gatunek gier komputerowych polegający na ściganiu się z przeciwnikami sterowanymi przez komputer lub z osobą lub osobami siedzącym obok (tzw. podzielony ekran), bądź przez sieci Internet lub LAN. Ścigając się gracze starają się zdobyć jak najwyższe miejsce lub przejechać wyznaczoną trasę w najkrótszym możliwym czasie. Gracz może ścigać się także z komputerem (komputerowym graczem), który najczęściej ma różne poziomy wymagań. Odmianą komputerowych wyścigów jest simracing. Do znanych serii gier wyścigowych należą m.in. Burnout, Forza Motorsport, Gran Turismo, Need for Speed czy Test Drive.

  Pomimo iż akcja każdej gry z serii głównej toczy się w innym świecie i przedstawia historie różnych bohaterów, gry mają wiele wspólnych elementów, jak na przykład mechaniki gry, imiona postaci czy podobne elementy fabuły, która często przedstawia grupę bohaterów stawiających opór złu skupiając się jednocześnie na relacjach łączących członków grupy. Imiona postaci, nazwy stworzeń i obiektów często zapożyczane są z historii i różnych mitologii oraz języków.

  Final Fantasy VI (jap. ファイナルファンタジーVI Fainaru Fantajī Shikkusu) – gra konsolowa z gatunku jRPG, wydana przez firmę Square w 1994 roku na platformę SNES. Jest to szósta część serii Final Fantasy.Kingdom Hearts (キングダム ハーツ, Kingudamu Hātsu?) – seria gier z gatunku jRPG, wydawana przez studio Square Enix i stworzona przez Tetsuyę Nomurę, wieloletniego pracownika Square. Dzięki porozumieniu firm Square Enix i Disney Interactive Studios, Kingdom Hearts to seria będąca połączeniem światów Final Fantasy z uniwersum Disneya. Fabuła skupia się głównie na historii 14-letniego Sory, który musi stawić czoła siłom ciemności i uratować swoich przyjaciół.

  Seria stała się ogromnym sukcesem na całym świecie, sprzedając się w milionowych nakładach i otrzymując bardzo wysokie oceny od recenzentów. Jest ona najlepiej sprzedającą się serią gier od Square Enix i jedną z najlepiej sprzedających się serii gier w historii, pojawiła się również siedmiokrotnie w Księdze Rekordów Guinnessa w wydaniu z 2008 roku. W czerwcu 2011 roku Square Enix poinformowało, że wszystkie gry z serii sprzedały się w ilości ponad 100 milionów egzemplarzy.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Final Fantasy XII (jap. ファイナルファンタジーXII, Fainaru Fantajī Tuerubu) – gra typu jRPG wydana przez firmę Square Enix. Jej światowa premiera odbyła się 31 października 2006 roku, zaś do Europy gra trafiła 23 lutego 2007 roku. Jest to trzecia i ostatnia gra z serii Final Fantasy na platformę PlayStation 2.

  Elementy serii[ | edytuj kod]

  Gry[ | edytuj kod]

  Seria główna[ | edytuj kod]

  Trzy pierwsze części serii wydano na Nintendo Entertainment System. Final Fantasy zostało wydane w Japonii w roku 1987, w Ameryce Północnej w 1990, a w Europie oryginalna wersja (jak i pozostałe pięć gier głównych na platformy Nintendo) nie została wydana. Gra ta była kilkukrotnie odnawiana na różnych platformach. Final Fantasy II wydano w Japonii w 1988 roku. Pierwsze wydanie w języku angielskim to remake z roku 2003 na konsolę Sony PlayStation. Grę Final Fantasy III wydano w 1990 roku, zachodniego wydania doczekała się dopiero w 2006 roku pod postacią remake'u na konsolę Nintendo DS.

  Final Fantasy X (jap. ファイナルファンタジーX, Fainaru Fantajī X) – gra komputerowa z gatunku jRPG na konsolę PlayStation 2, wyprodukowana przez firmę Square Enix. Produkcja gry rozpoczęła się w 1999 roku, a film ukazujący jej wersję beta został zaprezentowany podczas Square Millennium Event w 2000 roku. Jej premiera nastąpiła 17 grudnia 2001 roku. Gra w początkowych założeniach miała zawierać elementy gry online. Jest to pierwsza część z serii Final Fantasy, w której zastosowano dubbing.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  Trzy kolejne części wydano na następcę NESa, Super Nintendo Entertainment System. Final Fantasy IV wydano w 1991 roku. Poza Japonią Nintendo dystrybuowało oryginalne wydanie jako Final Fantasy II, co wzięło się z niewydania na Zachodzie części drugiej i trzeciej. Wszystkie późniejsze wydania na inne konsole nosiły już oryginalny numer. W tej grze po raz pierwszy pojawił się system Active Time Battle. Final Fantasy V, wydane w roku 1992 to pierwsza część której wydarzenia kontynuowano w sequelu - anime o tytule Final Fantasy: Legend of the Crystals. Pierwsze wydanie po angielsku to remake wydany w 1999 (2002 w Europie) na Sony PlayStation. Final Fantasy VI wydano w 1994 roku. Oryginalne wydania zachodnie używały nazwy Final Fantasy III, podobnie jak to było w przypadku Final Fantasy IV.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Poniżej przedstawiona jest lista gatunków gier komputerowych. Gry komputerowe, podobnie jak filmy czy muzyka, podlegają podziałom gatunkowych według najróżniejszych cech rozgrywki. Spośród gier komputerowych można wyróżnić osiem podstawowych rodzajów, które warunkują cel rozgrywki oraz sposoby jego osiągnięcia. Są to gry: edukacyjne, fabularne, logiczne, przygodowe, sportowe, strategiczne, symulacyjne i zręcznościowe. Dzielą się one na około 40 wyspecjalizowanych gatunków, które z kolei dzielone są według perspektywy ukazywania świata przedstawionego, formy czasowej rozgrywki, stopnia naśladowania świata rzeczywistego oraz tematyki. Podział ten nie jest jednak jednoznaczny, gdyż wiele gier łączy w sobie cechy kilku gatunków.

  Na konsolę Sony PlayStation wydano trzy następne części główne, z których dwie pierwsze po kilku miesiącach od wydania konsolę Sony opublikowano na komputery osobiste. Części te wyróżniała zmiana grafiki z dwuwymiarowej na trójwymiarową, która opierała się na wyświetlaniu modeli postaci na prerenderowanych tłach. Final Fantasy VII z roku 1997 odróżnia się od części poprzednich cyberpunkowym klimatem. Jest to pierwsza gra z serii wydana w Europie. Final Fantasy VIII wydane w roku 1999 odróżnia się zastosowaniem postaci o realistycznych proporcjach, w odróżnieniu od poprzednich gier gdzie często stosowano styl super deformed. Jest to też pierwsza część, w której część muzyki jest śpiewana. Final Fantasy IX (2000) powraca do korzeni serii jako dziejące się w świecie bliższym grom I-VI zamiast w świecie dużo bardziej nowoczesnym ukazanym w częściach VII i VIII.

  Final Fantasy XI (jap. ファイナルファンタジーXI, Fainaru Fantajī Irebun) – gra komputerowa z gatunku MMORPG, wyprodukowana i wydana przez Square Co., Ltd. (później Square Enix) jako część serii Final Fantasy.Final Fantasy VIII (jap. ファイナルファンタジーVIII, Fainaru Fantajī Eito) – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez firmy Square Co., Ltd. i wydana na świecie w 1999 przez Electronic Arts na konsolę PlayStation, skonwertowana później na platformę Windows. Jest to druga w pełni trójwymiarowa gra z serii Final Fantasy oraz pierwsza, w której grafika jest przez cały czas realistyczna (główni bohaterowie nie są stworzeni w stylu super deformed, ale mają normalne, ludzkie sylwetki). Final Fantasy VIII była także pierwszą grą na PlayStation, która posiadała specjalne zabezpieczenie, które nie pozwalało na odtwarzanie tej gry na przerobionych konsolach (na przerobionych konsolach można było grać na pirackich kopiach gier). Zabezpieczenie to zostało złamane już następnego dnia po premierze gry. FFVIII była także pierwszą częścią serii, w której jako minigra (Triple Triad) pojawiła się gra karciana. Jest to także jedyna gra z serii Final Fantasy kompatybilna z PocketStation. Na potrzeby tego urządzenia FFVIII zawierało grę Odekate Chocobo (Chocobo World ).

  Następca PlayStation, konsola Sony PlayStation 2, doczekała się trzech części głównych, w tym jednej gry MMORPG. Tytuł z roku 2001, Final Fantasy X to pierwsza gra w serii w której zastosowano pełny dubbing oraz pomieszczenia i inne obszary w pełnym 3D. Jest to też pierwsza gra, która doczekała się grywalnego sequela (Final Fantasy X-2). Pierwsza gra MMORPG z serii, Final Fantasy XI została wydana w roku 2002 na PS2 i PC, a później też na Xbox 360. Dwunastą część opublikowano w roku 2006 i jest to pierwsza gra z serii głównej, w którym wykorzystano świat z innej gry - świat Ivalice, w którym dzieje się akcja także serii Final Fantasy Tactics, gry Vagrant Story oraz sequelu "dwunastki" - Final Fantasy XII: Revenant Wings.

  Final Fantasy Tactics (jap. ファイナルファンタジータクティクス, Fainaru Fantajī Takutikusu) – gra taktyczna z elementami jRPG wyprodukowana i wydana przez Square Co., Ltd. na konsolę Sony PlayStation.Final Fantasy XIII (jap. ファイナルファンタジーXIII, Fainaru Fantajii XIII) – japońska komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez Square Enix na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Jej kontynuacja pod tytułem Final Fantasy XIII-2 ukazała się w grudniu 2011 roku.

  Sequele i serie poboczne[ | edytuj kod]

  Final Fantasy dało początek wielu spin-offom, z których niektóre rozwinęły się w rozbudowane serie.

  Część gier, aby wykorzystać popularność serii w Ameryce Północnej zostało tam przemianowane ze swych oryginalnych tytułów na zawierające w nazwie Final Fantasy. Do tych gier należy seria SaGa, której trzy pierwsze części wydano jako The Final Fantasy Legend, Final Fantasy Legend II oraz Final Fantasy Legend III. Pierwsza gra z serii Mana, o oryginalnym tytule Seiken Densetsu została wydana w Ameryce Północnej jako Final Fantasy Adventure, a w Europie jako Mystic Quest.

  GameRankings – strona internetowa agregująca recenzje gier komputerowych z innych stron prezentując średnią ocenę danej gry. Podobne serwisy to: Metacritic (również zarządzany przez CNET), GameStats i Rotten Tomatoes.Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).

  Final Fantasy Mystic Quest zostało zaprojektowane z myślą o północnoamerykańskiej widowni (co znajdowało odbicie w tytule japońskim - Final Fantasy USA: Mystic Quest) jako gra o uproszczonych mechanikach i obniżonym poziomie trudności. W Europie tytuł ten nosił nazwę Mystic Quest Legend i, wraz z Mystic Quest, jest to pierwsza gra powiązana z serią Final Fantasy wydana w Europie.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "dyrektor wydawniczy" oraz "odpowiednik". Edge – brytyjski miesięcznik o grach komputerowych, który wydawany jest od października 1993 roku.

  Final Fantasy Tactics jest serią poboczną taktycznych gier fabularnych zawierającą dużo elementów pochodzących z serii głównej i odniesień do niej. Ivalice, świat, w którym dzieje się akcja tej serii został wykorzystany później w grze Final Fantasy XII. Pozostałe serie poboczne, jak np. Chocobo (większość tytułów nie wydano poza Japonią) czy Final Fantasy Crystal Chronicles także korzystają z wielu elementów serii głównej. Świat przedstawiony Final Fantasy pojawił się też w grach serii Kingdom Hearts.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Mystic Quest (jap. 聖剣伝説 ~ファイナルファンタジー外伝~, Seiken Densetsu: Fainaru Fantajī Gaiden, ang. nazwa w Ameryce Północnej Final Fantasy Adventure) – wydana przez Square w 1991 roku na konsolę Game Boy fabularna gra akcji. Pomyślana jako spin-off (jap. 外伝, gaiden) serii Final Fantasy dała początek serii gier Mana.

  Pierwszy bezpośredni, grywalny sequel gry z serii głównej to Final Fantasy X-2 z roku 2003. Final Fantasy XIII pierwotnie miał stanowić jedną całość, jednak Square Enix postanowiło rozwinąć uniwersum tej gry, w wyniku czego powstały dwa sequele - Final Fantasy XIII-2 oraz Lightning Returns: Final Fantasy XIII, które razem stworzyły pierwszą w historii serii głównej trylogię.

  Bestseller (z ang. "najlepiej sprzedający się") – książka, film, gra lub inne wydawnictwo, które dzięki tematowi, sposobowi ujęcia, szczególnej aktualności lub innym czynnikom uzyskuje w pewnym okresie największą popularność i najwyższe nakłady, niejednokrotnie niezależnie od swej wartości artystycznej.Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  Filmy[ | edytuj kod]

  Fabularne[ | edytuj kod]

 • Final Fantasy: Legend of the Crystals (serial telewizyjny)
 • Final Fantasy Unlimited (serial telewizyjny)
 • Final Fantasy: The Spirits Within (pol. Final Fantasy: Wojna Dusz)
 • Final Fantasy VII: Advent Children
 • Last Order: Final Fantasy VII
 • Final Fantasy VII: Advent Children Complete
 • Kingsglaive: Final Fantasy XV
 • Dokumentalne[ | edytuj kod]

 • Beyond Final Fantasy
 • MMORPG (skrót od Massively multiplayer online role-playing game) – rodzaj gier komputerowych RPG, w których duża liczba graczy może grać ze sobą w wirtualnym świecie. Podobnie jak w innych rodzajach RPG gracz wciela się w postać i kieruje jej działaniami. Dostęp do gier MMORPG zwykle jest zapewniany przez producenta gry. Gry tego typu są bardzo popularne na całym świecie. Ciężko jednak oszacować konkretną liczbę, ze względu na fakt, iż wydawcy mają tendencje do podawania liczb ze swoich baz danych, jako ogólną liczbę osób, które w ogóle grało w daną grę. Bazując jednak na dochodach wydawców, liczbę graczy w 2010 roku szacowano na 61 milionów, z czego 44 miliony tylko w Stanach Zjednoczonych.Mechanika – w grach fabularnych zasady określające sposób przeprowadzania rozgrywki, na które składają się również m.in.:


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Beyond Final Fantasy to dokument wydany na DVD, dodawany za darmo wyłącznie do europejskiej (PAL) wersji gry Final Fantasy X.
  Chocobo (jap. チョコボ, Chokobo) - duże, fikcyjne stworzenia wywodzące się z serii gier Final Fantasy. Zyskały na popularności gdy Square Enix, wydawca gier Final Fantasy, wydała serię gier z tymi ptakami w roli głównej.
  Vagrant Story (jap. ベイグラントストーリー, Beiguranto Sutōrī) – gra wydana przez firmę Square (obecnie Square Enix) w 2000 roku początkowo na konsolę PlayStation, następnie na platformy PlayStation 3 oraz PlayStation Portable. Zespół odpowiedzialny za tworzenie gry to ludzie wcześniej związani z projektem Final Fantasy Tactics, a następnie pracujący nad Final Fantasy XII. Najważniejsze osoby to Yasumi Matsuno (producent, projektant grafiki), Akihiko Yoshida (projektant tła i grafiki), Hiroshi Minagawa (projektant grafiki) i Hitoshi Sakimoto (muzyka).
  Famitsū (ファミ通, formalnie Famicom Tsūshin) – japoński magazyn poświęcony grom video, wydawany przez Enterbrain, Inc. i Tokumę. Aktualnie są wydawane pięć wydań magazynu: Shūkan Famitsū, Famitsū PS, Famitsū Xbox, Famitsū Wii+DS, i Famitsū Wave DVD. Shūkan Famitsū (週刊ファミ通?, pol. „Cotygodniowy Famitsū”) to najbardziej popularny magazyn o grach video na terenie Japonii.
  Final Fantasy III (jap. ファイナルファンタジーIII, Fainaru Fantajī Surī) – gra konsolowa z gatunku jRPG wydana przez Square Co., Ltd. w 1990 roku na Nintendo Entertainment System. W 2006 roku wydany został całkowity remake gry na konsolę Nintendo DS, jako część kolekcji Finest Fantasy For Advance.
  Komputerowa gra muzyczna – typ gry komputerowej lub gry wideo, polegającej na wykonywaniu określonych czynności zgodnie z rytmem lub melodią odtwarzanego utworu muzycznego. Do czynności tych należeć mogą: wciskanie klawiszy na klawiaturze, uderzanie w panele imitujące perkusję, naciskanie stopami paneli na specjalnych platformach, wykonywanie ruchów ciałem, śpiewanie, klaskanie, itp. Niektóre gry muzyczne wymagają od graczy dużej sprawności fizycznej i kondycji, a zatem mogą pełnić funkcję urządzenia treningowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.117 sek.