• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filtr - mechanika

  Przeczytaj także...
  Węgiel aktywny (aktywowany) – substancja składająca się głównie z węgla pierwiastkowego w formie bezpostaciowej (sadza), częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu (poza węglem zawiera zwykle popiół, głównie tlenki metali alkalicznych i krzemionkę). Charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy (500÷2500 m²/g - dla porównania powierzchnia kortu tenisowego wynosi około 260 m²), dzięki czemu jest doskonałym adsorbentem wielu związków chemicznych.Bibuła — to zwyczajowe określenie cienkiego wyrobu papierniczego charakteryzującego się dobrymi właściwościami chłonnymi, produkowanego w gramaturze 65-250 g/m². Wykorzystuje się ją:
  Kawa – napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii, w Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny. Działa pobudzająco i orzeźwiająco, przyspiesza przemianę materii i zwiększa sprawność myślenia. Zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Spożywana w dużych ilościach może jednak być szkodliwa dla zdrowia. Rocznie produkuje się około 6,7 miliona ton kawy.
  Fitr powietrza pokryty warstwą kurzu

  Filtr - to błona lub warstwa, zaprojektowana do przepuszczania jedynie pewnej grupy substancji, a zatrzymywania innych. Często używane do usuwania zbędnych lub szkodliwych substancji z wody lub powietrza:

  Kurz — pył powstały ze sproszkowanych ziarenek piasku, ziemi, z cząsteczek różnych ciał, które potocznie określane są jako brud.Gaźnik (karburator) – urządzenie wytwarzające mieszankę paliwowo-powietrzną o odpowiednim składzie w silnikach spalinowych o zapłonie iskrowym. W gaźniku następuje dozowanie paliwa, jego odparowanie i wymieszanie oparów paliwa z powietrzem, a następnie dostarczenie odpowiedniej ilości wytworzonej mieszanki poprzez kolektor dolotowy do cylindra. Gaźnik jest częścią układu zasilania silnika spalinowego.
 • samochodowy filtr powietrza - z włókniny lub bibuły, ma na celu niedopuszczenie do gaźnika lub do komory spalania silnika spalinowego drobin pyłu zassanego z otaczającego powietrza
 • filtr powietrza w sprężarkach - podobnie jak w samochodowym, oczyszcza dostarczane z otoczenia powietrze z pyłu i kurzu
 • filtry do wody (z węglem aktywnym, ceramiczne, z włókniną itp.) - mają na celu oczyszczenie wody zarówno z drobin stałych, zanieczyszczeń, jak i (niekiedy) wytrącenie z niej niektórych zanieczyszczeń chemicznych lub biologicznych
 • filtr do kawy jest w istocie odmianą filtra do wody z gęstej bibuły, ma na celu oddzielenie od naparu kawy drobin zmielonego ziarna.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.683 sek.