• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filtr - fotografia  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Obiektyw lustrzany – rodzaj teleobiektywu, w którym oprócz soczewek wykorzystano także lustra paraboliczne. Uzyskano dzięki temu zasadnicze skrócenie długości obudowy (przy wzroście jej średnicy), oraz zmniejszenie masy. Budowę ma zbliżoną do teleskopu zwierciadlanego w układzie Maksutova-Cassegraina. Wadą jest brzydki bokeh (jasne punkty poza płaszczyzną ostrości oddawane są jako ciemne krążki z jasnym brzegiem) oraz brak możliwości zmiany przysłony (stałe światło).Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.
  Filtry fotograficzne o średnicy 62 mm – polaryzacyjny, UV i korekcyjny (barwny)
  Efekt użycia filtrów polaryzacyjnego oraz czerwonego w fotografii czarno białej
  Zdjęcie wykonane z filtrem polaryzacyjnym (po prawej) i bez filtra (po lewej)
  Zdjęcie wykonane z filtrem polaryzacyjnym (po lewej) i bez filtra (po prawej)
  Zdjęcie wykonane z filtrem polaryzacyjnym i czerwonym, efekt „czarnego” nieba
  Zdjęcie wykonane z „filtrem” gwiazdkowym

  Filtr obiektywu fotograficznego, filtr fotograficzny – płaska nasadka na obiektyw zmieniająca wygląd fotografowanego obrazu, nakładana najczęściej na przód obiektywu, a jeśli jest to niemożliwe – na jego tył (np. w obiektywach lustrzanych lub najszerszych).

  Przysłona fotograficzna, przesłona – część obiektywu regulująca wielkość otworu na drodze strumienia światła. Stosowana najczęściej w obiektywach fotograficznych i obiektywach kamer filmowych. Zwykle ma postać nachodzących na siebie metalowych listków, liczba listków przysłony i stopień jej otwarcia, bądź zamknięcia, mają wpływ na kształt bokeh.Fontanna (wodotrysk) – urządzenie wodne, najczęściej ozdobne, wyrzucające pod ciśnieniem wodę z dysz lub dyszy. Jest jednym z elementów tzw. małej architektury.

  Wstęp[ | edytuj kod]

  Filtry występują w postaci opraw wkręcanych na stosowny gwint na obiektywie, opraw zaciskanych lub wkładów do specjalnej ramki montowanej na obiektywie (system Cokin). Do filtrów nie zalicza się nasadek zmieniających ogniskową (te nazywają się konwerterami). Typowe filtry posiadają dwa gwinty – z tyłu zewnętrzny, do mocowania na innym filtrze lub na obiektywie, oraz z przodu, do mocowania kolejnego filtra, osłony przeciwsłonecznej lub osłony obiektywu.

  Klasyczny aparat fotograficzny – jedna z dwóch podstawowych odmian aparatów fotograficznych (drugą jest aparat cyfrowy).Odbitka fotograficzna – papierowy pozytyw uzyskany poprzez naświetlenie papieru światłoczułego za pomocą powiększalnika, minilabu, naświetlarki lub stykowo z negatywu lub diapozytywu.

  Filtry zmniejszają ilość światła wpadającego przez obiektyw (zależnie od swojej gęstości i barwy), co może prowadzić do niedoświetlenia filmu. W związku z tym fotografując z filtrem trzeba odpowiednio wydłużyć czas naświetlenia. Wartość pokazującą o ile należy skorygować ekspozycję (w momencie wykorzystania danego filtra) nazywa się krotnością filtra. Wartość ta jest zazwyczaj podana na jego krawędzi lub na opakowaniu.

  Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.Materiał światłoczuły – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.

  Najczęstszym błędem wynikającym z nieprawidłowego użycia filtrów jest korzystanie z kilku wkręconych jednocześnie. Efektem takiego postępowania jest winietowanie (zasłanianie brzegów kadru). Dlatego też, w celu przeciwdziałania tej wadzie, filtry wykonuje się tak by były jak najcieńsze, a w skrajnych przypadkach – dla obiektywów najszerszych – produkowane są specjalne wersje filtrów pozbawione gwintu z przodu (tzw. wersja slim). Błędu tego można uniknąć stosując wiele filtrów z systemów m.in. Cokin, Hitech, Lee – w ich przypadku ramka, w którą wkłada się te filtry, jest zwykle dużo większa niż średnica gwintu i zawiera szczeliny umożliwiające zamontowanie kilku (zwykle trzech) filtrów. Dodatkowo, ramka taka zwiększa możliwości zastosowania filtrów połówkowych.

  Filtr polaryzacyjny (potocznie polaroid) to płytka lub folia wykonana z przezroczystego materiału posiadającego zdolność polaryzacji światła. Przepuszcza tylko światło o określonej polaryzacji. Obecnie nazwa polaroid jest znakiem towarowym firmy Polaroid Corporation.Barwa biała – najjaśniejsza z barw. Jest to zrównoważona mieszanina barw prostych, która jest odbierana przez człowieka jako najjaśniejsza w otoczeniu odmiana szarości.

  Standardowe średnice gwintów filtrów fotograficznych to: 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72 i 77 mm.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Obiektyw miękkorysujący – obiektyw fotograficzny tworzący obrazy o zmiękczonym rysunku, przypominające dzieła malarstwa impresjonistycznego.
  Ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe (skrót UV) – promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm (niektóre źródła za ultrafiolet przyjmują zakres 100–400 nm), niewidzialne dla człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe są to fale krótsze niż promieniowanie widzialne i dłuższe niż promieniowanie rentgenowskie. Zostało odkryte niezależnie przez niemieckiego fizyka, Johanna Wilhelma Rittera, i brytyjskiego chemika, Williama Hyde’a Wollastona, w 1801 roku.
  Obiektyw fotograficzny – układ optyczny (ewentualnie pojedyncza soczewka), który w aparacie fotograficznym tworzy na matówce, błonie fotograficznej albo światłoczułej matrycy CCD lub CMOS obraz widzianych obiektów.
  Konwerter szerokokątny – element optyczny, najczęściej nakręcany na obiektyw standardowy w celu poszerzenia kąta widzenia. W fotografii amatorskiej bywa stosowany jako zamiennik drogich szerokokątnych obiektywów, pozwalając na stosunkowo łatwe wzbogacenie możliwości posiadanego aparatu.
  Fotografia barwna – technika fotograficzna umożliwiająca rejestrowanie barwnych obrazów. Polega na rejestracji zdjęć na negatywie lub pozytywie przedmiotów sfotografowanych wraz z ich kolorem, czyli właściwością wywołującą wrażenia wzrokowe, zależną od długości fal świetlnych odbijanych, przepuszczanych lub emitowanych przez dany przedmiot.
  Hoya (właśc. HOYA Corporation) (jap. HOYA株式会社, Hoya Kabushiki Kaisha) – to japoński międzynarodowy koncern, działający w obszarze medyczno-technicznym, dostawca produktów i usług opartych na zaawansowanych technologiach optycznych. HOYA skupia swoją działalność biznesową w dwóch głównych segmentach: Dział Ochrony Zdrowia (Life Care), odpowiada za produkty związane ze zdrowiem, takie jak soczewki okularowe, soczewki kontaktowe, a także produkty medyczne, takie jak soczewki wewnątrzgałkowe (IOL), wykorzystywane w operacjach zaćmy, oraz systemy obrazowania endoskopowego. Dział Technologii Informacyjnych (Information Technology) odpowiada za produkty elektroniczne, takie jak maski i fotomaski do produkcji półprzewodników i paneli LCD, szklane dyski dla dysków twardych oraz produkty związane z fotografią, takie jak soczewki optyczne, elementy optyczne obiektywów i mikrosoczewki do aparatów cyfrowych.
  Seria filtrów 81 równoważących temperaturę barwową światła, używanych do korygowania barwy światła (czyli likwidacji zaniebieszczeń na filmach), która wydaje się zimna, na przykład w ciemny, pochmurny dzień.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.