• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filmy klasy B

  Przeczytaj także...
  Toksyczny mściciel (ang. The Toxic Avenger) – amerykańska komedia grozy klasy B z 1985 roku. Producentem i twórcą filmu jest wytwórnia Troma, znana z wielu produkcji budżetowych. Mimo tego, to właśnie Toksyczny Mściciel po dziś dzień jest jej sztandarowym dziełem.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  Mordercze klowny z kosmosu (ang. Killer Klowns from Outer Space) - amerykański komedio-horror z 1988 roku w reżyserii Stephena Chiodo, napisany i wyprodukowany przez niego i jego dwóch braci, Edwarda i Charlesa.
  Scena z filmu Noc żywych trupów

  Filmy klasy B – niskobudżetowe produkcje, kręcone (najczęściej) przez początkujących reżyserów. W obecnych czasach na skutek rozwoju kina domowego obrazy tego typu trafiają zazwyczaj jedynie na płyty DVD (nie organizuje się premier w jakichkolwiek kinach). Wiele filmów klasy B to komedie i horrory lub komedio-horrory, raczej z niewyszukanymi scenariuszami, ze scenami przemocy (często bardziej drastycznymi niż te w filmach ogólnie znanych), jednak zdarzają się także bardziej ambitne obrazy, również horrory. Aktorzy grający w tego typu produkcjach są albo niezawodowi, czyli bez szkoły aktorskiej, albo zawodowi, lecz nie dość popularni, aby wynegocjować wysokie stawki. Montaż, dźwięk, scenografia i zdjęcia są równie często na niewysokim poziomie. Znanym producentem filmów klasy B jest wytwórnia filmowa Troma.

  Jack Frost (1996) – amerykański horror w reżyserii Michaela Conneya. Film doczekał się kontynuacji filmu Jack Frost 2: Zemsta zmutowanego zabójczego bałwana.Troma – wytwórnia filmowa założona w 1974 roku przez dwójkę studentów uniwersytetu Yale, Lloyda Kaufmana i Michaela Herza.

  Filmy klasy B są inspiracją dla twórczości m.in. Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza, np. Grindhouse.

  Przykłady:

 • Seria Toksyczny mściciel
 • Troll, Troll 2
 • Tromeo i Julia
 • Jack Frost i Jack Frost 2: Zemsta zmutowanego zabójczego bałwana
 • Mordercze klowny z kosmosu
 • Dinokrokodyl kontra supergator
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Horror – fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych. Źródła takiego postrzegania horroru związane są bezpośrednio z samym powstaniem literackiego gatunku horroru i zasadniczo do niego się odnoszą. W horrorze filmowym definicja ta ewoluowała na przestrzeni ostatniego stulecia, głównie przez rozkwit kina eksploatacji, które miało miejsce w latach 70. ubiegłego wieku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Grindhouse to dylogia filmowa składająca się z dwóch segmentów: Death Proof w reżyserii Quentina Tarantino oraz Planet Terror Roberta Rodrigueza. Podczas kinowych seansów w Stanach Zjednoczonych wyświetlano fikcyjne trailery filmów, wyreżyserowane przez Eli Rotha, Roba Zombie i Edgara Wright.
  Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).
  Noc żywych trupów (ang. Night of the Living Dead) – amerykański horror filmowy z roku 1968, którego reżyserem był George Romero. Dziś film uznawany jest za jeden z klasyków kina grozy.
  Robert Anthony Rodríguez (ur. 20 czerwca 1968 w San Antonio w stanie Teksas, USA) − amerykańsko-meksykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Kino domowe to zestaw urządzeń audio i wideo przeznaczony do oglądania filmów, który pozwala symulować w warunkach domowych wrażenie dźwiękowe, jakiego doświadcza widz na sali kinowej lub koncertowej. Zazwyczaj w skład zestawu wchodzą: źródło sygnału w postaci odtwarzacza Blu-ray lub DVD, elementy audio do odtwarzania dźwięku przestrzennego (DTS, Dolby Digital, Dolby Digital EX, itp.) czyli wzmacniacz i zestaw głośnikowy w systemie 5.1 (również 6.1 i 7.1), oraz urządzenie do odtwarzania obrazu, np. telewizor lub projektor z ekranem projekcyjnym.
  Film komediowy – gatunek filmowy przedstawiający śmieszne, humorystyczne sytuacje i postaci, mający najczęściej happy end (oprócz czarnych komedii). Jest to jeden z najstarszych gatunków filmowych; duża część filmów niemych to komedie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.618 sek.