• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Film niezależny

  Przeczytaj także...
  Sundance Film Festival (Festiwal Filmowy w Sundance) – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku.Kadr (lub klatka filmowa) − pojedyncza klatka błony filmowej bądź fotograficznej, objętej ramami pola naświetlanego przez aparat fotograficzny lub kamerę filmową, dzięki zwolnieniu migawki. Pojedynczy kadr jest uznawany za najmniejszą (statyczną) jednostkę budulca filmowego.
  Józef Robakowski (ur. 20 lutego 1939 w Poznaniu) – polski artysta współczesny, artysta multimedialny, fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych; pedagog, profesor PWSFTViT w Łodzi.
  Kadr z filmu „KSU-1944”

  Kino niezależne (kino offowe) – niezależna, niekomercyjna, czasami amatorska kinematografia. Realizowane filmy to niskobudżetowe produkcje, są przekazem własnej, artystycznej wizji świata. Zazwyczaj są to filmy krótko- lub średniometrażowe – dokumentalne, eksperymentalne i fabularne. Prezentowane są na festiwalach kina offowego, w galeriach sztuki, małych kinach, a czasami w telewizji.

  Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Kino niezależne w Polsce[]

  Do twórców którzy zapoczątkowali offową kinematografię w Polsce należy zaliczyć m.in Józefa Robakowskiego, twórców z Zespołu Filmowego TORPEDA, twórców z Zespołu Filmowego Skurcz, a także Jerzego Jernasa z niezależnej grupy twórczej GARAŻ-film.

  Henryk Lehnert (ur. 8 marca 1934, zm. 22 czerwca 2006 w Oświęcimiu) – filmowiec amator, podróżnik oraz instruktor filmowy. Współzałożyciel (razem z Marianem Koimem i Marianem Żmudą) Amatorskiego Klubu Filmowego "Chemik" w Oświęcimiu (1963). Pierwsze filmy jednak powstały wcześniej (m.in. "Przygody myśliwego Walka", 1960).Jerzy Jernas (ur. 14 września 1957 w Poznaniu) – reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, operator obrazu, producent filmowy.

  Obecnie liderami w tym nurcie są: bracia Piotr i Dominik Matwiejczyk, Bodo Kox, Grzegorz Lipiec, Hubert Gotkowski, Jakub Półtorak czy Mathias Mezler.

  Innym nurtem kinematografii niezależnej są artyści związani z ruchem amatorskich klubów filmowych, stowarzyszeń działających przy różnych ośrodkach kultury w czasach Polski Ludowej. Wiele z tych klubów istnieje do dzisiaj i często miesza się z innymi nurtami kina niezależnego. Do znanych twórców kina niezależnego należy także rekordzista z Księgi Guinnessa za największą liczbę zdobytych nagród Henryk Lehnert.

  Grzegorz Lipiec (pseudonim "Lipa") (ur. 16 kwietnia 1974 w Zielonej Górze) – polski reżyser i scenarzysta. Uprawia tzw. kino offowe. Studiuje montaż na PWSFTviT w Łodzi oraz pracuje jako montażysta TV w Telewizji Przewodowej Zielona Góra.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.

  Dzięki powszechnemu dostępowi do technologii cyfrowych kino offowe przeżywa w ostatnich latach poważny rozkwit. W tej chwili można wyróżnić w nim dwa nurty. Pierwszy to typowe produkcje nieprofesjonalne, amatorskie, najczęściej krótkometrażowe. Drugi nurt to w pełni profesjonalne, niekiedy z wysokim budżetem, produkcje krótko- lub pełnometrażowe, w których (często nieodpłatnie) pojawiają się gwiazdy polskiego kina.

  Hubert Gotkowski (ur. 16 lipca 1981 w Rzeszowie) – polski niezależny filmowiec, współtwórca rzeszowskiej grupy filmowej DDN. Reżyser, scenarzysta, montażysta.Bodo Kox (ur. 22 kwietnia 1977 we Wrocławiu jako Bartosz Koszała) – polski reżyser, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia. 10 stycznia 2006 decyzją Kierownika USC we Wrocławiu zmienił oficjalnie imię i nazwisko na Bodo Kox

  Zobacz też[]

 • Sundance Film Festival
 • Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO Off Camera
 • Linki zewnętrzne[]

 • Polski serwis kina amatorskiego i niezależnego • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Z.F. Skurcz (ZyFy Skurcz, Zespół Filmowy Skurcz, wcześniej jako Zespół Filmowy Ultra) – amatorski projekt kinematograficzny, założony przez braci Bartosza i Łukasza Walaszków w 1988. Obejmuje głównie krótkometrażowe produkcje komediowe.
  Jakub Półtorak (ur. w 1981 w Rzeszowie) – scenarzysta, reżyser. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii w Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie.
  Kino – rodzaj sztuki widowiskowej uwiecznionej na taśmie filmowej lub wideo, w której aktor lub grupa aktorów odgrywa role dla widowni, lub nagrany jest obraz ruchomy z podkładem dźwiękowym lub bez. Terminem tym określa się też czasem sam spektakl lub też budynek, w którym on jest wyświetlany.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.
  Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Camera – festiwal polskiego i zagranicznego kina. W repertuarze znajdują się zarówno przeglądy produkcji filmowych z poszczególnych części świata, jak również retrospektywy najwybitniejszych twórców światowego kina niezależnego. W latach 2008–2014 festiwal nosił nazwę „Off Plus Camera”, od roku 2015 jest to „PKO Off Camera”.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.