Film fantasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Scena z filmu Czarnoksiężnik z Oz

Film fantasygatunek filmowy obejmujący obrazy filmowe, w fabule których występują motywy związane z magią, nadprzyrodzonością, mitologią, wymyślonym folklorem czy też istnieniem fantastycznych światów.

Conan Barbarzyńca (ang. Conan the Barbarian) – amerykański film przygodowy fantasy z 2011 roku w reżyserii Marcusa Nispela, zrealizowany w technologii 3D. Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.

Film fantasy uznawany jest za formę szeroko rozumianej fantastyki. Pokrewnymi gatunkami są film fantastycznonaukowy oraz horror. W niektórych przypadkach jednoznaczne określenie któregoś z tych gatunków staje się niemożliwe, gdyż obraz może np. posiadać cechy zarówno filmu fantasy jak i horroru. W filmach fantasy częściej występują elementy, takie jak: magiczność, mityczność, niezwykłość, eskapizm, cudowność.

Gatunek filmowy – forma zbiorcza dla filmów wykazujących podobne schematy fabularne, wspólną ikonografię, określone typy bohaterów oraz sytuacje, w których rozgrywa się akcja. Gatunek polega na reprodukcji formuły przyswojonej w ekranowym obiegu, a cechuje go ustabilizowanie i powtarzalność poszczególnych filmów.Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

Przykładowymi filmami z gatunku fantasy są: Jumanji (reż. Joe Johnston, 1995), Joe Black (reż. Martin Brest, 1998), Władca Pierścieni (reż. Peter Jackson, 2003), Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (reż. Andrew Adamson, 2005), Most do Terabithii (reż. Gábor Csupó, 2007), Conan Barbarzyńca 3D (reż. Marcus Nispel, 2011), czy też rodzime Przyjaciel wesołego diabła (reż. Jerzy Łukaszewicz, 1986), Kingsajz (reż. Juliusz Machulski, 1987).

Joe Black (ang. Meet Joe Black) – amerykański dramat obyczajowy w reżyserii Martina Bresta. Na ekranach kin zadebiutował w 1998 roku. Jest to remake filmu z 1934 r. pod tytułem Śmierć odpoczywa (Death Takes a Holiday).Most do Terabithii (ang. Bridge to Terabithia) – amerykański film przygodowy z 2007 roku w reżyserii Gábora Csupó.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • fantasy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fantasy Films (ang.). www.filmsite.org. [dostęp 2014-12-24].
  2. Jumanji (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  3. Joe Black (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  4. Władca Pierścieni: Powrót króla (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  5. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  6. Most do Terabithii (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  7. Conan Barbarzyńca 3D (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  8. Przyjaciel wesołego diabła (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  9. Kingsajz (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2014-12-24].
  Sir Peter Jackson (ur. 31 października 1961 w Pukerua Bay) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Jerzy Łukaszewicz (ur. 7 września 1946 w Chorzowie) – polski reżyser, scenarzysta i operator. Brat-bliźniak aktora Olgierda Łukaszewicza.
  Warto wiedzieć że... beta

  Martin Brest (ur. 8 sierpnia 1951 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser, producent, scenarzysta i aktor. W 1973 roku ukończył New York University.
  Folklor (ang. folk-lore „wiedza ludu”) – symboliczno-artystyczna dziedzina kultury ludowej, mająca charakter wieloskładnikowy, niejednolity i synkretyczny.
  Czarnoksiężnik z Oz (Czarnoksiężnik z krainy Oz) – amerykański film familijny, fantastyczno-przygodowy musical, z 1939 roku. Produkcję tę wyreżyserowali King Vidor, Richard Thorpe i Victor Fleming.
  Zjawiska nadprzyrodzone – określenie używane wobec zjawisk przypisywanych działaniu sił innych niż prawa natury i niemożliwych do wytłumaczenia w sposób naukowy. Przykłady uznawane przez chrześcijan to: cuda Jezusa, cuda eucharystyczne i opętanie. Wyznawcy innych religii uznają istnienie zjawisk takich jak reinkarnacja.
  Film fantastycznonaukowy (film science fiction, film SF) – to zaliczany do fantastyki gatunek filmowy, który używa motywów niekoniecznie opierających się bezpośrednio na dorobku głównego nurtu nauki, lecz często rozwijający go w kierunkach nieortodoksyjnych. Najczęściej pojawiające się tematy to życie na innych planetach, podróże w czasie, nadnaturalne zdolności ludzkiego ciała i umysłu i wiele innych. Często łączą się z elementami futurystycznymi, takimi jak roboty, cyborgi, statki kosmiczne, podróże międzygwiezdne i wysoko rozwinięta technologia, problemami społecznymi i politycznymi, rozwijana bywa również filozoficzna refleksja nad istotą człowieczeństwa.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Fabuła – układ zdarzeń w świecie przedstawionym utworów epickich i dramaturgicznych, a także filmów i gier komputerowych.

  Reklama