• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filipińczycy

  Przeczytaj także...
  Ifugao – grupa etniczna, zamieszkująca północną część wyspy Luzon na Filipinach, odłam słabo rozwiniętych gospodarczo ludów Igorot w górskich rejonach kraju. W 1992 roku liczebność Ifugao wynosiła ok. 185 tysięcy. Posługują się językiem ifugao z wielkiej rodziny austronezyjskiej. Do ich tradycyjnych zajęć zalicza się uprawa ryżu i roślin bulwiastych, a także łowiectwo i zbieractwo.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Języki filipińskie – grupa obejmująca 179 języków z rodziny języków austronezyjskich, znakomita większość z nich używana jest na Filipinach oraz na indonezyjskiej wyspie Sulawesi.

  Filipińczycynaród azjatycki, posługujący się językami filipińskimi, należącymi do grupy filipińskiej będącej częścią austronezyjskiej rodziny językowej. Ten prawie 100 milionowy naród zamieszkuje oprócz Filipin (88 mln), także Stany Zjednoczone (3 mln), Arabię Saudyjską (1 mln), Malezję (850 tys.), Japonię (450 tys.) oraz Kanadę (400 tys.). Filipińczycy są w większości katolikami. Mniejszość muzułmańska zamieszkuje zwłaszcza południową wyspę Mindanao i Archipelag Sulu. Niektóre plemiona wyznają animizm.

  Naród – wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym, przejawiająca się w świadomości swych członków. Chociaż naród wyróżnia się na tle innych zbiorowości, to jednak nie jest możliwe precyzyjne zdefiniowanie tego pojęcia. W socjologii nie ma jednej definicji tego pojęcia, istnieją też rozbieżności między stanowiskiem socjologów, antropologów i historyków.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Około 10% ludności Filipin zalicza się do mniejszości etnicznych. Do najważniejszych grup z wyspy Luzon należą:

 • Ibaloy
 • Kankana-ey
 • Ifugao (grupa etniczna)
 • Kalinga (grupa etniczna)
 • Apayao (grupa etniczna)
 • Bontoc
 • Tingguian
 • Muzułmańskie ludy z Mindanao obejmują:

 • Tausug
 • Maranao
 • Maguindanao (grupa etniczna)
 • Samal
 • Badjao
 • Niemuzułmańskie plemiona w centralnej części Mindanao są słabo poznane:

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
 • Tiruray
 • Bagobo
 • Subannon
 • Bibliografia[]

 • Azja Południowo-Wschodna. Przewodnik Berlitz ISBN 978-83-7727-062-2 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Animizm (łac. anima – dusza) – zespół wierzeń występujący w religiach archaicznych bądź tradycyjnych zakładający istnienie świata materialnego i duchowego, współistnienie duszy z ciałem, przypisujący duszę lub rzadziej ducha zmarłych ludzi, wszystkim roślinom, zwierzętom, minerałom i żywiołom.
  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.
  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.
  Luzon – jedna z wysp archipelagu Filipin, o powierzchni 104 tys. km². Zamieszkuje ją około 40 milionów mieszkańców.
  Sulu – archipelag około 400 wulkanicznych wysp i kilkuset atoli koralowych w południowo-zachodniej części Filipin, między Borneo a Mindanao.
  Mindanao – druga co do wielkości wyspa Filipin, ustępuje jedynie wyspie Luzon. Położona w południowej części archipelagu. Dobrze rozwinięta linia brzegowa z licznymi półwyspami i zatokami. Wnętrze wyspy jest górzyste z najwyższym szczytem Filipin, wulkanem Apo (2965 m n.p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.