• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filipa Mareri

  Przeczytaj także...
  Kult religijny – integralny składnik religii, który w szerokim tego pojęcia znaczeniu oznacza czynności, dokonywane z pobudek religijnych, zaś w wąskim znaczeniu oznacza ustalone rytuały, odprawiane ku czci wobec sacrum.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Filipa Mareri OSC, także Filipina (ur. 1190-1200 w Petrella Salto, zm. 16 lutego 1236 w Borgo San Pietro) − włoska mniszka klaryska, założycielka monasteru klarysek w Borgo San Pietro, błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Pochodziła ze szlacheckiej rodziny Marerich. Urodziła się w rodzinnym zamku w Borgo San Pietro przy drodze prowadzącej z Asyżu do Rzymu. Ogromny wpływ na jej życie wywarło spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu. Zapragnęła wówczas rozpocząć życie w klauzurze. Spotkała się ze sprzeciwem rodziny. Wraz z niektórymi towarzyszkami schroniła się w pobliżu Mareri, w miejscu usytuowanym na wzgórzu powyżej osady Piagge, w grocie nazywanej obecnie Grotą Świętej Filipy (wł. Grotta di Sanat Filippa). Przebywała tam trzy lata. W 1228 dwaj bracia ofiarowali Filipie zamek z przyległym Kościołem św. Piotra de Molito. W zamku tym przyszła błogosławiona wraz z towarzyszkami zachowywała regułę klariańską, podobnie jak to czyniły św. Klara i jej siostry w monasterze św. Damiana pod Asyżem. Opiekę nad klasztorem sprawował z polecenia św. Franciszka z Asyżu bł. Roger z Todi.

  Pius VII (łac. Pius VII, właśc. Giorgio Luigi Barnaba Chiaramonti OSB; ur. 14 sierpnia 1742 w Cesenie, zm. 20 sierpnia 1823 w Rzymie) – papież w okresie od 14 marca 1800 do 20 lipca 1823, sługa Boży Kościoła katolickiego.Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.

  Kult[ | edytuj kod]

  Po śmierci Filipy 16 lutego 1236 jej grób stał się miejscem pielgrzymowania. Zarejestrowano również cuda dokonujące się za jej wstawiennictwem.

  Tytuł świętej w odniesieniu do Filipy Mareri pojawił się pierwszy raz w bulli papieża Innocentego IV z 1247, po 11 latach od jej śmierci.

  Jej kult został potwierdzony w 1806 przez papieża Piusa VII.

  Patron – symboliczny religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, ludzi, zawodów itp. W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie).Klara z Asyżu OSC, właśc. Chiara Offreduccio (ur. 16 lipca 1194 w Asyżu, zm. 11 sierpnia 1253 w klasztorze San Damiano k. Asyżu) – zakonnica, duchowa córka św. Franciszka z Asyżu, współzałożycielka klarysek, święta Kościoła katolickiego.
  Relikwie

  W 1707 przeprowadzono ekshumację ciała świętej. Odnaleziono zachowane serce. Przechowywane jest obecnie w srebrnym relikwiarzu. Relikwie znajdują się w monasterze w Borgo San Pietro w Valle del Santo w zbudowanym nowym sanktuarium i klasztorze. Średniowieczny klasztor został zalany w wyniku utworzenia sztucznego akwenu Salto. Wcześniej przeniesiono freski i wyposażenie kościoła.

  Sanktuarium – w religioznawstwie termin, którym określa się miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu uznawanym za święte.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Dzień obchodów

  Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (16 lutego). Patronat

  Bł. Filipa Mereri jest współpatronką Sulmony w Abruzji.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Beata Filippa Mareri (wł.). www.santiebeati.it. [dostęp 2011-10-27].
  2. Św. Filippa Mareri. martyrologium.blogspot.com. [dostęp 2011-10-27].
  3. Swięte i błogosławione z II Zakonu. www.klara.franciszkanie.pl. [dostęp 2011-10-27].
  4. Andrea Del Vescovo: Santa Filippa Mareri (wł.). www.enrosadira.it. [dostęp 2011-10-27].


  Roger z Todi OFM (ur. ok. 1180 w Todi, zm. 5 stycznia 1237 tamże) − włoski franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) – tradycyjna nazwa klasztoru w Kościołach wschodnich.
  Abruzja (wł. Abruzzo) – region administracyjny w centralnych Włoszech nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z regionami Marche, Lacjum i Molise.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Franciszek z Asyżu, właśc. włos. Giovanni Bernardone, nazywany Biedaczyną z Asyżu (ur. 1181 lub 1182w Asyżu, zm. 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu) – włoski duchowny katolicki, diakon, założyciel zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy, misjonarz, mistyk średniowieczny, stygmatyk, święty Kościoła katolickiego, uważany za prekursora ekologii.
  Innocenty IV (łac. Innocentius IV, właśc. Sinibaldo Fieschi; ur. ok. 1195 w Genui, zm. 7 grudnia 1254 w Neapolu) – papież w okresie od 25 czerwca 1243 do 7 grudnia 1254.
  Dies natalis (łac. dzień narodzin) – obyczaj wywodzący się z rzymskiego zwyczaju wspominania śmierci bliskich zmarłych (łac. anniversarium), przejęty przez chrześcijan, któremu nadali oni odmienne znaczenie i charakter.
  Wspomnienie – w liturgii katolickiej dzień obchodów w roku liturgicznym o randze mniejszej niż święto. Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.