• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filip von Ferrary

  Przeczytaj także...
  Grzegorz XVI (łac. Gregorius XVI, właśc. Bartolomeo Alberto Cappellari EC; ur. 18 września 1765 w Belluno, zm. 1 czerwca 1846 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, kameduła, papież okresie od 2 lutego 1831 do 1 czerwca 1846.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Ludwik Filip I (ur. 6 października 1773, zm. 26 sierpnia 1850) – król Francuzów (Roi des Français), ostatni monarcha Francji z rodu Burbonów. Panował w latach 1830–1848.
  Filip von Ferrary

  Philip Ferrari de La Renotière, Herzog von Gallièra in Genua (ur. 11 stycznia 1850 w Paryżu, zm. 20 maja 1917 w Lozannaie) – kolekcjoner, który stworzył najbardziej wartościową kolekcję znaczków pocztowych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Hôtel Matignon przy Rue de Varenne w Paryżu, gdzie mieszkał do roku 1917. Jego ojcem był Rafael de Ferrari (1803–1876), bogaty przedsiębiorca, któremu tytuł księcia Gallièra nadał papież Grzegorz XVI, a księcia Lucedio – król Włoch Wiktor Emanuel II. Rafael razem z braćmi Péreire założyli Crédit Immobilier de France, który finansował wiele przedsięwzięć budowlanych drugiej połowy XIX wieku, m.in.: budowę kolei w Austrii, Ameryce Łacińskiej, Portugalii, górnych Włoszech i Francji (np. linię Paryż – Lyon – Marsylia), budowę tunelu kolejowego Fréjus i Kanału Sueskiego oraz prace Barona Haussmanna w Paryżu. Rafael zmarł w 1871.

  Wiktor Emanuel II, wł. Vittorio Emanuele II di Savoia-Carignano, właśc. Vittorio Emanuele Maria Alberto Eugenio Ferdinando Tommaso di Savoia-Carignano (ur. 14 marca 1820 w Turynie, zm. 9 stycznia 1878 w Rzymie) – pierwszy król zjednoczonych Włoch od 1861, z dynastii sabaudzkiej. Jego ciało spoczywa w Panteonie w Rzymie.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Matką Filipa była Maria de Brignole-Sale (1811–1888), cioteczna wnuczka księżnej Monako i córka markiza Antoniego de Brignole-Sale, ambasadora Królestwa Sardynii w Paryżu w czasie restauracji i monarchii lipcowej. Po śmierci ojca Filipa, Maria oddała parter Hôtelu Matignon na mieszkanie dla wnuka króla Ludwika Filipa I i następcy tronu Francji – Filipa Orleańskiego, hrabiego Paryża. Maria szybko znudziła się towarzystwem monarchistów i opuściła stolicę, a dom zostawiła cesarzowi austriackiemu, który urządził w nim ambasadę.

  Królestwo Sardynii – państwo historyczne istniejące już od średniowiecza, od 1720 pod rządami dynastii sabaudzkiej, w 1743 połączone z Księstwem Sabaudii-Piemontu.Filip Orleański, hrabia Paryża, właśc. fr. Philippe d’Orléans (ur. 24 sierpnia 1838, zm. 8 września 1894) – starszy syn Ferdynanda Filipa Orleańskiego i Hélène Mecklemburg-Schwerin, starszy brat Roberta, księcia Chartres. Wnuk Ludwika Filipa I – króla Francuzów, i Marii Amelii Burbon, księżniczki Obojga Sycylii. Po śmierci swojego ojca w 1842, otrzymał tytuł Prince Royale i został następcą tronu. Orleański pretendent do tronu Francji jako Filip VII (do 1883 jako Ludwik Filip II).

  Ferrary został adoptowany przez austriackiego hrabiego Renotière von Kriegsfeld i otrzymał austriackie obywatelstwo. Po śmierci ojca zrzekł się wszystkich jego tytułów, w tym tytułu księcia Galliera (po śmierci swojej matki), który przypadł Antoniemu Orleańskiemu, synowi Ludwika Filipa I i księciu Montpensier.

  Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Filip rozpoczął kolekcjonowanie znaczków w dzieciństwie, a następnie swojej pasji poświęcił się w pełni. Najcenniejsze znaczki z jego kolekcji to unikatowy szwedzki Treskilling Yellow czy British Guiana 1c magenta.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • František Žampach, Pan Filatelista – Pan Filip de Ferrari (cz.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Antoni Maria Filip Ludwik Burbon-Orleański, fr. Antoine Marie Philippe Louis d’Orleans (31 lipca 1824, w zamku Neuilly-sur-Seine – 4 lutego 1890, w Sanlúcar de Barrameda, w Hiszpanii) – książę Montpensier, książę Galliera.
  Georges Eugène Haussmann (ur. 27 marca 1809 w Paryżu, zm. 11 stycznia 1891 tamże) – francuski urbanista, twórca planu urbanistycznej przebudowy Paryża (1852–1856).
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Kanał Sueski (arab. قناة السويس, trl. Qanā al-Suways) – kanał głębokowodny dla statków morskich łączący Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym, wykopany w latach 1859-1869. W południowej części trasa kanału przebiega przez Jezioro Krokodyli, Wielkie Jezioro Gorzkie i Małe Jezioro Gorzkie.
  Hôtel Matignon - oficjalna siedziba premiera francuskiego rządu, położona przy rue de Varenne 57, w siódmej dzielnicy Paryża, na wschód od Pałacu Inwalidów. Budynek został zbudowany w 1721 dla François Henri de Montmorency-Bouteville - marszałka Francji, który jednak sprzedał posiadłość Jakubowi Goyon de Matignon.
  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.712 sek.