• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filip I - margrabia Badenii-Sponheim

  Przeczytaj także...
  Zähringen – średniowieczny niemiecki wpływowy ród szlachecki wywodzący się ze Szwabii. Jego przedstawiciele założyli wiele miast na obszarze który dziś wchodzi w skład Szwajcarii i niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Nazwisko rodu pochodzi od wybudowanego w 1120 roku zamku Zähringen, położonego niedaleko Fryburga Bryzgowijskiego, obecnie w ruinie.Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Wilhelm III Młodszy, niem. Wilhelm III., der Jüngere (ur. 8 września 1471 r., zm. 17 lutego 1500 r.) – landgraf Górnej Hesji od 1483 roku z dynastii heskiej.
  Nagrobek Filipa I

  Filip I (ur. 6 listopada 1479 roku, zm. 17 września 1533 roku) – margrabia Badenii-Sponheim od 1515 roku z dynastii Zähringen.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Filip był jednym z licznych synów margrabiego Badenii Krzysztofa I i Otylii, córki hrabiego Katzenelnbogen Filipa II. W młodości służył w wojsku francuskim i weneckim, miał wykazać się odwagą podczas weneckiego ataku na wyspę Lesbos w 1501 roku. Po podróży do Hiszpanii powrócił do kraju i w styczniu 1503 roku poślubił Elżbietę, córkę palatyna reńskiego Filipa. Była ona wdową po landgrafie Górnej Hesji Wilhelmie III Młodszym (ich małżeństwo było krótkotrwałe, a w chwili śmierci Wilhelma w 1500 roku Elżbieta miała zaledwie 16 lat). Wianem Elżbiety było miasto Kreuznach i inne tereny dawnego hrabstwa Sponheim, utraconego przez Badenię w zatargu zbrojnym w połowie XV w.

  Wilhelm IV Wittelsbach (ur. 13 listopada 1493 w Monachium; zm. 7 marca 1550 tamże) – książę Bawarii od 1508 do 1550.Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.

  Filip miał być początkowo przeznaczony przez swego ojca do przejęcia głównej części dziedzictwa badeńskiego (choć nie był najstarszym synem Krzysztofa). Ostatecznie jednak Krzysztof I podzielił księstwo w inny sposób i gdy w 1515 roku zmarł, margrabstwo Badenii zostało podzielone między jego trzech synów. Filip odziedziczył część nazywaną "Dolnym Margrabstwem". Kontynuował prowadzoną przez ojca i dziada politykę prohabsburską, piastował liczne funkcje w służbie cesarza Karola V Habsburga. W dobie reformacji pozostał też wierny katolicyzmowi, choć był przekonany o konieczności reformy Kościoła, a w sporach religijnych zajmował stanowisko mediacyjne; pozwalał też na działalność luteran w swoim księstwie. Sprowadziło to na niego ostatecznie niełaskę cesarską.

  Baden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Miał sześcioro dzieci, z czego pięć zmarło w niemowlęctwie. Lat sprawnych dożyła jedynie córka Maria Jakobina (1507–1580), która poślubiła księcia Bawarii Wilhelma IV Wittelsbacha. Wobec braku męskiego potomka dziedzictwo Filipa po jego śmierci w 1533 roku podzielili między siebie jego bracia, Bernard III i Ernest. Filip został pochowany w kościele kolegiackim w Baden-Baden.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Lesbos (gr. Λέσβος) – jedna z największych wysp na Morzu Egejskim. Należy do Grecji i wchodzi w skład prefektury Lesbos w regionie administracyjnym Wyspy Egejskie Północne. Wyspa położona jest w Azji (na azjatyckim szelfie kontynentalnym) u wybrzeży Turcji, od Azji Mniejszej oddzielają ją cieśniny Muslim na północy i Lesbijska na wschodzie. W południowo-zachodnie wybrzeże wcina się zatoka Kalonis. Stolicą i największym miastem wyspy i prefektury Lesbos jest Mitylena. W starożytności mieszkała tam Safona.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Rainer Brüning: Philipp I., Markgraf von Baden. W: Neue Deutsche Biographie. T. 20. Berlin: Duncker & Humblot, 2001, s. 372. [dostęp 2016-01-01].
 • Albert Krieger: Philipp I., Markgraf von Baden. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 25. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1887, s. 757–759. [dostęp 2016-01-01].
 • Philipp I. Markgraf v.Baden-Sponheim. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-01-01].
 • Maria Jakobäae (ur. 25 czerwca 1507, zm. 16 listopada 1580 w Monachium) – księżniczka Badenii i poprzez małżeństwo księżna Bawarii.Katzenelnbogen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Rhein-Lahn, siedziba gminy związkowej Katzenelnbogen.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej. Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji.
  Bad Kreuznach (do 1924 Kreuznach) – uzdrowiskowe miasto powiatowe w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba powiatu Bad Kreuznach oraz gminy związkowej Bad Kreuznach. Według danych z 2009 roku miasto zamieszkiwało 43 485 mieszkańców. Leży nad rzeką Nahe. W pobliżu miasta znajduje się region winiarski.
  Krzysztof I (ur. 13 listopada 1453 w Baden-Baden, zm. 19 marca 1527 w Schloss Hohenbaden) – margrabia Badenii z dynastii Zähringen.
  Luteranizm – doktryna teologiczna i chrześcijański ruch reformacyjny, zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku (za datę jego rozpoczęcia uważa się rok 1517). Stanowi jeden z nurtów protestantyzmu i ewangelicyzmu.
  Sponheim - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w powiecie Bad Kreuznach, wchodzi w skład gminy związkowej Rüdesheim.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Karol V (ur. 24 lutego 1500, zm. 21 września 1558) – król Hiszpanii w latach 1516-1556 jako Karol I i wybrany cesarz rzymski w latach 1519-1556 z dynastii Habsburgów. Najstarszy syn Filipa I (syna Maksymiliana I i Marii, księżnej Burgundii) i Joanny Szalonej (córki Ferdynanda II Aragońskiego i Izabeli I Kastylijskiej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.