• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filip III Habsburg  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Inkwizycja, Inquisitio haeretica pravitatis, Sanctum officium (łac. Inquisitio – śledztwo, badanie) – nazwa systemu śledczo-sądowniczego Kościoła katolickiego działającego od XIII do XIX wieku, utworzonego w celu wyszukiwania, nawracania i karania heretyków w oparciu o postanowienia ujęte w dokumentach soborowych, synodalnych oraz bullach papieskich.Plaza Mayor jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie. Został zbudowany na planie prostokąta o bokach 129 x 94 m. Otaczają go trzypiętrowe budynki z 237 balkonami umieszczonymi od strony placu.
  Rodzina[ | edytuj kod]

  Filip II przeznaczył następcy tronu na żonę jedną z arcyksiężniczek z linii styryjskiej, przy czym rozważano kandydatury trzech sióstr, córek arcyksięcia Karola i Marii Bawarskiej – Gregorii Maksymiliany, Eleonory i Małgorzaty. Wybór młodego Filipa padł na najmłodszą Małgorzatę, ale ojciec zmusił go do zaręczyn z najstarszą Gregorią. Narzeczona zmarła jednak niespodziewanie we wrześniu 1597 roku i zapadający szybko na zdrowiu król zgodził się na małżeństwo z Małgorzatą. Swoją wybrankę Filip III poślubił w Walencji 18 kwietnia 1599 roku. Para monarsza miała ośmioro dzieci:

  Małgorzata Habsburg, Małgorzata Austriacka lub Małgorzata Styryjska (ur. 25 grudnia 1584 w Grazu; zm. 3 października 1611 w Eskurial), królowa Hiszpanii i Portugalii. Juan Ruiz de Alarcón (ur. ok. 1581 w Meksyku, zm. 1639) – hiszpańskojęzyczny dramaturg pochodzący z Nowego Świata.
 • Annę Marię Maurycję (ur. 22 września 1601 r. w Valladolid, zm. 20 stycznia 1666 r. w Luwrze), żonę Ludwika XIII, króla Francji
 • Marię (ur. 1 lutego 1603 r. w Valladolid, zm. 1 marca 1603 r. w Valladolid)
 • Filipa IV (ur. 8 kwietnia 1605 r. w Valladolid, zm. 17 września 1665 r. w Eskurialu), króla Hiszpanii
 • Marię Annę Małgorzatę (ur. 18 sierpnia 1606 r. w Eskurialu, zm. 13 maja 1646 r. w Linzu), żonę cesarza Ferdynanda III
 • Karola (ur. 14 września 1607 r. w Madrycie, zm. 30 lipca 1632 roku w Madrycie podczas epidemii tyfusu)
 • Ferdynanda (ur. 16 maja 1609 r. w Eskurialu, zm. 9 listopada 1641 r. w Brukseli), arcybiskupa Toledo, namiestnika Niderlandów
 • Małgorzatę Franciszkę (ur. 24 maja 1610 r. w Lermie, zm. 11 marca 1617 r. w Eskurialu)
 • Alfonsa Maurycego (ur. 22 września 1611 r. w Eskurialu, zm. 16 września 1612 r. w Madrycie)
 • Królowa Małgorzata zmarła na skutek gorączki połogowej, a Filip III nie ożenił się ponownie.

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Kieniewicz, Historia Półwyspu Iberyjskiego. Od czasów prehistorycznych do nowożytności, Warszawa 1983;
 • C. Merchán, El duque de Lerma decidió el traslado de la Corte a Valladolid w „El Norte de Castilla”, Valladolid 2001
 • F. Martín Sanz, La política internacional de Felipe IV, Segovia 1998
 • Á. del Río, Historia literatury hiszpańskiej, Warszawa 1970–72
 • M. Tuñón de Lara, J. Valdeón Baruque, A. Domínguez Ortiz, Historia Hiszpanii, Kraków 1997
 • P. Vilar, Historia Hiszpanii, Warszawa 1991
 • Filip IV Habsburg (Felipe IV, ur. 8 kwietnia 1605 w Valladolid, zm. 17 września 1665 w Madrycie) - król Hiszpanii i Portugalii jako Filip IV (Filipe IV). Syn Filipa III i Małgorzaty Habsburg, córki arcyksięcia Karola II Styryjskiego.Chronologiczna lista władców i prezydentów Hiszpanii po zjednoczeniu królestw Kastylii i Aragonii pod berłem jednego monarchy 1516 roku.


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).
  Zakażenie połogowe (gorączka połogowa) – uogólniona infekcja spowodowana przedostaniem się drobnoustrojów do krwi krążącej.
  Piraci berberyjscy byli muzułmańskimi rabusiami morskimi, którzy działali na akwenach Morza Śródziemnego i Atlantyku w oparciu o porty Afryki Północnej od końca XI do początków XIX wieku. Wyruszając z północnoafrykańskich portów jak Tunis, Trypolis, Algier, Sala, czy też innych od Maroka po Cyrenajkę, żeglowali głównie wzdłuż pasa lądu zwanego Berberią (jest to dawna nazwa Maghrebu, wywodząca się od zamieszkujących te ziemie Berberów). Napadali na statki i osady nadbrzeżne zarówno na Morzu Śródziemnym, jak i na Atlantyku wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki, a nawet daleko na północy, docierając aż do Islandii. Głównym celem tych rejz było chwytanie chrześcijan obojga płci, celem sprzedania ich na targach niewolników w Algierii i Maroku.
  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.083 sek.