• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filip Benicjusz

  Przeczytaj także...
  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Wydawnictwo WAM, znane jako: Wydawnictwo Apostolstwa Modlitwy (WAM) (1872-1918, 1935-1994), Wydawnictwo Księży Jezuitów (1918-1935), Wydawnictwo WAM (od 1994) – najstarsze polskie wydawnictwo katolickie, założone w 1872 przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie.
  Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.

  Filip Benicjusz, wł. Filippo Benizi (ur. 15 sierpnia 1233 we Florencji, zm. 23 sierpnia 1285 w Todi) – włoski kaznodzieja i serwita (OSM), prawodawca i przełożony generalny zakonu Sług Najświętszej Maryi Panny, założyciel żeńskiego zgromadzenia sióstr serwitek oraz święty Kościoła katolickiego.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości lub przez zatwierdzenie przez Święty Synod w Kościele prawosławnym danej zmarłej osoby z racji osiągnięcia przez nią doskonałości moralnej w stopniu heroicznym lub uznanie jej za męczennika. Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje ją za osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

  Odbył studia filozoficzne i lekarskie, a następnie wstąpił do serwitów (1254). W 1259 otrzymał sakrament święceń, a w 1267 został przełożonym generalnym zakonu. Przyczynił się do wzmocnienia i rozszerzenia zakonu, a także jego utrzymania pomimo zakazu wprowadzonego przez II sobór lyoński. Z pism jego następcy, Piotra z Todi, wiadomo o jego zaangażowaniu w pomoc biednym i chorym.

  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Kult[ | edytuj kod]

  Filip Benicjusz został beatyfikowany w 1516 przez papieża Leona X, a kanonizowany 12 kwietnia 1671 przez Klemensa X.

  Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (22 sierpnia) lub 23 sierpnia.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Benicjusz – imię
 • Klasztor na Monte Senario
 • kult świętych
 • wstawiennictwo świętych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Domenico Agasso: Filippo Benizi (wł.). Enciclopedia dei Santi. [dostęp 2013-09-07].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Filip Benicjusz (Benizi).. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2013-09-07].
 • Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dni roku - Katowice/Mikołów 1937r.: Żywot świętego Filipa Benicjusza, Wyznawcy. Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej . [dostęp 2013-09-07].
 • Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – rzymskokatolicka parafia, należąca do dekanatu Ruda Śląska, w archidiecezji katowickiej, zlokalizowana przy ul. Kościelna 12.Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież.
  Warto wiedzieć że... beta

  Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.
  Serwici, Słudzy Najświętszej Maryi Panny (Ordo Servorum Mariae) – katolickie zgromadzenie zakonne założone w 1233 r. we Włoszech.
  Kaznodzieja – duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań. Do najwybitniejszych kaznodziejów w dziejach Polski należą:
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.658 sek.