• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filip Đorđević

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Serbii w latach 1994-2002 występowała pod nazwą reprezentacja Jugosławii. Od lutego 2003 do czerwca 2006 zespół w międzynarodowych rozgrywkach grał jako reprezentacja Serbii i Czarnogóry. Artykuł ten nie dotyczy drużyny narodowej Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii.Fudbalski klub Crvena zvezda (serbski: Фудбалски клуб Црвена звезда, w anglojęzycznym świecie jako Red Star Belgrade, popularne także tłumaczenia nazwy klubu w innych językach) – serbski klub piłkarski z siedzibą w Belgradzie, stolicy Serbii, założony w 1945 roku, grający w sezonie 2009/2010 w rozgrywkach serbskiej ekstraklasy.
  Reprezentacja Kazachstanu w piłce nożnej pierwszy mecz rozegrała w 1992 roku. Przedtem jej piłkarze grywali w barwach Związku Radzieckiego.

  Filip Đorđević (ur. 28 września 1987 w Belgradzie) – piłkarz serbski grający na pozycji napastnika. Mierzy 186 cm wzrostu, waży 80 kg.

  Kariera klubowa[]

  Karierę piłkarską Đorđević rozpoczął w stolicy Serbii, Belgradzie, w tamtejszym klubie FK Crvena zvezda Belgrad. W sezonie 2004/2005 zadebiutował w jego barwach w Superlidze, jednak w pierwszych dwóch sezonach wystąpił tylko w 4 ligowych spotkaniach. W 2006 roku został ze Crveną Zvezdą mistrzem kraju. Latem 2006 został wypożyczony do innego belgradzkiego klubu, Radu. Przez rok występował w pierwszej lidze serbskiej i był najlepszym strzelcem zespołu z 16 golami. Początek sezonu 2007/2008 spędził już w Crvenie Zvezdzie.

  XIII Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2008 roku odbyły się w Austrii i w Szwajcarii. Mistrzostwa rozpoczęły się 7 czerwca i trwały do 29 czerwca 2008 roku. Mistrzostwo po raz drugi w historii zdobyła reprezentacja Hiszpanii (pierwszy raz w 1964 roku), która reprezentowała Europę podczas Pucharu Konfederacji 2009 w RPA. Pierwszy raz w historii żaden z gospodarzy nie zakwalifikował się do Fazy Pucharowej.Association de la Jeunesse Auxerroise (w skrócie AJ Auxerre) - francuski klub piłkarski z siedzibą w Auxerre (departament Yonne). Założony 29 grudnia 1905 roku. Założycielem klubu był ksiądz, ojciec Ernest-Théodore Valentin Deschamps. W sezonie 2012/13 drużyna występuje w rozgrywkach Ligue 2.

  Na początku 2008 roku Đorđević został sprzedany za półtora miliona euro do francuskiego FC Nantes. 11 stycznia zadebiutował w Ligue 2 w wygranym 2:1 domowym meczu z LB Châteauroux. Do końca sezonu strzelił 7 goli w lidze i przyczynił się do awansu "Kanarków" do Ligue 1. W pierwszej lidze Francji swój debiut zaliczył 9 sierpnia 2008 przeciwko AJ Auxerre (1:2).

  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Ligue 2 (w skrócie L2) jest drugą w hierarchii - po Ligue 1 (L1) - klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zarządzana przez Ligue de Football Professionnel, prowadzi rozgrywki systemem "jesień-wiosna".

  Latem 2014 Đorđević przeszedł do S.S. Lazio.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Do reprezentacji Serbii Đorđević został po raz pierwszy powołany w 2007 roku na mecz eliminacji do Euro 2008 z Kazachstanem, który odbył się 24 listopada. Đorđević nie wystąpił jednak w tym spotkaniu. Ostatecznie w kadrze narodowej zadebiutował 14 listopada w wygranym 3:1 towarzyskim meczu z Chile.

  Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie LFP.fr (fr.)
 • Profil na stronie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
  Serbska SuperLiga (srb. Супер Лига Србије, Super Liga Srbije) – najwyższa piłkarska klasa rozgrywkowa w Serbii. Liczy ona szesnaście zespołów, z których najgorsze spadają do drugiej ligi. W obecnej formie rozgrywki istnieją od roku 2006; przedtem obejmowały one także zespoły z Czarnogóry.
  Reprezentacja Chile w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Chile. Od 1910 roku reprezentuje Chile w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.
  La Berrichonne de Châteauroux - francuski klub piłkarski, grający obecnie w Ligue 2, mający siedzibę w mieście Châteauroux, leżącym w Regionie Centralnym.
  Centymetr (symbol: cm) – jednostka długości, podwielokrotność metra, równa 10 m, czyli 1/100 m. Składa się z 10 milimetrów. Centymetr jest jednostką podstawową w układzie jednostek miar CGS (centymetr gram sekunda). W notacji naukowej można go zapisać jako 1 E-2 m, czyli 1 · 10 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.