• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filiki Eteria  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Θάνος Βερέμης, Γιάννης Κολιόπουλος tom I, 5-tomowej serii wydawniczej "1821 - Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ-ΚΡΑΤΟΥΣ" (Narodziny narodu i państwa) - poświęcony genezie Powstania 1821 r. i jego początkom), ​ISBN 978-960-482-044-3
  2. Θάνος Βερέμης, Γιάννης Κολιόπουλος tom I, 5-tomowej serii wydawniczej "1821 - Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ-ΚΡΑΤΟΥΣ" (Narodziny narodu i państwa) - poświęcony genezie Powstania 1821 r. i jego początkom), ​ISBN 978-960-482-044-3
  3. Zdaniem prof. Thanosa Veremisa, powstanie '1821', jeszcze bardziej niż narodowy, nosiło charakter wojny religijnej, z udziałem niemal wszystkich, zamieszkujących Grecję ludów, wyznających chrześcijaństwo, przeciwko muzułmanom. Z nielicznymi wyjątkami protekcji, greccy muzułmanie, każdej płci i wieku, w liczbie ponad 60 tysięcy osób, zostali wymordowani, tuż po wybuchu walk. Co przyznał w Paryżu także przedstawiciel ówczesnego powstańczego rządu. Peloponez zezwolono opuścić, bez mienia, jednej tylko zwartej grupie 500 muzułmańskich rodzin z miasta Monemwasia, dzięki wstawiennictwu księcia Dimitriosa Ipsilantisa, któremu ludzie ci przekazali uprzednio miasto i twierdzę.
  4. W owym okresie, rzeczywiste kierownictwo wojskowe raczej wypływało z narad samodzielnych ekonomicznie dowódców polowych, niż było jednoosobowe.
  5. Według zgodnych ocen wszystkich greckich autorów, w tym prof. Thanosa Veremisa, w przywoływanej już pracy "1821 - Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΕΝΟΣ ΕΘΝΟΥΣ-ΚΡΑΤΟΥΣ"
  6. Porównaj: Obrona i wyjście z Messolongion

  Literatura[ | edytuj kod]

 • M. Żywczyński, Historia powszechna 1789-1870, Warszawa 1990, s. 274-275.
 • J. Demel, Historia Rumunii, Wrocław 1970, s. 263-269.
 • Dmitrij (Dimitrios) Konstantinowicz Ipsilanti (ros. Дмитрий Константинович Ипсиланти), (1793-1832) – drugi syn Konstantyna Ipsilanti, brat Aleksandra Ipsilanti. Rosyjski oficer walczący w Grecji.Tudor Vladimirescu (ur. ok. 1780, zm. 27 maja 1821) – przywódca powstania na Wołoszczyźnie w 1821, rumuński bohater narodowy.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grecy – naród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e.
  Archimandryta (gr. archimandrites - przełożony owczarni) – w okresie wczesnego chrześcijaństwa opiekun klasztorów na terenie danej diecezji. Obecnie tytułu tego używa się w cerkwi prawosławnej i w niektórych wschodnich Kościołach katolickich.
  Monemwasia (gr. Μονεμβασία, Monemvasiá) – miasto w prefekturze Lakonia na Peloponezie w Grecji. Według danych z 2001 roku liczy 4660 mieszkańców. Pełni funkcję ważnego ośrodka turystycznego. Znajdują się tutaj potężne fortyfikacje oraz kościoły bizantyjskie. Ze względu na położenie, u podnóża wielkiej skały wyrastającej z morza, miasto nazywane jest Gibraltarem Wschodu. Monemwasię łączy ze stałym lądem jedynie wąska grobla. Nazwa miasto pochodzi od zwrotu moni emvasis ("jedno wejście"), bowiem ze stałego lądu do miasta można dostać się wyłącznie przez jedną bramę.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
  Jassy, Iaşi (węg. Jászvásár) – miasto w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui (dorzecze Prutu); ośrodek administracyjny okręgu Jassy; 308,8 tys. mieszkańców (2009).
  Gałacz (rum. Galaţi) – miasto we wschodniej Rumunii, położone na lewym brzegu Dunaju, pomiędzy ujściami do niego Prutu i Seretu. Miasto to jest stolicą okręgu Gałacz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.