• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.
  Tadeusz Szeligowski (ur. 13 września 1896 we Lwowie, zm. 10 stycznia 1963 w Poznaniu) − polski kompozytor, pedagog, prawnik i animator życia muzycznego.

  Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiegofilharmonia w Poznaniu, wojewódzka instytucja kultury założona w 1947 z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego jako Państwowa Filharmonia w Poznaniu; jedna z dwóch filharmonii w województwie wielkopolskim.

  Krystian Zimerman (ur. 5 grudnia 1956 w Zabrzu) – światowej sławy polski pianista klasyczny i dyrygent. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.Artur Rubinstein (ur. 28 stycznia 1887 w Łodzi, zm. 20 grudnia 1982 w Genewie) – polski pianista pochodzenia żydowskiego.

  Historia[]

  Inauguracja działalności filharmonii odbyła się 10 listopada 1947 roku pod kierownictwem Stanisława Wisłockiego. Od marca 1950 roku przy filharmonii działa chór Poznańskie Słowiki kierowany przez Stefana Stuligrosza. W 1968 roku ówczesny dyrektor Filharmonii Alojzy Andrzej Łuczak założył Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika, który do dzisiaj popularyzuje muzykę symfoniczną wśród młodzieży i dzieci wielkopolskich szkół. Z filharmonią związane są festiwale polskiej muzyki współczesnej "Poznańska Wiosna", jeszcze jedna inicjatywa Szeligowskiego.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Jerzy Józef Katlewicz (ur. 2 kwietnia 1927 r. w Bochni) – polski dyrygent i pedagog, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.

  Salą koncertową Filharmonii jest Aula Uniwersytetu Adama Mickiewicza uważana za jedną z najlepszych pod względem akustycznym w Polsce. Siedziba mieści się natomiast w budynku dawnego Ziemstwa Kredytowego.

  W Filharmonii wystąpili[]

  Na przestrzeni lat orkiestrą filharmonii kierowali Jerzy Katlewicz, Robert Satanowski, Witold Krzemieński, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Andrzej Borejko, Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florêncio, Grzegorz Nowak. Zespół koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Holandii, Hiszpanii, Luksemburgu, Bułgarii, Czechach, Danii, Turcji, Islandii, we Włoszech, na Słowacji i na Litwie, dokonywał także nagrań płytowych.

  Poznańskie Słowiki - Chór Chłopięco-Męski Filharmonii Poznańskiej. Pośrednio wywodzi się ze sławnego przed II wojną światową w kraju i na świecie Poznańskiego Chóru Katedralnego, w którym jako sopranista śpiewał Stefan Stuligrosz. W 1939 r., gdy Niemcy wysiedlili z Poznania jego dyrygenta, ks. Wacława Gieburowskiego, to właśnie 19-letni Stefan Stuligrosz przejął prowadzenie chóru. W 1945 oficjalnie założył on nowy Chór Chłopięco-Męski im. Wacława Gieburowskiego (Poznańskie Słowiki), zostając jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem.Koncerty Poznańskie - cykliczna impreza muzyki poważnej odbywająca się w Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego od 1962. Pomysłodawcą jej stworzenia był Romuald Połczyński, dziennikarz "Expressu Poznańskiego".

  Z zespołem występowało wielu wybitnych dyrygentów oraz solistów, m.in.: Hermann Abendroth, Stanisław Skrowaczewski, Roberto Benzi, Carlo Zecchi oraz soliści Artur Rubinstein, Mstisław Rostropowicz, Martha Argerich, Henryk Szeryng, Dawid Ojstrach, Światosław Richter, Malcolm Frager, Monique Haas, Jean Fournier, Narciso Yepes, Gidon Kremer, Maurizio Pollini, Krystian Zimerman, Garrick Ohlsson, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Joanna Kozłowska, Ryszard Karczykowski, Wiesław Ochman, Wojciech Drabowicz, Robert McDuffie.

  Zdzisław Szostak (ur. 13 stycznia 1930 w Sosnowcu) – polski kompozytor i dyrygent związany z Filharmonią Poznańską.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Obecnie[]

  Obecnie filharmonią kieruje prawnik i dziennikarz Wojciech Nentwig. Jednym z jego osiągnięć jest uzyskanie dobrej frekwencji podczas koncertów. Nentwig wprowadził repertuar wychodzący naprzeciw oczekiwaniom szerokiej publiczności, nie rezygnując z ambitnych propozycji programowych. Jednym z nurtów obecnej działalności Filharmonii Poznańskiej jest – poza zapraszaniem do Poznania gwiazd światowych scen i estrad – odkrywanie młodych, wybitnie uzdolnionych muzyków. Wieloletnią tradycję comiesięcznych "Koncertów Poznańskich" adresowanych do pracowników zakładów pracy (w 2010 roku odbył się 400 koncert) rozszerzono o działania sprawdzone w domach kultury w zakresie popularyzacji muzyki. W 2011 roku rozpoczęto również gruntowną modernizację słynnego ruchu Pro Sinfonika, którego działalność skierowana jest do najmłodszej publiczności. Ewenementem na skalę europejską w znoszeniu granic między sztuką a imprezami masowymi jest obyczaj nagradzania melomanów biletami na mecze piłki nożnej klubu piłkarskiego Lech Poznań.

  Swiatosław Tieofiłowicz Richter, ros. Святослав Теофилович Рихтер, (ur. 20 marca 1915 w Żytomierzu - zm. 1 sierpnia 1997 w Moskwie), rosyjski pianista, jeden z największych pianistów XX wieku, doskonale znany ze swoich interpretacji, wirtuozerii i bogatego repertuaru.Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Robert Satanowski (ur. 20 czerwca 1918 w Łodzi, zm. 9 sierpnia 1997 we Wrocławiu) – polski dyrygent, generał brygady, poseł na Sejm PRL IX kadencji z ramienia PZPR.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Ziemstwo Kredytowe – monumentalny budynek w sytlu neoromańskim, zlokalizowany w centrum Poznania, przy ul. Święty Marcin róg Alei Niepodległości.
  Ryszard Karczykowski (ur. 6 kwietnia 1942 w Tczewie) – polski tenor, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich śpiewaków operowych.
  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Garrick Ohlsson (ur. 3 kwietnia 1948 w Nowym Jorku) – amerykański pianista; zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w roku 1970.
  Wojciech Edmund Nentwig (ur. 23 kwietnia 1950 w Poznaniu) – polski dziennikarz, publicysta i animator życia muzycznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.053 sek.