• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filharmonia Opolska

  Przeczytaj także...
  Opole Główne – największa stacja kolejowa w województwie opolskim, zlokalizowana w centrum miasta. Według klasyfikacji PKP oznaczona jest kategorią A.Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" – festiwal muzyczny odbywający się co roku jesienią (we wrześniu), głównie we Wrocławiu. Część koncertów odbywa się także w innych miejscowościach na Dolnym Śląsku.
  Foyer (wym. fuaje) – duże i rozległe pomieszczenie (lub zespół pomieszczeń) w budynku teatru, opery, filharmonii, hali widowiskowej, kina itp., przylegające do widowni sali widowiskowej lub koncertowej, przeznaczone dla widzów do odpoczynku oraz spotkań towarzyskich, wykorzystywane przed rozpoczęciem spektaklu oraz w trakcie jego antraktów (przerw), ale bywające również miejscem uroczystości po zakończeniu spektaklu.
  Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
  Pomnik naprzeciwko Filharmonii Opolskiej

  Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera - państwowa instytucja kulturalna działająca w Opolu, z siedzibą przy ul. Krakowskiej 24.

  Historia[]

  W 1947 r. powstała pierwsza opolska zawodowa orkiestra - Mała Orkiestra Symfoniczna, którą w 1952 r., po utworzeniu województwa, przekształcono w Wojewódzką Orkiestrę Symfoniczną. 5 lat później człon Wojewódzka zmieniono na Państwowa, a w 1969 r. nadano imię Józefa Elsnera. W 1972 r. instytucję przekształcono w filharmonię. Do dyspozycji słuchaczy i odwiedzających jest wyremontowana w 2006 (?) r. sala koncertowa z 495 miejscami, sala Kameralna ze 120 miejscami oraz Foyer o pow. 168 m.. Obecnie Filharmonia jest w trakcie gruntownej przebudowy i rozbudowy. Prace mają się zakończyć do maja 2012r.

  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.Galeria „Opolanin” – kompleks handlowo-usługowy znajdujący się w Śródmieściu Opola (pl. Teatralny 13). Powierzchnia obiektu wynosi ok. 20 tys. m².

  Działalność[]

  Orkiestra uczestniczy w szeregu krajowych i międzynarodowych festiwali, np. Wratislavia Cantans, bierze również udział w przygotowaniu m.in. Opolskich Dni Oratoryjnych, Forum im. Witolda Lutosławskiego, Dni Barokowych i Festiwalu Kompozytorów Śląskich. Oprócz koncertów organizowanych w samej filharmonii, orkiestra odbywa szereg wyjazdowych występów. Tradycją już stały się koncerty promenadowe organizowane w letnie niedziele przy stawku na ul. Barlickiego lub na pl. Wolności. Orkiestra grała również w tak nietypowych dla siebie miejscach, jak handlowa Galeria Opolanin czy peron dworca kolejowego.

  Józef Antoni Franciszek Elsner lub Józef Ksawery Elsner (niem. Joseph Anton Franz Elsner, Joseph Anton Xaver Elsner, ur. 1 czerwca 1769 w Grodkowie, zm. 18 kwietnia 1854 w Warszawie) – polski kompozytor narodowości niemieckiej, pedagog, działacz kultury muzycznej i teoretyk muzyki, nauczyciel i mentor Fryderyka Chopina.Lato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.

  W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 70 tys. 658 osób.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona filharmonii • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Krakowska (niem. Krakauerstrasse, Krakauer Vorstadt, w latach 30. XX wieku Hindenburgstrasse) - reprezentacyjna ulica w centrum Opola, zaczyna się na Rynku i biegnie na południe, aż do skrzyżowania z ul. Korfantego i 1 Maja, w pobliżu Dworca PKP. Od ul. Damrota do pl. Wolności stanowi deptak.
  Opole (niem. Oppeln, śl-niem. Uppeln, cz. Opolí, śl. Uopole) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.