• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filemon - komediopisarz

  Przeczytaj także...
  Difilos z Synopy (st. grc. Δίφιλος, Diphilos, żył w IV/III w. p.n.e.) – starożytny grecki dramatopisarz, autor komedii, będący jednym z głównych przedstawicieli nowej komedii attyckiej. Pochodził z Synopy, mieszkał w Atenach współcześnie z Menanderem i Filemonen z Syrakuz. Wiadomo, że stworzył około setki komedii, które nie dochowały się do czasów współczesnych – znanych jest ok. 50 tytułów i kilka fragmentów zawartych w przekazach m.in. w Uczcie mędrców Atenajosa z Naukratos.Menander (stgr. Μένανδρος Menandros, 342-291 p.n.e.) – starożytny poeta grecki, syn Diopejthesa i Hegestraty, główny przedstawiciel komedii nowej i komedii charakterów.
  Titus Maccius Plautus (ok.250 p.n.e. w Sarsina - ok.184 p.n.e.) - komediopisarz rzymski, jeden z najstarszych (obok Katona Starszego) pisarzy rzymskich, których utwory zachowały się w czymś więcej niż fragmentach, a przy tym jeden z dwóch (obok Terencjusza) komediopisarzy rzymskich, których komedie znamy z autopsji.

  Filemon z Syrakuz (ur. 362 p.n.e. w Syrakuzach, zm. 262 p.n.e. w Atenach), komediopisarz grecki. Jeden z trzech najwybitniejszych przedstawicieli greckiej nowej komedii, obok Diphilosa i Menandra.

  Syrakuzy (łac. Syracusae, wł. Siracusa) – miasto we Włoszech we wschodniej Sycylii. Jego patronką jest Święta Łucja (dzień obchodów: 13 grudnia).Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.

  Urodził się jako syn Dajmona z Syrakuz. Napisał około stu komedii, z których zachowały się tylko niektóre fragmenty. Ze sztuk znanych jest 64 tytuły i ok. 250 fragmentów. Z niektórych utworów powstały przeróbki rzymskie: "Dzień trzygroszowy", "Kupiec" oraz "Skarb" Plauta. Mieszkał i pracował w Atenach. Przez współczesnych bardziej ceniony od Menandra z powodu żywszej akcji i zręczniejszej intrygi.

  Bibliografia[]

  1. "Wielka Encyklopedia Powszechna" Saturnina Sikorskiego  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.