• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fighting Network RINGS

  Przeczytaj także...
  Daniel Jeffery Henderson (ur. 24 sierpnia 1970 w Apple Valley) – amerykański zapaśnik i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Były mistrz organizacji Strikeforce w wadze półciężkiej (93 kg) oraz PRIDE FC w wadze półśredniej (83 kg) i średniej (93 kg).Tsuyoshi Kōsaka (jap. 高阪剛, Kōsaka Tsuyoshi, ur. 6 marca 1970) − japoński zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). W latach 1995-2006 walczył dla największych światowych organizacji MMA, takich jak RINGS, Pancrase, UFC i PRIDE FC. Mistrz Pancrase w wadze superciężkiej (2004).
  Matthew Allen Hughes (ur. 13 października 1973) − amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Były dwukrotny mistrz UFC w wadze półśredniej (do 77 kg) oraz rekordzista pod względem zwycięstw w tej organizacji (18).

  RINGS (jap. リングス) − funkcjonująca w latach 1991-2002 japońska organizacja promująca wrestling, a w późniejszym okresie swojego istnienia również walki na zasadach MMA.

  Historia[]

  RINGS została założona 11 maja 1991 roku przez popularnego japońskiego wrestlera Akirę Maedę jako odpowiedź na powstanie konkurencyjnej UWF International. Początkowo była typową organizacją wrestlingu promującą walki w jego japońskiej odmianie, czyli puroresu. Jednak powołanie do życia w 1997 roku PRIDE FC i związany z tym szybki wzrost popularności mieszanych sztuk walki w Japonii wymusił zmiany wewnątrz organizacji. RINGS zaczęło stopniowo odchodzić od reżyserowania walk na rzecz większego realizmu pojedynków. Od 1999 roku wszystkie sygnowane przez nią walki były toczone już w formacie MMA.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Renato da Cunha Sobral (ur. 7 września 1975 w Rio de Janeiro) – brazylijski zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu oraz mieszanych sztuk walki w latach 1997-2013. Były mistrz Strikeforce z 2008 roku. Posiadacz czarnego pasa w brazylijskim jiu-jitsu (II dan) oraz w luta livre. W czasie swojej kariery walczył w takich organizacjach jak RINGS, UFC, Cage Rage czy Bellator MMA.

  Dynamiczny rozwój konkurencyjnego PRIDE FC spowodował marginalizację RINGS i zapoczątkował jej kłopoty finansowe. W rezultacie do 2002 roku większość gwiazd RINGS, takich jak Fiodor Jemieljanienko, Antônio Rodrigo Nogueira, Tsuyoshi Kōsaka czy Dan Henderson, opuściło organizację i wstąpiło w szeregi PRIDE. Ostatni finałowy turniej RINGS pod nazwą World Title Series Grand Final odbył się w Jokohamie 15 lutego 2002 roku, po czym organizacja zawiesiła swą działalność. Jeszcze do 2007 roku funkcjonowały natomiast zagraniczne oddziały RINGS w Holandii (RINGS Holland) i na Litwie (RINGS Lithuania).

  Mieszane sztuki walki (MMA, Mixed Martial Arts) – dyscyplina sportowa, w której zawodnicy sztuk i sportów walki walczą wręcz przy dużym zakresie dozwolonych technik (w zasadzie dopuszcza się wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki bez broni). Mieszane sztuki walki wyrażają jeden ze współczesnych kierunków rozwoju sztuk walki – zapewnienie widowiska sportowego, w którym walka toczy się przy jak najmniejszych ograniczeniach, ale jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka śmierci i poważnych, trwałych obrażeń ciała.Antônio Rodrigo Nogueira (ur. 2 czerwca 1976 w Vitória da Conquista) - brazylijski zawodnik BJJ i mieszanych sztuk walki, były mistrz PRIDE FC i tymczasowy mistrz UFC w wadze ciężkiej.

  Czołowi zawodnicy po 1999 roku[]

  F. Jemieljanienko - zawodnik RINGS w latach 2000-2002
 • Fiodor Jemieljanienko - zwycięzca RINGS World Title Series Grand Final 2002
 • Antônio Rodrigo Nogueira - zwycięzca RINGS King of Kings Final 2000
 • Dan Henderson - zwycięzca RINGS King of Kings Final 1999
 • Tsuyoshi Kōsaka
 • Ricardo Arona
 • Michaił Iluchin
 • Renzo Gracie
 • Gilbert Yvel
 • Valentijn Overeem
 • Hiromitsu Kanehara
 • Volk Han
 • Renato Sobral
 • Matt Hughes
 • The Outsider[]

  Po upadku PRIDE FC i rozwiązaniu HERO'S Akira Maeda podjął starania o reaktywację RINGS. Do tradycji organizacji nawiązuje stworzona przez niego w 2008 roku seria amatorskich turniejów MMA pod szyldem RINGS The Outsider.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Fiodor Władimirowicz Jemieljanienko (ros. Фёдор Владимирович Емельяненко, ur. 28 września 1976 w Rubiżne) – rosyjski judoka, sambista i zawodnik MMA. Był mistrzem wagi ciężkiej organizacji RINGS, PRIDE FC i WAMMA oraz wielokrotnym mistrzem świata w sambo bojowym. Nieprzerwanie przez 7 lat (2003-2010) był klasyfikowany przez fachowe portale na 1. miejscu wśród zawodników MMA wagi ciężkiej na świecie. W 2012 roku ogłosił zakończenie sportowej kariery. Prezes Rosyjskiego Związku MMA i działacz Komisji ds. Kultury Fizycznej i Sportu przy Ministerstwie Sportu Federacji Rosyjskiej.

  Zobacz też[]

 • Pancrase
 • Shooto
 • Przypisy

  1. Shu Hirata: Akira Maeda & RINGS (ang.). [dostęp 28 stycznia 2009].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona RINGS
 • Lista gal RINGS • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Valentijn Overeem (ur. 17 sierpnia 1976 w Amersfoort) − holenderski zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA) wagi ciężkiej. Walczył m.in na japońskich galach PRIDE FC, Rings oraz amerykańskich Strikeforce. Brat utytułowanego zawodnika MMA oraz K-1 Alistaira Overeema.
  PRIDE Fighting Championships – działająca w latach 1997-2007 japońska organizacja promująca walki MMA. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia PRIDE było gospodarzem w sumie 68 gal (66 na terenie Japonii i 2 w Las Vegas), stając się jedną z dwóch (obok UFC) największych organizacji MMA na świecie. Swój byt zakończyła w 2007 roku, kiedy została sprzedana amerykańskiej spółce ZUFFA – głównemu udziałowcowi konkurencyjnego UFC.
  Gilbert Ramon Yvel (ur. 30 czerwca 1976 w Amsterdamie) − holenderski zawodnik mieszanych sztuk walki wagi ciężkiej. Walczył m.in na japońskich galach PRIDE FC, Rings Holland, Affliction oraz UFC. Posiadacz purpurowego pasa w BJJ.
  Renzo Gracie (ur. 11 marca 1967) − brazylijski grappler oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA), czarny pas i trener brazylijskiego jiu-jitsu.
  Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.
  Michaił Iluchin (ros. Михаил Илюхин; ur. 21 listopada 1966 w Kiriejewsku) – rosyjski sambista i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.