• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fife - Szkocja

  Przeczytaj także...
  Glenrothes (gael. Gleann Rathais) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa Fife. Ok. 39 tysięcy mieszkańców.Clackmannanshire (gael. Siorrachd Chlach Mhannainn) – jednostka administracyjna (council area) i historyczne hrabstwo w Szkocji. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Alloa.
  Lower Largo – wioska w środkowej Szkocji położona nad zatoką Firth of Forth w pobliżu miasta Kirkcaldy. Miejsce urodzin Alexandra Selkirka żeglarza będącego pierwowzorem bohatera powieści Daniela Defoe "Robinson Crusoe".

  Fife (gael. Fìobha) – jednostka administracyjna (council area) i historyczne hrabstwo w Szkocji. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Glenrothes. Położone jest pomiędzy Firth of Tay, a Firth of Forth. Graniczy od północy z Perth and Kinross i od zachodu z Clackmannanshire. Wschodnią i południową granicę stanowi Morze Północne.

  Cowdenbeath – miasto w Szkocji, w hrabstwie Fife. Miasto położone jest około 10 kilometrów na północny zachód od Dunfermline i około 30 km od Edynburga. W roku 2011 liczyło 11 401 mieszkańców. W mieście znajduje się stacja kolejowa zarządzana przez firmę First ScotRail. Ukształtowanie terenu jest zróżnicowane, najwyższym punktem jest wzgórze Benarty Hill, mierzące 356 metrów, położone 4,4 km na północ od miasta. Klimat w mieście jest umiarkowany morski ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 6 °C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą 12 °C, a najchłodniejszym grudzień, z 2 °C. Crail (gael. Cair Ail) – miasto we wschodniej Szkocji, w hrabstwie Fife, położone na północnym brzegu zatoki Firth of Forth. W 2011 roku liczyło 1639 mieszkańców.
  Mapa Fife

  W Fife do roku 1996 władza była sprawowana systemem federalnym. Samorząd lokalny był podzielony na trzy okręgi Dunfermline, Kirkcaldy i North-East Fife. Po 1996 funkcje rad lokalnych przejął unitarny Fife Council.

  Liczba ludności wynosiła w 2005 roku 356 470 ludzi. Dało to, w porównaniu z rokiem 2004 przyrost naturalny rzędu 0,6%. Fife jest trzecim co do liczby ludności regionem w Szkocji. Największym miastem jest Kirkcaldy, położone w południowej części regionu, z 48 108 mieszkańcami (dane na rok 2006). Jedna trzecia mieszkańców mieszka w trzech największych miastach: Kirkcaldy, Dunfermline i Glenrothes. Najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem jest St Andrews, znajdujące się na wschodnim wybrzeżu. Mieści się tam jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Fife (czyt. Fajf) jest półwyspem graniczącym na północy z Firth of Tay, na wschodzie z Morzem Północnym i Firth of Forth na południu.

  Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu na północny wschód od Fife prawie cały ruch do i z hrabstwa przebiega przez jeden z mostów: na południu Forth Road Bridge i Queensferry Crossing, na zachodzie Kincardine Bridge i północnym wschodzie przez Tay Road Bridge. Jedyną ważniejszą drogą prowadzącą na północ jest autostrada M90.

  Kirkcaldy kɪrˈkɔːdi (gael. Cathair Challdainn, scots Kirkcaldy lub The Lang Toun) – portowe miasto w Szkocji, na wschodnim wybrzeżu zatoki Firth of Forth. Falkland – wieś we wschodniej Szkocji, w hrabstwie Fife, położona u północnego podnóża wzgórza East Lomond. W 2011 roku liczyła 1096 mieszkańców.

  Znajdują się tu obiekty pochodzenia wulkanicznego. Ważniejsze z nich to: góry Lomond Hills i pień wulkaniczny Lomond Hills. Najwyższej położonym punktem jest West Lomond leżące na 522 m. Wybrzeże jest usiane dobrze prosperującymi, lecz małymi obiektami handlu morskiego, od potężnych doków przemysłowych w Burntisland i Rosyth do małych osad rybackich w Anstruther i Pittenweem. Przez nizinę na północy przepływa rzeka River Eden.

  Federacja (łac. fœderatio – sprzymierzenie) – państwo składające się z mniejszych, obdarzonych autonomią państw związkowych (np. stanów, krajów, prowincji, kantonów, landów), ale posiadających wspólny (federalny) rząd.Firth of Forth (gael. Linne Foirthe) – zatoka Morza Północnego (Ocean Atlantycki) w Szkocji. Charakteryzuje się tym, że wcina się 80 km. w ląd. Wejście o szerokości 40 km., głębokość do 46 m. Połączona kanałem śródlądowym z zatoką Firth of Clyde. Główny port Edynburg.

  W Kirkcaldy znajduje się największe skupisko Polaków zamieszkujących Fife.

  Miejscowości[ | edytuj kod]

 • Abercrombie, Aberdour, Anstruther, Arncroach, Auchterderran, Auchtermuchty, Auchtertool
 • Balfarg, Ballingry, Balmalcolm, Balmerino, Balmullo, Benarty, Blairhall, Blebo Craigs, Buckhaven, Burntisland
 • Cairneyhill, Cardenden, Carnbee, Carnock, Cellardyke, Ceres, Chance Inn, Charlestown, Cluny,Coaltown of Balgonie, Collessie, Comrie, Cowdenbeath, Craigrothie, Crail, Crombie, Crossford,Crossgates, Crosshill, Culross, Cupar, Cupar Muir
 • Dairsie, Dalgety Bay, Donibristle, Dunfermline, Dysart
 • Earlsferry, East Wemyss, Elie
 • Falkland, Freuchie, Forgan
 • Gateside, Glenrothes, Grange of Lindores, Guardbridge
 • Hillend
 • Inverkeithing
 • Jamestown
 • Kelty, Kemback, Kennoway, Kettlebridge, Kilconquhar, Kilmany, Kilrenny, Kincardine, Kinghorn, Kinglassie, Kingsbarns, Kingseat, Kingskettle, Kirkcaldy
 • Ladybank, Largoward, Leslie, Leuchars, Leven, Letham, Limekilns, Lindores, Lochgelly, Lower Largo, Lumphinnans, Lundin Links, Luthrie
 • Markinch, Methil, Methilhill, Mountfleurie
 • Newburgh, Newton of Falkland, Newport-on-Tay, North Queensferry, Newburn
 • Oakley
 • Peat Inn, Pickletillum, Pitlessie, Pitscottie, Pittencrief, Pittenweem,
 • Rosyth
 • Saline, Springfield, St Andrews, St Monans, Stratheden, Strathkinness, Strathmiglo, Star
 • Tayport, Thornton, Torryburn, Teasses
 • Upper Largo
 • Wellwood, West Wemyss, Windygates, Woodhaven, Wormit
 • High i Low Valleyfield
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Table 8a: Land area and population density by administrative area, mid-2011 (ang.). General Register Office for Scotland. [dostęp 2013-09-21].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  University of St Andrews – najstarszy szkocki uniwersytet (trzeci, po Oxford i Cambridge, w Wielkiej Brytanii), który został założony między 1410 i 1413 rokiem.
  Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).
  Anstruther (scots Enster, gealicki Eanstar, co oznacza Mały Strumień) – miasteczko w Fife we wschodniej Szkocji. Leży 9 km na południowy wschód od St Andrews Podzielone na dwie części przez rzekę Dreel Burn. Położona na wschodzie wieś Cellardyke jest rozszerzeniem Anstruther. Jest miastem o największej liczbie ludności w East Neuk (ok. 3500).
  Forth Road Bridge jest drogowym mostem wiszącym znajdującym się w środkowo-wschodniej Szkocji. Konstrukcję przerzucono nad zatoką Firth of Forth, by połączyć stolicę Szkocji, Edynburg z North Queensferry położonym w hrabstwie Fife. Most znajduje się niedaleko znacznie starszego mostu kolejowego. Budowa trwała od 1958 do 1964 roku, po oddaniu do użytku był najdłuższym tego typu mostem w Europie.
  Autostrada M90 (ang. M90 motorway) – autostrada w Szkocji o długości 45 km. Łączy poprzez drogę A90 Edynburg z Perth. Stanowi część trasy europejskiej E15, jednakże nie jest ona oznakowana.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Methil – miasto w Szkocji, w regionie Fife. Miasto usytuowane jest w pobliżu zatoki Firth of Forth na Morzu Północnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.