• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fiesole

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Katedra Santa Maria del Fiore, Duomo – została zbudowana we Florencji w miejscu wcześniejszego kościoła katedralnego Santa Reparata z IV w. Wykonanie tego dzieła Cech Sztuk zlecił Arnolfowi di Cambio w 1294 r. Prace po jego kierunkiem rozpoczęto 8 września 1296 wznosząc nową świątynię wokół istniejącego kościoła, w którym sprawowano liturgię aż do 1375 r. Wtedy kościół Santa Reparata zburzono. Po śmierci di Cambio (w 1302) pracami kierowali: Giotto di Bondone, Andrea Pisano, Francesco Talenti.

  Fiesole – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Toskania, w prowincji Florencja.

  W roku 2004 gminę zamieszkiwały 14 142 osoby (336,7 os./km²).

  Teatr rzymski z I wieku p.n.e.

  Miasteczko leży w odległości ok. 8 km od Florencji na malowniczych wzgórzach, z których rozciąga się widok na Florencję i dominującą w jej panoramie katedrę Santa Maria del Fiore. Fiesole ma rodowód starożytny, zostało założone przez lud Etrusków prawdopodobnie w VII wieku p.n.e. lub może nawet trochę wcześniej. Pierwsze zachowane odniesienia do miasteczka, które nosiło wtedy nazwę Faesulae, datują się z 283 r. p.n.e. Miasto z czasem zostało podbite przez Rzymian i zdominowane przez Florencję. Dzisiejsze rozmiary tej miejscowości nie świadczą o tym, że przez pewien czas było ważną miejscowością na mapie Półwyspu Apenińskiego, zanim założona została sama Florencja. O dawnej świetności Fiesole świadczą pozostałości murów etruskich z IV wieku p.n.e. i teatru rzymskiego z I wieku p.n.e. Kolekcję przedmiotów z historii miasta prezentuje Muzeum Faesulanum.

  Radagajs, Radagais (lat. Radagaisus, zm. 23 sierpnia 406) – wódz gocki, stał na czele wielkiego najazdu na Italię w latach 405-406.Półwysep Apeniński – półwysep w Europie Południowej, otoczony przez akweny Morza Śródziemnego: Morze Liguryjskie i Tyrreńskie od zachodu, Jońskie od południa oraz Adriatyckie od wschodu.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Tucson
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Radagajs
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona gminy Fiesole
 • Źródło danych: Istituto Nazionale di Statistica




 • Warto wiedzieć że... beta

  Toskania (wł. Toscana) – kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych (Apeniny Toskańskie) oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Od północy graniczy z Ligurią oraz Emilią-Romanią, na wschodzie z Marche i Umbrią, a na południu z Lacjum. Stolicą regionu jest Florencja. W środkowej części Toskanii znajduje się kraina historyczna, a także region winiarski o nazwie Chianti.
  Etruskowie (etr. Rasenna, gr. Τυρρηνοί Tyrrhenoi, łac. Etrusci lub Tusci) – lud zamieszkujący w starożytności północną Italię (Etrurię).
  Prowincja Florencja (wł. Provincia di Firenze) – była prowincja we Włoszech, zastąpiona 1 stycznia 2015 przez miasto metropolitarne Florencja.
  Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
  Republika rzymska – państwo powstałe w starożytnym Rzymie, istniejące w latach 509 p.n.e.–27 p.n.e., które rozwinęło się z niewielkiego, monarchicznego państwa-miasta Lacjum w środkowej części Półwyspu Apenińskiego do największej potęgi świata antycznego kontrolującej cały basen Morza Śródziemnego, by następnie przekształcić się w cesarstwo rzymskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.