• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fidżi  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Operacje pokojowe – operacje wojskowe zapobiegania, ograniczania, łagodzenia i zakańczania działań wojennych między państwami albo wewnątrz państwa poprzez interwencję strony trzeciej na rzecz pokoju, zorganizowaną i kierowaną przez organizację międzynarodową przy użyciu personelu wojskowego, policyjnego i cywilnego do przywrócenia i utrzymania pokoju. Operacje pokojowe – podobnie jak operacje wsparcia pokoju – prowadzone są na podstawie prawnej, której źródłem może być w pierwszej kolejności Organizacja Narodów Zjednoczonych, czy też inne organizacje międzynarodowe. Operacje te prowadzone są zawsze w celu wsparcia, zapewnienia lub utrzymania pokoju. O ile, w literaturze przedmiotu, pod pojęciem operacji pokojowych rozumie się wszelkie działania o charakterze pokojowym których podstaw szukać należy w rezolucjach ONZ, o tyle operacje wsparcia pokoju to działania wyłącznie militarne prowadzone metodami i narzędziami walki zbrojnej. Często także na podstawie mandatu ONZ przekazanego organizacji o charakterze militarnym bądź państwu zgłaszającemu chęć przewodnictwa w takiej operacji. Takie organizowanie i prowadzenie operacji mieści się w warunkach reagowania kryzysowego, w odróżnieniu od tego ostatniego jednak, stanowi reakcję wyłącznie na zagrożenia o charakterze militarnym.Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.
  Wyspa Kadavu oraz cały archipelag Fidżi na mapie J.P. Thomsona z 1889

  Fidżi, Republika Fidżi – państwo wyspiarskie, położone w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu.

  Cyklon tropikalny – przemieszczające się nad oceanami najintensywniejsze energetycznie zjawisko cechujące atmosferę, związane z układem niskiego ciśnienia, w którym nie występują fronty atmosferyczne.Bau – niewielka wyspa w Fidżi, na Oceanie Spokojnym, na zachód od Viti Levu, o powierzchni 8 hektarów i maksymalnej wysokości 15 m n.p.m.. Administracyjnie należy do Dystryktu Centralnego.

  Spis treści

 • 1 Geografia
 • 1.1 Miasta Fidżi
 • 2 Historia
 • 3 Ustrój polityczny
 • 4 Podział administracyjny
 • 5 Siły zbrojne
 • 6 Społeczeństwo
 • 6.1 Grupy etniczne
 • 6.2 Języki
 • 6.3 Religia
 • 6.4 Kultura
 • 6.5 Media
 • 7 Gospodarka
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Geografia[]

   Osobny artykuł: Geografia Fidżi.

  Państwo położone jest na przeszło 332 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi. Spośród wysp całkowicie niezamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu. Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi, na niej położona jest stolica państwa, Suva oraz najwyższe wzniesienie – Tomanivi (1324 m n.p.m.). Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m., porośnięte wiecznie zielonymi lasami równikowymi, lasami zrzucającymi liście i sawannami. Klimat wysp równikowy wilgotny, od listopada do kwietnia występują cyklony tropikalne.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Rotuma – wyspa pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Spokojnym, należy do Fidżi. Powierzchnia wynosi 44 km² (z przybrzeżnymi wysepkami 47). Ma dwa tysiące mieszkańców (2007), są to głównie Polinezyjczycy.

  Miasta Fidżi[]

  Największym pod względem liczby ludności miastem Fidżi jest Nasinu. Najbardziej zaludnionym obszarem zurbanizowanym jest zespół miejski Suva, który liczy 173 137 mieszkańców.

  Lista miast oraz miejscowości, które formalnie nie uzyskały praw miejskich – objętych spisem powszechnym 2007:

  Abel Janszoon Tasman (ur. w 1603 w Lutjegast w Republice Niderlandów, zm. 10 października 1659 w Batawii w Holenderskich Indiach Wschodnich) – holenderski żeglarz, odkrywca i kupiec.Levuka – miasto w Fidżi; na wyspie Ovalau. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 4 394 mieszkańców. Miasto jest stolicą Dystryktu Wschodniego i prowincji Lomaiviti.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kadavu - wyspa pochodzenia wulkanicznego w archipelagu Fidżi, najbardziej na południe wysunięty ląd (nie licząc maleńkiej wysepki Matanuku, oddzielonej od Kadavu parusetmetrową cieśniną) tego wyspiarskiego kraju. Czwarta pod względem wielkości z wysp Fidżi (411 km²) Kadavu leży niespełna 90 km na południe od największej z wysp Fidżi - Viti Levu, od której oddziela ją Cieśnina Kadavu. Górzysta, najwyższy szczyt Nabukelevu (nazywany także Mount Washington) ma 822 m n.p.m. i znajduje się na zachodnim skraju wyspy.
  Viti Levu – największa wyspa Fidżi, jedna z dwóch głównych obok Vanua Levu. Zajmuje powierzchnię 10 388 km², zamieszkuje ją ok. 580 tys. osób, co stanowi 3/4 ludności kraju.
  Przewrót na Fidżi 2006 − miał miejsce 5 grudnia 2006, gdy komodor Frank Bainimarama, głównodowodzący armii Fidżi, na czele kilku tysięcy żołnierzy odciął stolicę Fidżi Suwę i uniemożliwili komunikację miasta z resztą kraju. O 7 rano czasu warszawskiego został aresztowany prezydent Josefa Iloilo. Bainimarama mianował się jego następcą, jednocześnie dymisjonując premiera Laisenia Qarase. Zawiesił także obowiązywanie kilku artykułów konstytucji.
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.
  Frank Bainimarama, właśc. Josaia Voreqe Bainimarama (ur. 27 kwietnia 1954 w Kiuvi) – dowódca wojskowy Fidżi, tymczasowy prezydent w 2000 i 2006, premier Fidżi od 2007.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.112 sek.