• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fiat Duna

  Przeczytaj także...
  Fiat Palio – auto produkowane w ramach Projektu 178 przez Fiat Automóveis głównie w Brazylii, ale także w Argentynie, Egipcie, Indiach, Turcji, RPA, Maroko, Wenezueli, Polsce, Chinach oraz w Korei Północnej pod nazwą Pyeonghwa Hwiparam. Projekt 178 polega na produkowaniu prawie identycznych modeli aut w innych wersjach nadwoziowych z innymi nazwami. Tymi autami są: Fiat Palio, Fiat Strada, Fiat Siena, Fiat Albea/Petra. W Polsce najbardziej znany i rozpowszechniony w wersji kombi jest Fiat o nazwie Fiat Palio Weekend. Dopisek Weekend analogicznie jak w przypadku Fiata Marei oznacza wersję nadwoziową – kombi. Obecnie produkowane są modele trzeciej i czwartej generacji. Te pierwsze dostępne są na rynku jako tańsza alternatywa.Innocenti to firma powstała w 1933 roku w Mediolanie przy ulicy Via Pitteri jako Innocenti, Societa Generale per I`Industriala Metallurgica e Meccanica i przed II wojną światową była ważnym zakładem przemysłowym we Włoszech. Założycielem jej był Ferdinando Innocenti. W czasie wojny została zbombardowana przez lotnictwo, po wojnie od roku 1948 zaczęła produkować skutery Lambretta. W 1959 r. zostało zawarte porozumienie licencyjne z British Motor Corporation, na mocy którego po roku lub w 1961 r. wyjechał pierwszy samochód Innocenti A40 (Austin A40 Farina).
  Córdoba - miasto w środkowej Argentynie, położone u podnóża gór Sierra de Córdoba, nad rzeka Suquía (Río Primero), uchodzącą do jeziora Mar Chiquita. Współrzędne geograficzne: 31°24′S 64°11′W/-31,400000 -64,183333. Ośrodek administracyjny prowincji Córdoba. Drugie co do wielkości miasto Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires. Ludność: 1368,1 tys. mieszkańców (2001).

  Fiat Dunasamochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez włoską markę FIAT w latach 1985 - 2000.

  Historia i opis modelu[ | edytuj kod]

  Fiat Duna - tył
  Fiat Duna po liftingu

  Pojazd był oferowany w Brazylii pod nazwą Fiat Prêmio. Dwudrzwiowy "Premio" został wprowadzony na rynek brazylijski w roku 1985, nie zdobywając dużego uznania Brazylijczyków. W roku 1987 pojawiła się więc Elba – trzydrzwiowa wersja kombi, wyposażona w 1,5-litrowy silnik, mająca zastąpić samochód Fiat Panorama, bazujący z kolei na modelu Fiat 147. Dopiero w 1988 roku pojawiły się czterodrzwiowe Fiaty Prêmio, a w 1989 – pięciodrzwiowe Elby.

  Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).Fédération Internationale de l’Automobile, FIA (pl. Międzynarodowa Federacja Samochodowa) – najwyższa organizacja powołana 20 czerwca 1904 roku (wtedy jako Association Internationale des Automobile Clubs ReconnusAIACR) zajmująca się zarządzaniem sportem samochodowym. Jej siedziba mieści się przy Place de la Concorde 8 w Paryżu. Federacja zrzesza 157 krajowych organizacji z 118 krajów na całym świecie. Prezydentem FIA jest Jean Todt.

  W Argentynie czterodrzwiowa Duna została zaprezentowana w 1987 roku, a od roku 1990 przez kolejne 6 lat była najlepiej sprzedającym się samochodem na rynku. Jej wersja na gaz CNG była popularna wśród taksówkarzy.

  Od 1987 roku Dunę i Elbę eksportowano do Włoch i reszty Europy, jednak od 1991 roku już tylko model Elba – pod marką Innocenti Elba.

  Fiat Automóveis, czyli brazylijska filia Fiata produkowała model Prêmio i Duna (na eksport) w Betim, zaś w Argentynie do 1996 roku powstawał on w fabryce Sevel Argentina w Buenos Aires, a następnie w firmie Diasa lub w fabryce Ferreyra w Córdobie należącej do firmy Fiat Auto Argentina. Produkcja została zakończona w Brazylii w 1996, zaś w Argentynie w 2000 roku. Dunę i Dunę Weekend/Elbę zastąpiły modele Fiat Siena i Fiat Palio Weekend.

  Fiat Automóveis S.A. (w skrócie FIASA) – brazylijska filia koncernu Fiat z siedzibą w Betim w stanie Minas Gerais, zajmująca się od 1976 roku produkcją i dystrybucją w Brazylii samochodów osobowych i dostawczych. Jest drugim co do wielkości producentem samochodów w Ameryce Południowej, a fabryka w Betim o rocznej zdolności produkcyjnej około 850 tys. sztuk jest obecnie największym zakładem montażowym Fiata na świecie i największą fabryką tego typu w swoim regionie.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  We Włoszech Fiat Duna zyskał renomę najbardziej zawodnego modelu w historii Fiata, szczególnie w odniesieniu do zastosowanego w nim silnika. Z drugiej jednak strony, pobił on rekord niezawodności FIA w końcu lat 90. Dunę testowano na dystansie 25000 km na torze Rafaela przez 170 godzin i 44 minuty ze średnią prędkością 146 km/h. Był to model Duna SCV z silnikiem o pojemności 1,5 dm³ o mocy 82 KM.

  Fiat Elba, Fiat Duna Weekend - samochód typu kombi produkowany w Ameryce Południowej w latach 1986-2000. W 1991 roku został wprowadzony do sieci sprzedaży włoskiej firmy Innocenti pod nazwą Innocenti Elba.Fiat Siena – popularny samochód segmentu B. Jest jeden z modeli Fiata powstały w ramach projektu samochodu typ 178. Obecnie produkowana jest czwarta generacja. W ramach tego projektu w Polsce produkowano także wersję kombi pierwszej generacji pod nazwą Fiat Palio Weekend. Technicznie była to wersja sedan międzynarodowego samochodu Palio, który był sprzedawany głównie jako hatchback. Oferuje on bardzo dużą przestrzeń bagażową oscylującą w granicach 500 dm³.


  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nieoficjalna strona Fiata Duna (w języku włoskim)
 • Argentyński Fanklub Fiata Duna (strona w języku hiszpańskim)
 • Warto wiedzieć że... beta

  FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.
  CNG (ang. Compressed Natural Gas) jest to paliwo – gaz ziemny w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa. Służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym. Na świecie jeździ ponad 4 miliony samochodów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Funkcjonuje ponad 8 tys. stacji zasilania tym paliwem.
  Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra.
  Fiat Panorama - trzydrzwiowe kombi zbudowane w oparciu o samochód Fiat 147, subkompaktowy model produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną Fiat na terenie Ameryki Południowej. Model Panorama montowany był w zakładach w Brazylii, jego produkcja ruszyła w marcu 1980 roku. Fiat Panorama został wycofany z produkcji w roku 1986 na rzecz nowego modelu Elba/Duna/Duna Weekend.
  Fiat 147 - trzydrzwiowy hatchback produkowany przez włoską firmę Fiat w brazylijskim stanie Minas Gerais w latach 1976 - 1986. Został zastąpiony przez Fiata Uno. Jest to brazylijska odmiana Fiata 127. Samochody te montowano także w Argentynie i Kolumbii.
  Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.
  Segment B – klasa małolitrażowych samochodów osobowych, która grupuje samochody ultrakompaktowe – nieco większe od najmniejszych aut segmentu A, ale niespełniające kryteriów zaliczenia ich do typowych aut kompaktowych (autosegment C). Często nazywane są autami subkompaktowymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.