• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fiat Auto Poland

  Przeczytaj także...
  PN-EN ISO 9001:2009 Systemy zarządzania jakością - Wymagania (z ang. EN ISO 9001:2008 Quality management systems - Requirements) - międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji.Fiat Brava - rodzinny samochód klasy C, produkowany przez włoski koncern Fiat w latach 1995-2001. Jego następca to Fiat Stilo, a poprzednik to Fiat Tipo.
  Fiat Palio – auto produkowane w ramach Projektu 178 przez Fiat Automóveis głównie w Brazylii, ale także w Argentynie, Egipcie, Indiach, Turcji, RPA, Maroko, Wenezueli, Polsce, Chinach oraz w Korei Północnej pod nazwą Pyeonghwa Hwiparam. Projekt 178 polega na produkowaniu prawie identycznych modeli aut w innych wersjach nadwoziowych z innymi nazwami. Tymi autami są: Fiat Palio, Fiat Strada, Fiat Siena, Fiat Albea/Petra. W Polsce najbardziej znany i rozpowszechniony w wersji kombi jest Fiat o nazwie Fiat Palio Weekend. Dopisek Weekend analogicznie jak w przypadku Fiata Marei oznacza wersję nadwoziową – kombi. Obecnie produkowane są modele trzeciej i czwartej generacji. Te pierwsze dostępne są na rynku jako tańsza alternatywa.
  Geographylogo.svg
  FCA Poland S.A.
  Zakład FCA Poland w Tychach widziany ze wzgórza Klimont
  Ford Ka II z Tychów

  FCA Poland S.A. (do 1 kwietnia 2015 Fiat Auto Poland S.A.) – przedsiębiorstwo należące do FCA Italy S.p.A. powstałe 28 maja 1992 na bazie Fabryki Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej i Tychach. Wówczas Fiat Auto przejął 90% akcji spółki. Do dziś przejęcie FSM przez Fiata jest uważane za wrogie i kontrowersyjne. W tym samym roku zmieniono markę modelu Cinquecento z „FSM” na „Fiat”, a w 1994 roku wraz z modernizacją modelu 126p spółka zmieniła markę tych pojazdów z „Polski Fiat” także na „Fiat”. W późniejszym czasie Fiat Auto powiększył swoje udziały w spółce.

  ISO 14001 – jeden ze standardów ISO, stosowany w zarządzaniu środowiskowym. Konkretnie jest to norma zarządzania środowiskowego.Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.

  FCA w nazwie spółki jest akronimem słów Fiat Chrysler Automobiles.

  Historia[ | edytuj kod]

  Po powstaniu spółki część zakładów filialnych dawnego FSM przejęły przedsiębiorstwa należące do grupy Fiat Auto, tworząc swoje polskie oddziały, takie jak Teksid Poland, Magneti Marelli Poland.

  Początkowo w spółce produkowane były dwa modele – 126 i licencyjny ZX1-79, czyli Cinquecento. W kolejnych latach: UNO, Siena, Palio, Palio Weekend, a w Tychach Cinquecento z produkowanym w Bielsku-Białej silnikiem 700 cm³, który w 1993 zdobył drugie miejsce w konkursie Car of the Year 1993. Montowano również model z silnikiem 900 cm³, dostarczanym z Włoch. W 1994 przeprowadzono modyfikację Fiata 126. W modelu zastosowano niektóre podzespoły z UNO stosowane również w Cinquecento, żartobliwie wśród załogi nazywano to unifikacją produkcji. Zunifikowano np. drzwi stosując te same lusterka boczne. W grudniu 1996 pojawił się Fiat 126 ELX z modułem stosowanym w Cinquecento, sygnalizował przy pomocy koloru diod toksyczność spalin po przekroczeniu określonej prędkości. Jednak w układzie wydechowym brak było drogiej sondy Lambda stosowanej tylko tymczasowo do wysterowania, zaprogramowania modułu. Obok modernizacji dotychczasowych wyrobów wprowadzano nowe. W 1994 w Bielsku-Białej rozpoczął się montaż CKD modelu Uno, który wkrótce zastąpiony został pełnym cyklem technologicznym z Silnikami 1.4 dm³ i 1.1 dm³ oraz 1.0 dm³. Montowano też auta firmy Innocenti tylko z silnikiem 1.0 dm³. Model ten dostarczano dla sieci firmy Innocenti jako Innocenti Mille (1000), w celu wspomożenia realizacji zamówień-przedpłat (w systemie argentyńskim), na rynku brazylijskim. Innocenti był zakupionym przez Brazylię licencyjnym modelem UNO. W 1995 rozpoczął się montaż w Tychach SKD Fiata Punto oraz Ducato, który trwał do początku 2000 (od listopada 1999 był to Punto II). W czerwcu 1997 w Zakładzie Karoserii w Bielsku-Białej ruszyła seryjna produkcja pochodzącego z Brazylii modelu Siena, a kilka miesięcy później Fiat Palio oraz Palio Weekend (wiosną 1998). W 1998 rozpoczęto w Tychach montaż SKD modeli Bravo, Brava, Marea, Marea Weekend i Ducato. Trwał on początku 2000 roku. W tym miejscu w fabryce w Tychach produkowano potem przeniesioną z Bielska Białej linie montażu Modeli Palio, UNO i Palio Weekend. Wiosną 1998 Cinquecento został zastąpiony przez model Seicento. Do tego czasu wyprodukowano 1 164 478 sztuk tzw. „CC”, z czego wyeksportowano 863 254. 22 września 2000 zakończono w Bielsku-Białej produkcję Fiata 126, jako ostatnie wykonano ponad 1000 sztuk w z naklejką „Maluch Happy End”. W okresie od maja do października 2000 przeniesiono produkcję modeli Uno, Siena i Palio Weekend do Tychów. Tym samym zakłady w Bielsku-Białej zaprzestały produkcji samochodów, koncentrując się na produkcji podzespołów (silników, skrzyń biegów). Jesienią 2001 zakończono produkcję Sieny, w październiku 2002 Uno, zaś w maju 2004 Palio Weekend.

  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.Fiat Uno – model Fiata z lat 80. i początku lat 90., wybrany samochodem roku 1984. Produkowany we Włoszech od 1983 do 1995 roku. Jego produkcja w innych krajach trwa nadal. W ciągu 10 lat produkcji we Włoszech wyprodukowano 6 milionów egzemplarzy. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1984 model zajął 1. pozycję.

  Zaniechanie produkcji samochodów w Bielsku-Białej spowodowało rozwinięcie tam produkcji podzespołów samochodowych, silników i skrzyń biegów. Z czasem powstała spółka Fiat-GM Powertrain zajmująca się produkcją nowoczesnego silnika wysokoprężnego 1,3 dm³ „MultiJet”. Rocznie powstaje około 700 tys. sztuk z przeznaczeniem do kilkunastu modeli osobowych i dostawczych samochodów grup Fiat, GM i Suzuki.

  Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu. Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.

  W kwietniu 2003 w fabryce świętowano wyprodukowanie milionowego Seicento, a w całej spółce – sprzedaż trzymilionowego samochodu. W maju 2003 rozpoczęto produkcję modelu Panda, który wszedł do sprzedaży we wrześniu tego samego roku. Zdobył on prestiżowy tytuł European Car of The Year 2004. W czerwcu 2005 Seicento przemianowano na Fiata 600. W maju 2007 rozpoczęto produkcję Fiata 500, który zdobył tytuł European Car of The Year 2008. Uruchomienie jego produkcji spowodowało modernizację i automatyzację fabryki, m.in. w spawalni znajdują się 384 roboty, obsługiwane przez 500 pracowników. 6 września 2007 świętowano wyprodukowanie w Tychach milionowego Fiata Panda. Jesienią 2008 rozpoczęto produkcję nowej wersji Forda Ka w ramach joint venture. Miał on powstawać w liczbie do 120 tys. sztuk rocznie, w ciągu kilku miesięcy 2008 powstało około 19 tys. sztuk. Powstały również kolejne wersje produkowanych dotychczas modeli. Na targach motoryzacyjnych w Genewie w marcu 2008 zadebiutował Fiat 500 Abarth. Jest on produkowany od 2008 w Tychach. W 2008 powstało 5905 sztuk tej wersji, zaś w 2009 około 8 tys. sztuk.

  Innocenti to firma powstała w 1933 roku w Mediolanie przy ulicy Via Pitteri jako Innocenti, Societa Generale per I`Industriala Metallurgica e Meccanica i przed II wojną światową była ważnym zakładem przemysłowym we Włoszech. Założycielem jej był Ferdinando Innocenti. W czasie wojny została zbombardowana przez lotnictwo, po wojnie od roku 1948 zaczęła produkować skutery Lambretta. W 1959 r. zostało zawarte porozumienie licencyjne z British Motor Corporation, na mocy którego po roku lub w 1961 r. wyjechał pierwszy samochód Innocenti A40 (Austin A40 Farina).Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Początkowa zdolność produkcyjna Fiata 500 wynosiła 500 sztuk dziennie, co przekłada się na około 120 tys. sztuk rocznie. W 2007 powstało 65 116 sztuk. Jednak olbrzymie zainteresowanie rynku spowodowało stopniowe podnoszenie tej zdolności. Postępowała modernizacja zakładu. Od marca 2008 produkcja wzrosła do 750 sztuk dziennie, co przekłada się na około 180 tys. sztuk rocznie. Dzięki pracy w dodatkowe dni (wolne soboty, skrócona wakacyjna przerwa urlopowa) w 2008 powstało 195 637 sztuk Fiatów 500.

  Adam Opel AG - niemieckie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe i dostawcze należące do koncernu General Motors.Fiat Bravo (bravo po włosku: dobry, zdolny) – włoski samochód osobowy z segmentu aut kompaktowych (klasa C, niższa-średnia), produkowany przez koncern FIAT we Włoszech w Piedimonte San Germano (niedaleko miasta Cassino i wzgórza Monte Cassino) w latach 1995–2001 (pierwsza generacja) oraz od 2007 (druga generacja), a także w Brazylii od 2010 roku (druga generacja). Dostępny wyłącznie jako 3-drzwiowy, a następnie 5-drzwiowy hatchback.

  W 2007 zakład Fiat Auto Poland w Tychach dołączył do prestiżowego grona przedsiębiorstw „World Class Manufacturing”, tj. posiadających i stosujących najlepsze i najskuteczniejsze metody zarządzania systemem produkcyjnym w skali światowej. Jest to efekt długiego procesu udoskonalania, trwającego od czasu włączenia zakładu w strukturę Fiat Auto. Zakład w Tychach był m.in. pierwszym z grupy Fiat Auto, w którym od połowy lat 90. wdrożono normy ISO 9001 (dotyczące standardów zarządzania jakością) i ISO 14001 (dotyczące standardów zarządzania środowiskowego). Rozwiązania przyjęte w tyskim zakładzie stały się później wzorem dla rozwiązań wdrażanych w innych fabrykach grupy. Wdrożono w nim również system produkcji, który przyczynia się do tego, że samochody opuszczające taśmę produkcyjną mają niski wskaźnik wykrytych wad produkcyjnych oraz wad występujących w kolejnych latach eksploatacji. Pojawiają się jednocześnie głosy krytyczne mówiące, iż wzrost jakości i wydajności odbywa się kosztem atmosfery pracy i sytuacji pracowników.

  Góra Klimont – wzgórze o wysokości 305 m n.p.m. znajdujące się w Lędzinach. Na szczycie góry znajduje się zabytkowy kościół św. Klemensa.Toyota – marka samochodów, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation (jap. トヨタ自動車株式会社), który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008).

  Samochody produkowane przez „Fiat Auto Poland” są eksportowane do 68 państw, m.in. do Japonii (w 2008 trafiły tam 4174 auta), a ten eksport stanowi około 3% wartości wszystkich transakcji tego rodzaju w skali kraju.

  W połowie dekady 2000–2009 „Fiat Auto Poland” produkował około 300–350 tys. samochodów rocznie. W 2008 wyprodukowano rekordową liczbę 492 885 szt. samochodów, w tym 19 046 szt. Forda Ka drugiej generacji, którego produkcję oficjalnie uruchomiono 25 września 2008 w Tychach. W 2009 zakład wyprodukował łącznie około 606 tys. sztuk samochodów. Podczas salonu samochodowego w Genewie w marcu 2009 zadebiutował kabriolet Fiat 500C. W połowie 2010 produkcja modelu Fiat 600 została zakończona.

  Suzuki Motor Corporation (jap. スズキ株式会社, Suzuki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo produkujące wiele modeli samochodów, motocykli, silników do motorówek i wiele innych silników spalinowych różnego zastosowania. Należy do wielkiej czwórki (Suzuki, Yamaha, Honda oraz Kawasaki) największych dystrybutorów motocykli na świecie. Suzuki posiada 15 fabryk w 14 krajach i 133 dystrybutorów w 119 krajach.Przychód – uzyskany lub należny wpływ wartości, korzyści materialnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, działalności wykonywanej osobiście, pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy oraz z nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

  Produkcja następnej generacji Fiata Pandy została przeniesiona z Tychów do fabryki w Pomigliano d'Arco koło Neapolu, w zamian za produkowany dotychczas w Termini Imerese na Sycylii model Lancia Ypsilon. W połowie 2011 w tyskim zakładzie rozpoczęto produkcję Lancii Ypsilon II. W grudniu 2012 zakład poinformował o konieczności zwolnienia około 1500 pracowników, ograniczeniu produkcji i zakończeniu produkcji modelu Panda. Ogólne przychody przedsiębiorstwa w 2012 przekroczyły 14 150 mln złotych, przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 14 100 mln złotych.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Ford Ka - mały samochód osobowy klasy A produkowany przez markę Ford Motor Company od 1996 roku. Od września 2008 produkowana jest druga generacja pojazdu.

  Zakład w Tychach był w 2009 największą fabryką Fiata w Europie, a drugą co do wielkości na świecie, po brazylijskiej fabryce w Betim.

  Fiat Auto Poland współpracuje w zakresie projektów i badań z dawnym Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych – Bosmal.

 • Fiat Cinquecento z silnikiem 704 cm³ z 1995

  FIAT lub Fiat – włoski koncern przemysłowy z siedzibą w Turynie, produkujący przede wszystkim samochody pod marką Fiat, założony 11 lipca 1899 roku przez Giovanniego Agnellego. Nazwa pochodziła od skrótu: Fabbrica Italiana Automobili Torino (pol. – Włoska Fabryka Samochodów w Turynie). W 2014 roku w wyniku połączenia z amerykańskim koncernem Chrysler, wszedł w skład holdingu Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Fiat Siena – popularny samochód segmentu B. Jest jeden z modeli Fiata powstały w ramach projektu samochodu typ 178. Obecnie produkowana jest czwarta generacja. W ramach tego projektu w Polsce produkowano także wersję kombi pierwszej generacji pod nazwą Fiat Palio Weekend. Technicznie była to wersja sedan międzynarodowego samochodu Palio, który był sprzedawany głównie jako hatchback. Oferuje on bardzo dużą przestrzeń bagażową oscylującą w granicach 500 dm³.
 • Jeden z ostatnich fiatów 126 w wersji Happy End z 2000

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. FCA Poland S.A., fcagroup.pl [dostęp 2018-03-26] (pol.).
  2. Marcin Dobski, „Przekręt wart 3 miliardy dolarów”, czyli jak sprzedawano FSM Fiatowi, Rzeczpospolita.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
  3. Przekręt stulecia. Jak oddano polską fabrykę samochodów za złotówkę!, polmedia.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
  4. FIAT i przekręty prywatyzacyjne FSM, mpolska24.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
  5. W połowie pierwszej dekady XXI wieku wskaźnik ten wynosił około 6 wad na 100 samochodów. Przykładowo, przeciętny wskaźnik w zakładach słynącego z jakości koncernu Toyota wynosił wówczas około 5 wykrytych wad na 100 aut. Wykryte wady są usuwane przed przekazaniem samochodów do sprzedaży.
  6. Tyskie karaoke i japoński Jaś Maszyna. Rzeczpospolita, 2011-03-25.
  7. Kolejny rekordowy 2008 rok dla Fiat Auto Poland. Fiat Auto Poland, 8 stycznia 2009. [dostęp 23 lutego 2009].
  8. IAR: Fiat zabiera z Polski Pandę, ale przenosi do nas Lancię Y. Bankier.pl, 14 listopada 2009. [dostęp 5 stycznia 2010].
  9. Lista 500 największych polskich firm. polityka.pl. [dostęp 2013-05-18].
  10. Fabryka w Tychach wyprodukowała najwięcej fiatów w Europie. Forsal.pl, 31 grudnia 2009. [dostęp 5 stycznia 2010].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna witryna Fiat Auto Poland
 • Oficjalna historia obecności Fiata w Polsce
 • Historia FAP w serwisie Fiat Klub Polska
 • Oficjalna strona modelu Fiat 500
 • Opis modelu Fiat Panda w oficjalnym serwisie FAP
 • Fiat Ducato – samochód dostawczy skonstruowany wspólnie przez koncern Fiat i koncern PSA (Citroën Jumper i Peugeot Boxer). Produkcją tych samochodów zajmuje się głównie założona w 1978 r. francusko-włoska spółka Sevel z fabryką w Val di Sangro we Włoszech. Od 2000 roku Ducato jest produkowany w Sete Lagoas w Brazylii w spółce firm Fiat i Iveco.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fiat 126 (centoventisei) – samochód osobowy skonstruowany w zakładach FIAT, produkowany we Włoszech w latach 1972-1980, a w Polsce od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku (Polski Fiat 126p). Polska wersja licencyjna produkowana była przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych „Polmo” Bielsko-Biała w Bielsku-Białej oraz w Tychach. Jego poprzednikiem był Fiat 500, następcą Fiat Cinquecento.
  Magneti Marelli [maɲˈɲɛti maˈrɛlli] – włoskie przedsiębiorstwo, zajmujące się projektowaniem i produkcją systemów, modułów i zaawansowanych technologicznie komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Spółka zależna FCA Italy, zatrudniającej 38 000 osób i z obrotami w wysokości 23 mld euro w 2013 roku.
  JTD (uniJet Turbo Diesel) – handlowa nazwa palety silników diesla grupy Fiat wykorzystujących bezpośredni wtrysk common rail. W wyniku nieudanej fuzji z GM część rozwiązań opracowanych wspólnie jest stosowana w silnikach produkowanych przez obydwa koncerny. Dla drugiej generacji tych silników posiadających możliwość wtrysku paliwa w kilku dawkach Fiat stosuje dodatkowo nazwę MultiJet.
  Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji „Bosmal” Sp. z o.o. (wcześniejsza nazwa: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Małolitrażowych „Bosmal”) – jednostka badawczo-rozwojowa, zajmująca się opracowywaniem nowych konstrukcji samochodów produkowanych przez FSM, a następnie przez Fiat Auto Poland.
  Fiat Marea - samochód klasy C produkowany w latach 1996-2002 we Włoszech, oraz w latach 1999-2006 w Turcji przez Tofaş. W latach 1998-2007 modele Marea i Marea Weekend powstawały w Betim w Brazylii. Facelifting modelu przeprowadzono w 1999 roku.
  Abarth – przedsiębiorstwo, którego założycielem był Carlo Abarth. Powstało w roku 1949, jego symbol ukazuje skorpiona na tarczy herbowej (znak zodiaku, pod którym urodził się jego założyciel). Przedsiębiorstwo podejmowało prace nad ulepszaniem seryjnych samochodów, głównie marki FIAT, a także Renault, Alfa Romeo i Simca. Przedsiębiorstwo to specjalizowało się głównie w przystosowywaniu silników do osiągania wyższych mocy tj. zmianie elementów układu ssącego i wydechowego oraz wyposażenia nadającego pojazdom sportowy wygląd. Produkowało również samochody z własnymi nadwoziami, a także wykorzystując elementy samochodów Fiata. W roku 1971 Abarth oficjalnie wchodzi w skład koncernu Fiata. Firma udoskonalała wyczynowe wersje fabrycznych modeli z Turynu. najsłynniejsze to :
  Fiat Seicento (od 2005 roku Fiat 600) – pięcio- (Seicento) lub czteromiejscowy (600) miejski samochód osobowy z 3-drzwiowym nadwoziem typu hatchback produkowany w Tychach przez włoską firmę Fiat w latach 1998-2010. Wprowadzony został na rynek w roku 1998 jako następca modelu Cinquecento. Z poprzednika czerpał także większość rozwiązań technicznych. Oferowany był z benzynowymi silnikami R4 z wtryskiem paliwa o pojemności 0,9 dm³ i mocy maksymalnej 29 kW (39 KM) oraz 1,1 dm³ o mocy 40 kW (54 KM). Napęd przenoszony był na oś przednią poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Przez cały okres sprzedaży oferowano wiele wersji i edycji specjalnych różniących się wyposażeniem standardowym oraz ceną. Pojazd dostępny był także w odmianie użytkowej Van oraz elektrycznej Elettra. Łącznie wyprodukowano 1 328 973 egzemplarzy modelu, z czego 1 039 671 wyeksportowano.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.