• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Festiwal w Bayreuth

  Przeczytaj także...
  Walkiria (niem. Die Walküre) – druga, po stanowiącym wstęp Złocie Renu, część dramatu muzycznego Pierścień Nibelunga, w trzech aktach. Muzykę skomponował i libretto napisał Richard Wagner.Parsifal (albo Parzifal, Perceval) – misterium sceniczne w trzech aktach, do którego muzykę skomponował i libretto napisał Ryszard Wagner. Utwór ten nazywany też bywa operą lub dramatem muzycznym.
  Zygfryd (Siegfried) – trzecia część dramatu muzycznego Pierścień Nibelunga napisanego przez Ryszarda Wagnera. Zygfryd został napisany w 1871 roku, składa się z trzech aktów.

  Festiwal w Bayreuth – odbywający się od 1876 roku festiwal muzyczny w bawarskim mieście Bayreuth, poświęcony wyłącznie dziełom Ryszarda Wagnera. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr, w dużej mierze zaprojektowany przez samego kompozytora, zwany Festspielhaus.

  Wystawiane dzieła[ | edytuj kod]

  Na festiwalu odtwarza się tak zwany kanon z Bayreuth, czyli wszystkie dzieła Wagnera obecne w standardowym repertuarze.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Birgit Nilsson (ur. 17 maja 1918 w Västra Karup niedaleko Helsingborg, zm. 25 grudnia 2005 w Västra Karup), szwedzka śpiewaczka operowa, sopran dramatyczny, uważana za czołową wykonawczynię oper Wagnera w okresie powojennym.
 • (1843) Der fliegende Holländer (Latający Holender)
 • (1845) Tannhäuser
 • (1848) Lohengrin
 • (1859) Tristan und Isolde (Tristan i Izolda)
 • (1867) Die Meistersinger von Nürnberg (Śpiewacy norymberscy)
 • tetralogia Der Ring des Nibelungen (Pierścień Nibelunga)
 • (1845) Das Rheingold (Złoto Renu)
 • (1856) Die Walküre (Walkiria)
 • (1871) Siegfried (Zygfryd)
 • (1874) Götterdämmerung (Zmierzch bogów)
 • (1882) Parsifal
 • Kierowanie festiwalem[ | edytuj kod]

  Festiwalem od początku jego istnienia kieruje rodzina kompozytora. Najbardziej zasłużony był Wieland Wagner, odnowiciel festiwalu po wojnie (od 1951), znany z nowatorskich, minimalistycznych inscenizacji nie tylko dzieł Wagnera, który przyciągnął do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy (Birgit Nilsson, Wolfganga Windgassena, Hansa Hottera i innych). Współdyrektorem, a po śmierci Wielanda jedynym dyrektorem, festiwalu był Wolfgang Wagner.

  Tristan i Izolda – dramat muzyczny w trzech aktach skomponowany w 1859 roku przez niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera, bazujący na historii Tristana i Izoldy w legendach arturiańskich (wersja Gotfryda ze Strasburga).Wolfgang Windgassen (26 czerwca 1914 – 8 września 1974) był tenorem o międzynarodowej sławie znakomitego wykonawcy oper Ryszarda Wagnera.

  Po zakończeniu edycji w 2008 roku Wolfgang Wagner zrezygnował, po 57 latach, z prowadzenia festiwalu, przekazując kierowanie nim swoim córkom, Evie Wagner-Pasquier i Katharinie Wagner; córki Wolfganga oficjalnie mianował kierowniczkami festiwalu Thomas Goppel, bawarski minister kultury.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Tetralogia – cykl czterech utworów artystycznych (najczęściej literackich), połączonych zazwyczaj tytułem ogólnym, z których każdy stanowi odrębną całość. Utwory te łączy tematyka, grupa postaci, zjawisk lub motyw przewodni. Przykładem tetralogii może być tzw. druga tetralogia Szekspira (Ryszard II, Henryk IV, część 1, Henryk IV, część 2, Henryk V). W formie tetralogii (tzw. tetralogia tragiczna) wystawiane były tragedie greckie: tetralogia tragiczna składała się z trzech tragedii i dramatu satyrowego, najczęściej związanych treściowo. Natomiast najbardziej znanym i najczęściej przytaczanym przykładem tetralogii w muzyce jest Pierścień Nibelunga Ryszarda Wagnera.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Daughters chosen to run Bayreuth (ang.). W: BBC News [on-line]. BBC, 1 September 2008. [dostęp 2015-03-31].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa festiwalu (niem. • ang.)
 • Jak zdobyć bilety? (ang.)
 • Opowieść o sukcesji festiwalu: docu-soap ...opera (ang.)

 • Pierścień Nibelunga (niem. Der Ring des Nibelungen) – czteroczęściowy dramat muzyczny autorstwa Ryszarda Wagnera. Utwór zainspirowany został przez średniowieczny epos niemiecki Pieśń o Nibelungach.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tannhäuser - opera Ryszarda Wagnera w trzech aktach, do libretta kompozytora (po niemiecku). Pełny tytuł to Tannhäuser i wartburski turniej śpiewaczy (Tannhäuser und der Sängerkrieg auf Wartburg). Ukończona w 1845, premiera wersji drezdeńskiej odbyła się 19 października 1845, a wersji paryskiej (wykonywanej dzisiaj) 13 marca 1861.
  Latający Holender AKA Holender tułacz (polska prapremiera opery we Lwowie w 06-02-1902 jako Latający Holender lecz większość realizacji jako Holender Tułacz niem. Der fliegende Holländer) - opera romantyczna Ryszarda Wagnera (muzyka i libretto), składająca się z trzech aktów.
  Festspielhaus w Bayreuth (Teatr Operowy w Bayreuth) – teatr operowy zbudowana w północnej części bawarskiego miasta Bayreuth, powstały jako miejsce wystawiania oper Ryszarda Wagnera podczas corocznego Festiwalu w Bayreuth.
  Bayreuth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost. Siedziba powiatu Bayreuth, chociaż miasto do niego nie należy. Znane na świecie ze względu na odbywające się tam rokrocznie festiwale wagnerowskie. Przez Bayreuth przepływa Czerwony Men. Zakłady przemysłu elektrotechnicznego, maszynowego, chemicznego, włókienniczego, skórzanego, porcelanowego, piwowarskiego.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Wieland Wagner (ur. 5 stycznia 1917 w Bayreuth; zm. 17 października 1966 w Monachium) był niemieckim reżyserem i scenografem operowym, wnukiem kompozytora Ryszarda Wagnera. Wystawiał dzieła Wagnera na Festiwalu w Bayreuth, odbudowując festiwal po wojnie. Znany jest ze swoich dość minimalistycznych inscenizacji, burzących przedwojenne kanony i z tego, że przyciągał do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy (m. in. Birgit Nilsson i Karla Böhma).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.