• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Festiwal Miasto Poezji

  Przeczytaj także...
  Anna Kamieńska (ur. 12 kwietnia 1920 w Krasnymstawie, zm. 10 maja 1986 w Warszawie) – polska poetka, pisarka, tłumaczka i krytyk literacki; autorka książek dla dzieci i młodzieży. Przekładała m.in. z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łacińskiego oraz hebrajskiego. W jej dorobku znajduje się blisko 100 książek.Józef Łobodowski (ur. 19 marca 1909 w Purwiszkach - późniejszy powiat wileńsko-trocki, zm. 18 kwietnia 1988 w Madrycie) − współczesny polski poeta, autor liryki głęboko wizyjnej, proroczej i patetycznej.
  Franciszka Arnsztajnowa, z domu Meyerson (ur. 1865 w Lublinie, zm. 1942) – polska poetka i tłumaczka żydowskiego pochodzenia.

  Miasto Poezji – festiwal literacki organizowany od 2008 roku przez Ośrodek „Brama Grodzka–Teatr NN” w Lublinie. Ideą Festiwalu jest promowanie Lublina jako miasta literackiego. Z Lublina wywodzą się sławni polscy poeci, m.in.: Wincenty Pol, Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Franciszka Arnsztajnowa, Anna Kamieńska czy Julia Hartwig.

  Ryszard Krynicki (ur. 28 czerwca 1943 w Sankt Valentin) – polski poeta, tłumacz oraz wydawca. Zaliczany jest do poetów Nowej Fali.Marcin Świetlicki (ur. 24 grudnia 1961 w Lublinie) – polski poeta, powieściopisarz, dziennikarz, wokalista zespołu Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Współpracował także z wieloma innymi artystami, między innymi z Bogusławem Lindą i Cezarym Ostrowskim.

  „Miasto Poezji” to cykl wydarzeń kulturalnych o zróżnicowanym charakterze – od artystycznych, poprzez popularyzatorskie, po naukowe – związane są z literaturą oraz jej obecnością w Lublinie i odbywają się na przestrzeni całego roku. Hasłem przedsięwzięcia jest formuła: „Miasto poezji – poezja miasta”.

  Andrzej Sosnowski (ur. 29 maja 1959 w Warszawie) – polski poeta i tłumacz, wnuk Władysława Kozłowskiego. Redaktor „Literatury na Świecie”. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i nagrody miesięcznika „Odra”. Wydał dziewięć tomów wierszy, dwa prozy; tłumaczył m.in. takich autorów, jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews. Poezja Andrzeja Sosnowskiego, posługująca się wielowarstwową metaforyką, uważana jest powszechnie przez krytyków za unikatowe zjawisko we współczesnej polskiej literaturze. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.Tomasz Różycki (ur. 29 maja 1970 w Opolu) – polski poeta, tłumacz, romanista, mieszka w Opolu. Laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat Dwanaście stacji (2004). Za poemat ten był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005. Publikował w licznych czasopismach w Polsce i za granicą. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków europejskich. Fragment utworu Dwanaście stacji stał się tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007. Tom Kolonie znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007 oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2007 . W 2010 roku został laureatem Nagrody „Kamień”, przyznawanej podczas Festiwalu „Miasto Poezji”. Tom Księga obrotów był nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2011 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2011. W 2017 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za tom Litery. Poeta projektu Sfotografuj wiersz – Zwierszuj fotografie.
  Instalacja przy Ratuszu miejskim w 2015

  Festiwal proponuje nowy model zdarzenia kulturalnego - na zewnątrz, w przestrzeni miasta. W uspołecznionym modelu Festiwalu odbywa się akcja „Mieszkania Poezji” - jego współtwórcami i animatorami są osoby udostępniające swoje mieszkania oraz inicjują w nich poetyckie wydarzenia. W czasie spotkań uczestnicy czytają ulubione wiersze, opowiadają o swojej fascynacji poezją czy też konkretnym poetą. W niektórych spotkaniach biorą udział znani poeci. W trakcie imprezy odbywają się również spotkania poświęcone poezji w Domach Pomocy Społecznej, szpitalach, świątyniach różnych wyznań, szkołach. Festiwalowi towarzyszą wystawy, spotkania autorskie, koncerty, spektakle, pokaz filmów.

  Marian Stala (ur. 13 września 1952 w Tarnobrzegu) - polski krytyk i historyk literatury, profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego”, gdzie publikował felietony w cyklu Wyznania człowieka apolitycznego. Jest laureatem nagrody Fundacji Kościelskich (1991) i nagrody im. Kazimierza Wyki (1998). W latach 2006-2008 był jurorem Literackiej Nagrody Nike.Julia Hartwig-Międzyrzecka (Julia Hartwiżanka; ur. 14 sierpnia 1921 w Lublinie, zm. 13 lipca 2017 w Gouldsboro) – polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, od 1963 członkini Polskiego PEN Clubu.

  W ciągu roku poświęcone są dodatkowe wydarzenia upamiętniające poetów lubelskich, np. Józefa Czechowicza, Józefa Łobodowskiego, Edwarda Stachurę.

  Nagroda Poetycka „Kamień”[ | edytuj kod]

  Za wybitny dorobek poetycki oganizatorzy przyznają nagrodę „Kamień”. W swej nazwie nawiązuje ona do tytułu debiutanckiego tomu Józefa Czechowicza, który ukazał się drukiem w 1927 r. w Lublinie. Nagroda wręczana laureatowi ma formę kamiennej płaskorzeźby z reliefem nawiązującym do układu typograficznego okładki pierwszego wydania “Kamienia”. Wyróżnienie ma charakter honorowy.

  Wincenty Ferreriusz Jakub Pol, pseud. Janusz (ur. 20 kwietnia 1807 w Lublinie, zm. 2 grudnia 1872 w Krakowie) – polski poeta, geograf, kawaler Orderu Virtuti Militari.Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (potocznie Brama Grodzka lub Teatr NN) – samorządowa instytucja kultury powstała w 1998 roku w Lublinie. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji.

  Nagroda po raz pierwszy została przyznana w maju 2008 roku podczas I edycji Festiwalu. Jej laureatem był Ryszard Krynicki. Kolejnymi laureatami zostali: Julia Hartwig (2009), Tomasz Różycki (2010), Piotr Matywiecki (2011), Andrzej Sosnowski (2013), Marcin Świetlicki (2014). W latach 2008-2010 kapitułę nagrody tworzyli: Paweł Huelle, Paweł Próchniak, Marian Stala i Piotr Śliwiński. Od roku 2011 skład kapituły jest niejawny.

  Edward Jerzy Stachura, dla przyjaciół Sted (ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu we Francji, zm. 24 lipca 1979 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz.Józef Czechowicz (ur. 15 marca 1903 w Lublinie, zm. 9 września 1939 tamże) – polski poeta awangardowy dwudziestolecia międzywojennego, członek i jeden z założycieli grupy poetyckiej „Reflektor”, w latach 30. skupił wokół siebie pokaźne grono młodych poetów zaliczanych do II Awangardy (m.in. Stanisław Piętak, Bronisław Ludwik Michalski, Józef Łobodowski).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nagroda Poetycka “Kamień”
 • Strona Festiwalu Miasto Poezji
 • Warto wiedzieć że... beta

  Paweł Próchniak (ur. 22 listopada 1966 w Krakowie) – historyk literatury, krytyk literacki, profesor doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, absolwent filologii polskiej KUL.
  Nowy Ratusz – ratusz w Lublinie wybudowany w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym na miejscu dawnego klasztoru karmelitów bosych. Współcześnie Ratusz nadal pełni funkcje administracyjne, będąc siedzibą Prezydenta Miasta Lublin oraz Młodzieżowej Rady Miasta.
  Piotr Śliwiński (ur. 2 lutego 1962 w Ostrowie Wlkp.) – polski krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.229 sek.