• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Festiwal Jedynki

  Przeczytaj także...
  Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i R&B.Monika Brodka (ur. 7 lutego 1987 w Żywcu) – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Button Hackers – polski zespół muzyczny który tworzą: Paweł Steczek (instrumenty klawiszowe) i Marcin Jajkiewicz (wokal).

  Festiwal Jedynki - polski festiwal muzyczny odbywający się w Operze Leśnej w Sopocie.

  Powstał w 2005 r. w wyniku rywalizacji między telewizją publiczną i prywatną stacją telewizyjną TVN o prawo do organizacji imprezy pod nazwą Sopot Festival. Zwyciężył prywatny nadawca, w związku z tym odbyły się dwa niezależne festiwale: 19-20 sierpnia Festiwal Jedynki (TVP1) oraz 2-4 września 42. Sopot Festival (TVN). Mimo to prowadzący Festiwal Jedynki twierdzili, że jest to kontynuacja poprzednich festiwali sopockich.

  Craig Ashley David (ur. 5 maja 1981 w Southampton, Anglia) – brytyjski piosenkarz R&B. Wydał pieć albumów studyjnych: Born to Do It, Slicker Than Your Average, The Story Goes..., Trust Me, Signed Sealed Delivered oraz album Greatest Hits. Craig David sprzedał do tej pory ponad 13 milionów albumów.Opera Leśna (niem. Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści 4400 widzów, a scena (o długości 50 m i powierzchni 536 m²) jest w stanie pomieścić ponad 100 osobową orkiestrę. Sceneria Opery Leśnej jest kojarzona przede wszystkim z odbywającym się tu corocznie festiwalem. Scena opery to również miejsce licznych koncertów muzyki poważnej, koncertów bluesowych, rockowych, pokazów mody i innych. W pobliżu Opery Leśnej przebiega turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich.

  W 2006 zmieniono nieco formułę festiwalu - w pierwszy dzień odbył się krajowy konkurs Przeboje Lata Jedynki. Zwycięzca konkursu krajowego wystąpił w 2. dzień w konkursie międzynarodowym.

  W 2007 Festiwal Jedynki się nie odbył.

  W 2008 zastąpił go Sopot Hit Festiwal, organizowany przez TVP2 i Radio Eska.

  Przy okazji obu dotychczasowych edycji, prócz koncertów konkursowych odbywały się także koncerty specjalne:

  19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Bracia – polski rockowy zespół muzyczny założony w 1997 w Lublinie przez braci Wojciecha Cugowskiego i Piotra Cugowskiego.
 • 2005 - koncert Przeżyj to sam, czyli przeboje z przebojami (wyk. m.in. Maanam, Perfect); recitale Craiga Davida, Blondie, Moniki Brodki, Blue Café, Bonnie Tyler.
 • 2006 - koncert Niepokonani (jubileusz zespołu Perfect); koncert Pokolenie Kombii (jubileusz zespołu Kombii); występ zespołu Virgin, jako zwycięzcy plebiscytu Od Opola do... Sopotu, recital Melanie C.
 • Festiwal Jedynki 2005[ | edytuj kod]

  Wyniki głosowania widzów w plebiscycie „Przebój Lata Jedynki 2005” (za Interią):

  Bartek Wrona, właściwie Bartosz Michał Wrona (ur. 5 marca 1982 w Poznaniu) – polski piosenkarz, autor tekstów piosenek, producent nagrań. Sistars – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza takich gatunków jak pop, R&B, blue eyed soul, hip-hop, funky, czy rock. Powstała w 2001 roku w Warszawie w składzie Paulina i Natalia Przybysz (śpiew), Marek Piotrowski (instrumenty klawiszowe), Bartek Królik (gitara basowa, śpiew) i Marcin Ułanowski (perkusja). Pierwszy album zespołu zatytułowany Siła sióstr ukazał się w 2003 roku. Wydany nakładem hip-hopowej oficyny - Wielkie Joł, materiał dotarł do 1. miejsca zestawienia OLiS. Ogólnopolską popularność zyskały pochodzące z płyty piosenki "Synu" i "Spadaj". Formacja otrzymała także liczne nagrody i wyróżnienia w tym dwa Fryderyki w kategoriach Nowa twarz fonografii i Album roku - hip-hop.
  1. „Niech mówią, że to nie jest miłość” - Olga Szomańska & Przemysław Branny
  2. „Maria” - Bartosz Wrona
  3. „Lato rozpala” - Golec uOrkiestra
  4. „Senny Szept” - Czerwone Gitary
  5. „Siadoj z nami” - Zakopower
  6. „Pierwsza łza” - Łzy
  7. „Niczego więcej” - Bracia
  8. „Na dwa” - Sistars
  9. „Chyba na pewno” - Mieczysław Szcześniak
  10. „Lepsze jutro” - Mezo
  11. „My Angel” - Button Hackers
  12. „Amazing” - Lusia i Mario Szaban
  13. „Pinstin” - PIN

  Festiwal Jedynki 2006[ | edytuj kod]

  Wyniki głosowania widzów w plebiscycie „Przebój Lata Jedynki 2006” - konkurs polski: (czołówka)

  Blue Café – polski zespół muzyczny, założony w 1998 roku w Łodzi przez Pawła Rurak-Sokala. Wykonuje muzykę pop z elementami acid jazzu, funky, soulu i rytmów latynoskich.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.
  1. „Między nami” - Button Hackers
  2. „Potrafię kochać” - Kasia Cerekwicka
  3. „Teraz my” - Big Stars

  Wyniki głosowania widzów w plebiscycie „Przebój Lata Jedynki 2006” - konkurs międzynarodowy: (czołówka)

  1. „I Only Ask Of God” - Outlandish (Dania)
  2. „Między nami” - Button Hackers (Polska)
  3. „Je T'adore” - Kate Ryan (Belgia)

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • TOPtrendy
 • Sopot Hit Festiwal
 • Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Festiwalu Jedynki 2005
 • Oficjalna strona Festiwalu Jedynki 2006
 • Mieczysław Wojciech "Miecz" Szcześniak (ur. 9 lipca 1964 w Kaliszu) – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów.Kate Ryan (właśc. Katrien Verbeeck, ur. 22 lipca 1980 w Tessenderlo w Belgii) – flamandzka piosenkarka muzyki pop i dance. Zwyciężyni nagrody World Music Awards
  Warto wiedzieć że... beta

  Outlandish - duński zespół założony w 1997 roku, w skład którego wchodzą Isam Bachiri, Lenny Martinez i Waqas Qadri. Wychowali się w Brondby Strand, wielokulturowym przedmieściu Kopenhagi, ale ich korzenie sięgają trzech kontynentów: Isam pochodzi z Maroka, Waqas z Pakistanu, a Lenny z Hondurasu.
  Big Stars – polski zespół muzyczny, w skład którego wchodzą trzy wokalistki: Lora Szafran, Beata Bednarz i Patrycja Gola. Trio powstało w 2005 roku. W tym samym roku zespół z piosenką Teraz My wziął udział w konkursie Festiwalu Jedynki o Przebój Lata, gdzie zajął trzecie miejsce, pokonując między innymi wokalistkę Marysię Sadowską oraz zespół Blue Cafe. Zespół został rozwiązany w 2010 roku.
  Kombii (pisownia stylizowana: KOMBII, KombII) – polski zespół pop-rockowy, założony w 2003 roku przez trzech byłych członków zespołu Kombi.
  Zakopower – zespół muzyczny założony przez skrzypka Sebastiana Karpiela-Bułeckę. Oprócz niego grupę tworzą: Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Józef Chyc-Scepon, Piotr Rychlec, Tomasz Krawczyk, Michał Trąbski, Dominik Trębski i Łukasz Moskal. Nazwa zespołu nawiązuje do miasta Zakopane.
  Olga Szomańska, dawniej Olga Szomańska-Radwan (ur. 18 listopada 1982) – polska wokalistka i aktorka estradowa, znana przede wszystkim z występów w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, Tu Es Petrus. Sporadycznie występuje również w pozostałych dwóch częściach Tryptyku Świętokrzyskiego: w Świętokrzyskiej Golgocie i Psałterzu Wrześniowym.
  Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez dotychczasowego współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.
  Virgin – polski zespół grający pop rock stworzony w 2000 przez Tomasza Luberta i rozwiązany w roku 2007. W 2014 roku zespół wznowił działalność.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.