• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferrari  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ferrari 125 S (zwane również 125 lub 125 Sport) - pierwszy samochód wyprodukowany przez włoską firmę Ferrari w latach 40. Samochód zadebiutował 11 maja 1947 roku na torze wyścigowym w miasteczku Piacenza. Auto wyposażono w widlasty dwunastocylindrowy silnik o pojemności 1,5 litra (jest to prawdopodobnie najmniejszy silnik V12 w historii motoryzacji). Nadwozie zaprojektowane zostało przez Gioachino Colombo oraz Giuseppe Busso. Wyprodukowano 2 egzemplarze Ferrari 125 S, aby spełnić wymagania homologacyjne dla Formuły 2. Żaden z egzemplarzy nie zachował się do dnia dzisiejszego, ponieważ samochody rozebrano na części, które posłużyły do zbudowania kolejnego modelu Ferrari 159 S. Silnik z modelu 159 S po niewielkich modyfikacjach został wykorzystany następnie w modelu Ferrari 166. Aby legenda Ferrari wciąż była żywa w 1987, włoska manufaktura Michelotto tradycyjnymi metodami produkcji, z oryginalnych części obudowała model 125 S o seryjnym numerze 90125. Mimo wszystkich dokonanych zabiegów auto nosi statut repliki.Ferrari 365 GTB – samochód sportowy produkowany przez włoską firmę Ferrari i produkowany w latach 1968−1973. Wyposażony był on w nadwozie typu coupé. Samochód był napędzany przez silnik V12 o pojemności 4,4 l. Wyprodukowano łącznie 1245 egzemplarzy tego modelu.

  Ferrariwłoski producent samochodów sportowych.

  Ferrari 575M Maranello – samochód produkowany przez włoską firmę Ferrari zaprezentowany na Geneva Motor Show w 2002 r. Jeden z najlepiej sprzedających się modeli firmy. Był następcą modelu 550, a w 2006 r. został zastąpiony przez 599 GTB Fiorano. Litera "M" to skrót od "modificato" (z wł. modyfikacja), a liczba 575 oznacza pojemność silnika (5,75 l). W 2006 roku na targach samochodowych w Los Angeles zaprezentowano otwartą wersję 575M Maranello (charakteryzującą się obracanym przeszklonym dachem o regulowanym stopniu przezroczystości i nieco gorszymi osiągami). Model otrzymał nazwę Superamerica.Ferrari 375 America - pierwsze auto Ferrari. Wysokie osiągi zapewniał silnik V12 o pojemności 4,5 l i mocy 300 KM. Najbardziej dyskutowanym parametrem samochodu była jego prędkość maksymalna wynosząca według różnych źródeł co najmniej 145 mph. Przyspieszenie wynosiło niewiele ponad 7 sekund do 100 km/h. W 1954 zaprzestano produkcji auta po zbudowaniu 12 egzemplarzy oraz pokazano nowy bardzo podobny model - Ferrari 250 Europa.

  Przedsiębiorstwo założone zostało w 1938 roku przez Enzo Ferrari, od 1947 roku produkuje auta marki Ferrari. W latach 1969 do 2016 należało do koncernu Fiata. W ramach tego koncernu, Ferrari znajdowało się w grupie Ferrari Maserati, która była niezależna konstrukcyjnie od pozostałych marek koncernu. Od 3 stycznia 2016 jest własnością Exor N.V. (22,91%), Piero Ferrari (10%) i prywatnych akcjonariuszy (67,09%). Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Maranello we Włoszech.

  Ferrari LaFerrari (F70) – supersamochód zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie 8 marca 2013 roku. Najprawdopodobniej projekt auta powstał w domowym zaciszu, a przy jego konstruowaniu brali aktywny udział Felipe Massa oraz Fernando Alonso. Za projekt nadwozia odpowiada Flavio Monzoni, który wcześniej zaprojektował m.in. Volkswagena Golfa szóstej generacji. Pojazd został zbudowany w oparciu o Ferrari FXX jako następca Ferrari Enzo. Jest to pierwszy samochód hybrydowy marki, najszybszy, najmocniejszy i najbardziej zaawansowany pojazd w historii marki. Samochód wyposażono w znany z Ferrari FF wolnossący silnik benzynowy V12 o pojemności 6,3 litra i mocy 789 KM oraz w silnik elektryczny o mocy 163 KM wyposażony w system HY-KERS. Łączna moc pojazdu wynosi 950 KM.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.

  Historia[ | edytuj kod]

  Enzo Ferrari od 1929 roku prowadził stajnię wyścigową o nazwie Scuderia Ferrari i osiągał znaczne sukcesy w wyścigach samochodowych.

  Ferrari365 GTB/4 Daytona - samochód produkowany przez włoską firmę Ferrari, zaprezentowany w 1968 na Salonie Paryskim. Prawdziwa nazwa to 365 GTB/4, jednak wcześniej zapowiadana Daytona przyjęła się bardziej.Design (dizajn) – wieloznaczny termin odnoszący się do przedmiotów użytkowych i dzieł sztuki mogący oznaczać ich wygląd albo projektowanie.

  1947 – model Ferrari 125 S z silnikiem 1,5 litra V12 (12 cylindrów).
  Pojazdy cywilne Ferrari, produkowane od 1947 roku, znane ze swego wyszukanego stylu z domu Pininfarina, były i są symbolem luksusu. Ferrari korzystał również z designu innych projektantów, a mianowicie byli to Scaglietti, Bertone i Vignale.
  Stosunkowo niewielkie silniki 8- i 12-cylindrowe w układzie V, odznaczające się wysokimi osiągami oraz specyficznym brzmieniem i piękny wygląd czynią wozy Ferrari obiektem pożądania.
  Od wielu lat głównymi konkurentami marki Ferrari są produkty Porsche i Lamborghini.

  Ferrari California – samochód włoskiej firmy Ferrari z nadwoziem typu kabriolet. Zadebiutował jesienią 2008 roku w Maranello oraz podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu.Ferrari 195 S to sportowy samochód wyprodukowany w 1950. Zadebiutował 2 kwietnia 1950 w Giro di Sicilia. Auto bazowało na Ferrari 166 MM które również brało udział w tym wyścigu. Silnik jaki umieszczono pod maską to kolejny raz powiększona V12 z pierwszego modelu Ferrari 125 S. Na Mulsanne Straight na torze w Le Mans samochód uzyskał prędkość 209 km/h.

  W 2002 roku, kiedy sytuacja przedsiębiorstwa nie miała się najlepiej, Fiat (główny udziałowiec Ferrari) sprzedał 34% akcji bankowi Mediobanca za 768 mln USD. We wrześniu 2006 roku Fiat odkupił 29% akcji i posiadał 85% udziałów. 10% należy do syna Enzo Ferrariego, a pozostałe 5% w 2005 roku odkupił Mubadala Investment Company od banku Mediobanca.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Ferrari Testarossa - samochód sportowy produkowany przez włoską firmę Ferrari, zaprezentowany podczas Autosalonu w Paryżu w 1984 roku. Zastąpił model Berlinetta Boxer po dwudziestu latach produkcji. Auto stało się bardzo popularne i w ciągu siedmiu lat złożono ponad 7 tys. egzemplarzy. Mimo wielu przeróbek mających przystosować auto do torów wyścigowych, Testarossa nigdy nie odniosła sukcesów podczas wyścigów. Następcą modelu Testarossa był Ferrari 550 Maranello, który jednak miał już klasyczny napęd. Silnik umieszczony z przodu i napęd na koła tylne. Model Testarossa jest jednym z najbardziej spektakularnych modeli w gamie Ferrari, który odniósł niebywały sukces komercyjny, a także umocnił pozycję Ferrari jako producenta egzotycznych supersamochodów. Po zakończeniu produkcji modelu F40 (1987-1992) w 1992 przez 3 lata pełnił funkcję flagowego modelu firmy Ferrari do czasu prezentacji następcy modelu F50 w 1995 roku.

  [ | edytuj kod]

  Logo producenta pochodzi z emblematu, jaki miał na swoim samolocie włoski pilot z czasów I wojny światowej, Francesco Baracca. Enzo Ferrari, będąc pod wrażeniem jego umiejętności, użył tego samego symbolu – czarnego rumaka, stojącego na dwóch tylnych nogach. Taki koń jest uważany we Włoszech za symbol szczęścia.

  Ferrari 212 Export to sportowy samochód wyprodukowany w 1950. Zadebiutował 2 kwietnia 1950 w Giro di Sicilia. Auto bazowało na ramie użytej w Ferrari 166 i zmodyfikowanym silniku V12, który po kolejnym powiększeniu pojemności był już 2,6l jednostką napędową. Moc auta to od 150 do 170 KM. W najmocniejszej wyczynowej wersji auto mogło rozpędzić się do 225 km/h. Wyprodukowano 28 egzemplarzy 212 Export, z których 4 zwrócono do fabryki, aby wyjechały z niej jako Ferrari 212/225. Samochód sprzedawany był z przeznaczeniem na tory wyścigowe, jednak klienci chętnie używali auta na co dzień, za sprawą niebywale starannego wykonania każdego z egzemplarzy 212 Export. To właśnie dbałość o szczegóły, dobre osiągi oraz wysoka jakość samochodów marki Ferrari pozwoliły jej na stałe zapuścić korzenie w świecie samochodów sportowych z najwyższej światowej półki.Ferrari 250 GTO – samochód sportowy wyprodukowany przez włoską firmę Ferrari w małej serii w latach 60. XX wieku. Uznawany za jeden z najsłynniejszych modeli firmy i obecnie za najdroższy model tej marki. Produkowany w latach 1962–1964, zasłynął w wielu wyścigach, gdzie głównym konkurentem był Astonem Martinem DB4 GTZ. Pierwsza generacja 250 GTO miała charakterystyczne trzy wloty powietrza na masce pomiędzy światłami, tuż ponad chłodnicą. Jednak często je zasłaniano, co widać na zdjęciu poniżej. Wyprodukowano ich (według różnych źródeł) 33 lub 36 egzemplarzy. Auto wyposażono w 12-cylindrowy silnik o pojemności 3 litrów, który uzyskiwał moc ponad 300 KM, co jak na początek lat 60. było pożądaną wartością (dla porównania, Porsche 911 z 1964 dysponowało mocą około 130 KM, a było ono uważane za sportowy samochód o niezłych osiągach). Wysokie osiągi samochód zawdzięczał nie tylko silnikowi, lecz także nowatorskiej, jak na tamte czasy, aerodynamicznej karoserii.

  Supersamochody Ferrari

  * auta modyfikowane z nadwozi modelu FXX

  Skrót „F” oznacza Ferrari a liczby 40 i 50 to rocznice założenia przedsiębiorstwa produkującego samochody seryjne, jakie Ferrari świętuje, co 10 lat budując pojazdy o nieprzeciętnych osiągach i wyrafinowaniu technicznym. Najnowszy model limitowanej serii Ferrari nazwano FXX, ponieważ początkowo planowano montaż jedynie 20 sztuk. Ostatecznie, 31 najbardziej lojalnych klientów Ferrari otrzyma swój egzemplarz.

  Ferrari 348 – dwuosobowy samochód sportowy z centralnie umieszczonym silnikiem V8. W 1989 zastąpił model Ferrari 328, a w 1994 został zastąpiony przez Ferrari F355. Wyprodukowano 8844 egzemplarzy modelu 348. Wersje TS i TB produkowane były w latach 1989-1993, GTS i GTB 1993-1994, Spyder zaś 1993-1995.Udział – ogół uprawnień i obowiązków wspólnika wobec spółki, który wyznacza status prawny wspólnika. Jest podstawą bycia wspólnikiem w spółce.

  W 2007 roku miał zostać oficjalnie pokazany model F60, by kontynuować tradycje Ferrari budowania samochodu supersportowego, na kolejne dziesięciolecie istnienia marki. Jednak firma Ferrari wstrzymała się z tym pomysłem.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ferrari 275 – samochód produkowany przez włoską firmę Ferrari, zaprezentowany podczas Paryskiego Salonu Samochodowego w 1964 roku. W całym okresie produkcji z taśm zeszło pięć wersji samochodu:
  Ferrari F355 samochód sportowy produkowany przez włoską firmę Ferrari. Samochód ten produkowany był od maja 1994 jako następca Ferrari 348. Zakończono produkcji tego modelu w 1999 i został zastąpiony przez Ferrari 360. Wersje Berlinetta i GTS produkowane były w latach 1994-1999, Spider zaś od 1995 do 1999. W 1994 powstał wariant Challenge.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Ferrari 340 MM, 340/375 MM, 375 MM oraz 375 Plus auta włoskiej firmy Ferrari wyprodukowane w przeznaczeniu min. do wyścigów Mille Miglia. Łącznie wyprodukowano 48 egzemplarzy, w tym 10 sztuk 340 MM, 4 sztuki 340/375 MM, 36 sztuk 375 MM oraz 1 egzemplarz 375 MM przeznaczony do użytku na drogach publicznych. Auto zbudowano na życzenie stałego klienta marki - reżysera Roberto Rosseliniego, który chciał obdarować swoją żonę wyjątkowym prezentem. Samochód zaprojektował Sergio Scaglietti. Obdarowaną była aktorka Ingrid Bergman. Rosselini zamówił auto pomalowane na wyjątkowy kolor, niedostępny dla innych modeli Ferrari w ówczesnym czasie. Lakier został tak dobrany, aby dobrze komponował się z kolorem oczu Ingrid. Mimo wszystkich zabiegów aktorka nie zakochała sie w swoim nowym Ferrari i nie podzieliła miłości męża do tej marki. Obecnie kolor ten pod nazwą "Grigio Ingrid" jest dostępny dla wszystkich modeli Ferrari.
  Bertone – włoskie przedsiębiorstwo projektujące i produkujące samochody seryjne jak i samochody koncepcyjne. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Turynie, we Włoszech. Styl Bertone jest bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny nawet, jeśli są to samochody produkowane dla różnych koncernów.
  Ferrari Enzo – samochód produkowany przez włoską firmę Ferrari, zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów Paryskich w 2003 roku. Został nazwany na cześć założyciela firmy Enzo Ferrariego. Koncern Ferrari planował zaprezentować nowy model w 2007 roku, który tym razem miał zostać nazwany F60, jednak plany się nie spełniły. Enzo było testowane na włoskim owalnym torze w Nardo gdzie osiągnęło prędkość wynoszącą 355 km/h, czyli o 5 km/h większą od podawanej przez producenta. Tym samym stało się siódmym po Bugatti Veyronie Super Sport (435 km/h), SSC Ultimate Aero TT (414 km/h), Bugatti Veyron (407 km/h), Koenigsegg CCR (388 km/h), McLarenie F1 (386,7 km/h) i Brabusie Rocket S (360,5 km/h) najszybszym samochodem testowanym na tym torze.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.