• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferrara - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².

  Ferrara (włoski: Stazione di Ferrara) – stacja kolejowa w Ferrarze, w regionie Emilia-Romania, we Włoszech. Stacja posiada 3 perony. Według klasyfikacji RFI dworzec posiada kategorię złotą.

  Położony jest na linii z Padwy do Bolonii oraz Ferrara - Codigoro i Suzzara - Ferrara, które są obsługiwane przez Ferrovie Emilia Romagna, a linia do Rawenny i Rimini, zarządzana jest przez RFI.

  Ferrara jest stacją końcową dla pociągów Ferrovie Emilia Romagna z Bolonii i Rimini. Obsługuje również pociągi Eurostar, Intercity i pociągi regionalne Trenitalia. Ponadto stacja oferuje połączenia do innych miast, w tym do Rzymu, Neapolu, Pescary, Florencji, Padwy i Rovigo. Każdego dnia około 23:00 kursuje pociąg od Wiednia.

  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).Rovigo – miejscowość i gmina w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Rovigo, na nizinie Padańskiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rozkład jazdy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Ferrovie dello Stato S.p.A. (FS) – włoski narodowy przewoźnik kolejowy. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1905 w Rzymie, obecnie zatrudnia ponad 99 tys. osób. Zarządza 16 718 km linii kolejowej. Posiada 4500 lokomotyw, 10 000 wagonów pasażerskich i 50 000 wagonów towarowych. W 2002 z usług FS skorzystało 492 mln posażerów.
  Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).
  Eurostar – przewoźnik kolejowy obsługujący połączenia dużych prędkości pomiędzy Londynem, Paryżem i Brukselą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.