• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Fernand Jaccard

  Przeczytaj także...
  Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.
  Reprezentacja Włoch w piłce nożnej (wł. Nazionale italiana di calcio) – zespół piłkarski, reprezentujący Włochy w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo włoskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Federazione Italiana Giuoco Calcio.

  Fernand Alfred Jaccard (ur. 8 października 1907 r. w La Chaux-de-Fonds, zm. 15 kwietnia 2008 r. w Lutry) – szwajcarski piłkarz i trener, reprezentant kraju.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Karierę piłkarską rozpoczął w 1924 w klubie CS La Tour de Peilz, w którym to grał przez 10 lat. W 1934 został zawodnikiem FC Montreux. Dobre występy w tym zespole zaprocentowały w 1936 transferem do FC Basel. W klubie z Bazylei grał przez 4 lata. W 1940 zakończył karierę piłkarską.

  La Chaux-de-Fonds - miasto w Szwajcarii, w kantonie Neuchâtel , położone w górach Jury, kilka kilometrów od francuskiej granicy. Po Genewie i Lozannie jest to trzecie pod względem wielkości miasto we francuskojęzycznej Szwajcarii. W 2009 roku wraz z pobliskim miastem Le Locle wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Football Club Chiasso - szwajcarski klub piłkarski, grający obecnie w 1. Liga (odpowiednik III ligi), mający siedzibę w mieście Chiasso, leżącym w kantonie Ticino.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W 1934 Heini Müller, ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii powołał Jaccarda na MŚ 1934. Zagrał w spotkaniu z reprezentacją Holandii (3:2). Występ ten był równocześnie debiutem Fernanda w kadrze narodowej. Wystąpił także w ćwierćfinale z Czechosłowacją (2:3). Po raz ostatni w reprezentacji zagrał 25 października 1936 w przegranym 2:4 spotkaniu z Włochami. W sumie wystąpił w 12 spotkaniach.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Axpo Super League - najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Szwajcarii i Liechtensteinu po raz pierwszy zorganizowana w 1897 roku (jako Serie A). W rozgrywkach bierze udział 10 drużyn. W przeciwieństwie do innych lig piłkarskich, w tej lidze każda drużyna gra z każdą inną w sezonie po 4 mecze - 10 drużyn, 36 kolejek.

  Kariera trenerska[ | edytuj kod]

  W 1937 roku objął funkcję grającego trenera drużyny FC Basel. W 1939 przejął klub FC Locarno, który prowadził przez 4 lata. Następnie pracował w Servette Genewa, którą doprowadził do mistrzostwa ligi w sezonie 1945/46. Od 1948 przez 4 kolejne lata był trenerem zespołu Neuchâtel Xamax. Następnie trenował zespół FC Chiasso, by w 1955 objąć funkcję trenera Lausanne Sports. Doprowadził ten klub do finału Pucharu Szwajcarii w roku 1957. W tym samym roku odszedł z klubu i zakończył karierę trenerską.

  FC Lausanne-Sport - szwajcarski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Lozanna, obecnie grający w Axpo Super League. Lausanne posiada także sekcję lekkiej atletyki, wioślarstwa oraz hokeja na wrotkach. Został założony w 1896 roku jako Montriond Lausanne. W 1920 roku przemianowano go na obecną nazwę po fuzji z Club Hygiénique de Lausanne. W 2011 roku awansował do Super League wygrywając drugoligowe rozgrywki.Puchar Szwajcarii niem. Schweizer Cup, fr. Coupe de Suisse, wł. Coppa Svizzera, rm. Cuppa Svizra) to turniej piłkarski, organizowany od 1926 przez Szwajcarski Związek Piłki Nożnej (SFV-ASF). Zdobywca bierze udział w kwalifikacja do Ligi Europejskiej. Pomiędzy 2003 i 2008 do nazwy dołączono nazwę sponsora - Swisscom Cup.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fernand Jaccard (pol.). pol.worldfootball.net. [dostęp 2012-08-01].
  2. Fernand Jaccard (ang.). national-football-teams.com. [dostęp 2012-08-01].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie FIFA.com (ang.)
 • Profil na stronie pol.worldfootball.net (pol.)
 • Profil na stronie national-football-teams.com (ang.)
 • Profil na stronie eu-football.info
 • 8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.Servette FC - szwajcarski klub piłkarski z siedzibą w Genewie. Jest najbardziej utytułowanym zespołem we francuskojęzycznej części Szwajcarii i jedynym w kraju, który przez cały XX wiek grał w najwyższej lidze. W Swiss Super League występował nieprzerwanie od jej powstania w 1897, aż do momentu ogłoszenia bankructwa w 2005(łącznie 108 sezonów). W sezonie 2010/2011 występuje w drugiej lidze.W 2011 roku wygrywając dwumecz barażowy z Bellinzoną, Servette Genewa powróciła do Super League. W 2013 roku zespół zakończył rozgrywki na ostatnim 10. miejscu w tabeli i spadł do Challenge League.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja Holandii w piłce nożnej reprezentuje Holandię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Królewskiemu Holenderskiemu Związkowi Piłki Nożnej (KNVB). Drużyna od koloru strojów nazywana jest Pomarańczowymi (Oranje).
  II Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej odbyły się w dniach od 27 maja do 10 czerwca 1934 roku (częściowo wskutek udanych zabiegów Mussoliniego) we Włoszech. O organizację turnieju finałowego starała się również Szwecja. FIFA podjęła decyzję o wyborze gospodarza na kongresie w październiku 1932 w Sztokholmie. Były to pierwsze mistrzostwa, do których drużyny musiały się kwalifikować. Na kongresie ustalono pięć punktów uściślających zasady wyłaniania uczestników mistrzostw:
  Reprezentacja Szwajcarii w piłce nożnej była pionierem piłki nożnej – pierwsze lokalne kluby powstawały tam już od lat 60. XIX wieku. W roku 1899 szwajcarski emigrant Hans Gamper założył w stolicy Katalonii klub FC Barcelona. W 1958 ówczesny selekcjoner reprezentacji Szwajcarii Karl Rappan wymyślił system gry oparty na twardej obronie (verrou, tzw. "szwajcarski rygiel"). Pochodną od tej właśnie koncepcji jest włoskie catenaccio.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Neuchâtel Xamax Football Club – szwajcarski klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Neuchâtel. Został założony w 1970 roku jako fuzja klubów FC Cantonal (1906) i FC Xamax (1912). W maju 2011 roku czeczeński biznesmen Bułat Czagajew kupił Neuchâtel Xamax. 25 stycznia 2012 roku właściciel klubu ogłosił jego rozwiązanie z powodu nie otrzymania licencji oraz dał zawodnikom i pracownikom klubu wolną rękę w poszukiwaniu zatrudnienia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.161 sek.