• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ferdynand II Medyceusz

  Przeczytaj także...
  Cosimo II de’ Medici (ur. 12 maja 1590, zm. 28 lutego 1621) – wielki książę Toskanii, panujący w latach 1609–1621. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Wilgotnościomierz, higrometr (gr. hygros - wilgotny, mokry) – przyrząd służący do wyznaczania wilgotności. Specjalną grupą higrometrów są psychrometry (gr. psychros - zimny, chłodny), czyli przyrządy oparte na pomiarze termometrem suchym i wilgotnym. Współczesne higrometry są często przyrządami elektronicznymi mierzącymi także temperaturę, ciśnienie czy temperaturę punktu rosy.

  Ferdynand II Medycejski (ur. 14 lipca 1610 we Florencji, zm. 23 maja 1670 tamże) – wielki książę Toskanii z dynastii Medyceuszy w latach od 1621 do 1670.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się jako najstarszy syn (drugie dziecko) wielkiego księcia Toskanii Kosmy II i jego żony wielkiej księżnej Marii Magdaleny. Na tron wstąpił po śmierci ojca 28 lutego 1621. Do 1628 regencję w jego imieniu sprawowały matka oraz babka wielka księżna Krystyna. W wieku siedemnastu lat odbył podróż po Europie. Mimo iż już rok później objął w księstwie samodzielne rządy aż do 1637 roku pozostawał pod wpływem swej babki wielkiej księżnej Krystyny Lotaryńskiej.

  Krystyna Lotaryńska (ur. 16 sierpnia 1565 w Nancy, zm. 19 grudnia 1637 we Florencji) – księżniczka Lotaryngii i poprzez małżeństwo wielka księżna Toskanii. W latach 1621-1628 wraz z synową Marią Magdaleną Austriaczką sprawowała koregencję w imieniu małoletniego wnuka - Ferdynanda II.Pałac Pitti (Palazzo Pitti) – renesansowy pałac znajdujący się we Florencji. Położony jest na południowym brzegu rzeki Arno, niedaleko od Ponte Vecchio.

  Pierwszym wyzwaniem z jakim musiał się zmierzyć młody książę była epidemia która przetoczyła się przez jego kraj w 1630 roku zmniejszając liczbę ludności o 10% i powodując poważne trudności gospodarcze. W przeciwieństwie do toskańskiej arystokracji Ferdynand i jego bracia pozostali w mieście co znacznie wpłynęło na popularność księcia. W 1633 roku jego matka i babka zaaranżowały jego ślub z wnuczką księcia Urbino Franciszka Marii II Wiktorią della Rovere. Dwójka ich synów dożyła wieku dorosłego: Kosma urodzony w 1642 roku i Franciszek Maria urodzony w roku 1660. Ten drugi był owocem krótkiego pojednania małżonków po tym jak po urodzeniu Kosmy księżna nakryła biseksualnego męża w łóżku z hrabią Brutusem della Molera.

  Bazylika San Lorenzo - bazylika we Florencji budowana od roku 1419 do lat 80. XV wieku. Zaprojektował ją florencki architekt Filippo Brunelleschi. Bazylika powstała na miejscu świątyni z okresu romańskiego, założonej w 393 roku.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Wielki książę miał obsesję na punkcie nowych technologii, był posiadaczem kilku wilgotnościomierzów, barometrów, termometrów i teleskopów zainstalowanych w Pałacu Pittich. W 1657 kardynał Leopold Medyceusz, młodszy brat Ferdynanda założył we Florencji jedno z pierwszych w Europie towarzystw naukowych Accademio del Cimento.

  Obrzęk - (łac. oedema) stwierdzane w badaniu fizykalnym gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała. Powstaje na skutek zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany zgromadzeniem przesięku lub wysięku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Na po podstawie pomysłu Galileusza Ferdynand II skonstruował w 1641 roku pierwszy termometr cieczowy, a w 1654 roku przyczynił się do powstania pierwszej międzynarodowej sieci pomiarowej pogody (sieć florentyńska).

  W czasie rządów Ferdynanda II Toskania była zaangażowana w wojny o Castro i zadała klęskę siłom papieża Urbana VIII w 1643 roku (był to ostatni konflikt zbrojny w którym Wielkie Księstwo Toskanii brało udział). Po spłaceniu najemników skarb był tak pusty że państwo nie było w stanie spłacać odsetek od obligacji skarbowych. Stopa procentowa została obniżona do 0,75%. Gospodarka stała się tak niewydolna że handel wymienny odbywał się głównie na targowiskach wiejskich.

  Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Książę zmarł 23 maja 1670 roku na apopleksję i obrzęk. Został pochowany w nekropolii Medyceuszy w Bazylice Świętego Wawrzyńca we Florencji.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  26 września 1633 poślubił Vittorię della Rovere. Para miała czterech synów:

 • Cosimo (1639-1639),
 • syna (1640-1640),
 • Cosimo III (16421723), kolejnego wielkiego księcia Toskanii
 • Franesco Marię (16601711), kardynała
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • thepeerage.com (ang.)
 • genealogy.euweb.cz (ang.)
 • Medici Archive Project (ang.)
 • Leo’s Genealogics Website (ang.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Wiktoria della Rovere (ur. 7 lutego 1622, Pesaro, zm. 5 marca 1694, Piza) – jedyne dziecko Fryderyka Ubalda della Rovere i Klaudii Medycejskiej, wielka księżna Toskanii, dziedziczka księstw Rovere i Montefeltro.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Maria de’ Medici właśc. Francesco Maria de’ Medici (ur. 12 listopada 1660 we Florencji, zm. 3 lutego 1711) – włoski książę Sieny, kardynał w latach 1686–1709.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Barometr – przyrząd do pomiaru ciśnienia atmosferycznego. W zależności od zasady działania, barometry dzielą się na cieczowe i sprężynowe.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.926 sek.